Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.10.2012, 12:43

Во Велес отворен 10. Меѓународен салон на стрипПрвата награда „Златен стрип‘‘ му беше доделена на Стеван Субиќ од Србија за стрипот „Трагови‘‘

Во Ликовниот салон во Велес синоќа свечено беше отворен 10. јубилеен Меѓународен салон на стрип. На свеченоста беа доделени наградите по распишаниот конкурс за стрип „Велес 2012‘‘.

Првата награда „Златен стрип‘‘ му беше доделена на Стеван Субиќ од Србија за стрипот „Трагови‘‘. Втората награда „Златен стрип‘‘ ја доби на Марко Стојановиќ од Србија за сценарио и Марко Врандечиќ за цртеж и Дамјан Михаилов за колор за стрипот „Најамник‘‘. Третата награда му припадна на Марко Стојановиќ за сценарио и Милорад Вицановиќ Маза од Република Српска за цртеж за стрипот „Кула. Традиционално беше доделено и Признанието за развој и афирмација на македонскиот стрип за оваа година на Киро Донев, долгогодишен уредник на списанието „Наш свет“ (од 1963 до девеесетите години).

Меѓународниот салон на стрип во Велес денеска продолжи со предавањата на Мауро Лоренти, реномиран стрип автор од издавачката куќа „БОНЕЛИ“. Лоренти е познат како еден од авторите којшто го црта легендарниот ЗАГОР. Тој пред љубителите на стрипот во Велес говореше на тема „Загор и јас“.

За попладне е предвидена промовирање на стрип на авторот Дарко Богданов, а потоа Марко Стојановиќ ќе говори за Стрип фестивалите во Србија, додека Срѓан Николиќ - Пеќа за фестивалот на стрип во Лесковац 2012. Веднаш потоа ќе се одржат и слободните стрип разговори со присутните љубители на стрип и авторите.

За време на фестивалот работи и стрип работилницата на која се откриваат нови млади таленти на стрип во земјава. Во Ликовниот салон, пак, е отворена и стрип берзата.Статијата е прочитана 257 пати.

Испрати коментар„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески
Молитвено чествување за Тоше Проески
(ФОТО) На Скопје му треба катализатор за развивање на креативната мисла
Принцезата Дијана убиена во возилото на брза помош
Прилепскиот театар подготвува премиера од Шекспир
„Самсунг“ го претстави Galaxy S3 Mini
Откриенa планетa составенa од дијаманти
„Хахаха“ во живо на Канал 103 пред скопскиот концерт
Академик Томе Серафимовски и подари на МАНУ скулптури и цртежи
Дигитална дистрибуција на новото ЕП издание на Кирил
Северина го призна прекинот на врската со Милан
Заврши фестивалот „Албански театар во Македонија“
„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Преку изложбата на ракописите Македонија и припаѓа на Европа
Мустаќите во нафталин
(ФОТО) Пронајден килибар со фосилизиран пајак како напаѓа оса
Да наздравиме со чаша вино
„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција
Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |