Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 14:56
ДУИ апелира да се намалат тензиитеДемократската унија за интеграција изразува длабоката загриженост за случувањата во и надвор од зградата на Собранието. Овие настани, според партијата на Али Ахмети, не придонесуваат во правец на заедничките определби на сите политички партии и на граѓаните на Република Македонија.

„Сметаме дека политичките разлики и спротивставувања на ниеден начин не смеат да ги загрозуваат основните функции на државата како и благосостојбата и мирот на граѓаните во земјата. Донесувањето на буџетот е еден од основните предуслови за функционирање на државата и затоа сметаме дека овој есенцијален документ не смее да биде алатка за дневно политичко поткусурување и добивање на политички поени“, е ставот на ДУИ.

Според „интегративците“, загрозувањето на основните функции на државата и институциите на системот е во директна спротивност со јасните препораки на Советот на Министри на ЕУ , првото тримесечје од 2013 ексклузивно да се посвети на динамизирање на реформите и решавање на споровите а се со цел, во месец Јуни 2013-та, да се отвараат пристпаните преговори за во ЕУ.

Тие ги повикаа политичките партии од македонскиот опозициски блок „Сојуз за Иднината“ да ги спуштат тензиите, со цел да се создаде амбиент за продолжување на реформите согласно преопраките на ЕУ. „ДУИ ќе се ангажира максимално со целиот свој капацитет во правец на надминување на новонастанатата ситуација во Собранието“, велат од партијата.

Статијата е прочитана 1055 пати.


Испрати коментарНа Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свече��а литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаpile, 25.12.2012 16:04:42
Според „интегративците“, загрозувањето на основните функции на државата и институциите на системот е во директна спротивност со јасните препораки на Советот на Министри на ЕУ .Potpolno se slozjuvam so gorenavedenata konstatacija na najgolemata parlamentarna politicka partija na albancite vo Makedonskiot parlament, i gi prasuvam dali so ostrite kriticki ocenki za vladeenje na pravoto i pravnata Drzjava od relevantni megjunarodni Organizacii kako Stejt departmentot na SAD za 2011 godina,ne e narusen Ustavniot poredok vo Drzjavata i kako se izbori DUI da takvite ocenki bidat smeneti.Sto znaci za DUI koga Amnesti internesenel bara sudska razresnica za izvrsiteli na civilni zjrtvi na prostorot na poranesna Ju izvrseni od 1990 godina pa navamu,a Ustavniot Sud na R.M.inicijativata za avtenticno tolkuvanje na vratenite haski predmeti vo koi ima civilni zjrtvi ja otfrla,najverojatno gi jakne instituciite na sistemot.Od odgovornosta za razvojot na sostojbite vo Drzjavata nikoj od politickite akt
melbourne, 25.12.2012 19:39:24
Si mislev deka vie kako partija (DUI) ste postabilni od DPMNE,megjutoa so toa sto i vie dozvolivte ova da se sluci bi rekol samo STRAM DA VI E.
Oskar, 25.12.2012 20:04:43
Nemojte da ne pravite tolku blesavi deka ne znaeme koi sto pravi i pravel. Zasto vie gospoda vo 2001 god gi zemavte puskite i zaminavte vo planina da se borite protiv sopstvenata drzava? Velevte deka ne ste mozele da se izborite za svoite prava po legitimen pat, a denes koga opozicijata se obiduva da ja zastiti vasata i nasa drzava od neproduktivno trosenje na narodnite pari i nenamensko zadolzuvanje vie prodavate moral i delite lekcii za dobro odnesuvanje. I vie ke bidete vinovni za seto ona siledjistvo sto se sluci vo Parlamentot so novinarite i pratenicite na opozicijata. So isfrlanje na pretenicite gi isfrlivte i site onie gragani koi glasale za opozicijata.
Itar Pejo, 26.12.2012 00:41:51
A kako DUI ce reagira ako na ist nacin se donese zakonot za branitelite? Mene eden pratenik od DUI mi veli deka ne e toa isto. Mozat da ja tepaat Rada, ama neka se drznat da krenat raka na Teuta. Alo, alo Felix, ce ja tepate li i Teuta?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |