Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.08.2012, 16:15
Остри меѓународни реакции по пресудата за „Пуси Рајот“Руската православна црква вчера ја повика државата да биде милостива кон членките на контроверзната панк група

Одлуката на судот во Москва за двегодишна затворска казна за членките на рускиот панк бенд Пуси Рајот предизвика остри меѓународни реакции.

Белата Куќа изрази разочарување од вчерашната пресуда во Москва. Портпаролот Џош Ернест рече дека САД се сериозно загрижени поради начинот на кој рускиот правосуден систем ги третира трите обвинети млади жени. Како што наведува агенцијата Асошиејтед прес, пресудата преставува крај на судењето кое ширум светот се толкува како како симбол на нетолерирањето на поинаквото мислење во Русија.

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле изјави: „Уверен сум дека оваа пресуда не е само пресуда за тешки и неправедно осудените три млади жени, туку и пресуда која го погодува развојот на цивилното општество во Русија, и дури застрашува и тоа е она што најмногу не загрижува“, истакна Вестервеле. Поради пресудата против Пуси Рајот беа организирани протести во многу градови во светот а на протестот пред судот во Москва вчера е уапсен и познатиот руски шахист Гари Каспаров кој дојде да им изрази поддршка на членките на бендот.

Надежда Толокоњикова, Марија Аљохина и Кекатерина Самуцевиќ се осудени на по две години затвор за хулиганство , откако во февруари во црквата Христос Спасителот , изведоа перформанс во кој отпеаа песна со наслов „ Богородице, прогони го Путин“.

Руската православна црква вчера ја повика државата да биде милостива кон членките на панк групата Пуси Риотс.

На овој начин Руската црква ја отвора можноста за поддршка на евентуално помилување или намалување на казната.

Црквата ги повтори критиките на сметка на осудените музичарки, додавајќи дека нивниот настап во катедралата на „Христос Спасителот“ бил „светогрдие“ и израз на „грубо непријателство кон милиони луѓе“.

„Не доведувајќи ја во прашање правичноста на судската одлука, ги повикуваме државните власти, во рамки на законот, да бидат милостиви кон осудениците, со надеж дека нема да повторат вакви дела“, се вели во соопштението од црквата.

Но, за да се случи такво нешто, девојките најпрво треба да побараат прошка и да ја признаат вината, што претходно го одбиваа.

Статијата е прочитана 896 пати.

Испрати коментарАктивни пожарите во Тетовско, велешкиот регион и Зелениково
Топлотен бран ја зафати Македонија
„Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ ја доби наградата „Мајка Тереза“
Владата во Токио го потврди убиство на јапонска новинарка во Сирија
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со нож
Чавез ќе ја радикализира ситуацијата ако Британците упаднат во Амбасадата на Еквадор
Обама ја предупреди Сирија за хемиското оружје
Осуммина загинати и речиси 60 ранети во бомбашки напад во Газиантеп
Cончево и топло
Депонијата недоисчистена, Тетово полно со ѓубре
Граѓаните го поддржуваат моделот „Плата според сработеното“
(ФОТО) Се реконструира салата „Длаборез“ во Собранието
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Скотланд Јард ги отфрли обвинувањата за упад во амбасадата на Еквадор
Поддршка од синдикатот на одбраната за законот
Владата обезбедила пари за реконструкција на Универзална сала
„Пуси рајот“ не сакаат да бидат помилувани од Путин
Активни повеќе пожари во Македонија
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
(ФОТО) Претседателот Иванов ја отвори Школата за млади лидери
„Аман“ најавува нови протести во Тетово, Куманово и Прилеп
Грција ги дочекува туристите со поскап бензин
Целосната интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО е без алтернатива
Престана мандатот на мисијата на ОН во Сирија
Смртна казна за Кинеската Гу Каилаи за убиство на британски бизнисмен
Стурнарас - На Грција и се заканува исклучвање од еврозоната
Асанж го повика Обама да престане со прогон на Викиликс
Aсанж му се заблагодари на народот на Еквадор
Скопјанец излетал од мост и загинал
Здравствените установи ќе имплементираат светски стандарди
СДСМ - Владата го посетува и почитува Крушево само за Илинден
Асанж од прозорец ќе и се обрати на јавноста
„Бедем“ - Со Предлог-законот ќе се исправи долгогодишна неправда
Шојбле - Нема дополнителна финансиска помош за Грција
Бесими и Волерс му одадоа почит на загинатиот Џозеф Крузел
(ФОТО) Утринска молитва во Мустафа-пашина џамија за Рамазан Бајрам
Во авионска несреќа во Судан загинаа 31 лице
Честитка од претседателот на Собранието по повод Рамазан Бајрам
Муслиманите го слават Рамазан-Бајрам
Ф��лип Рикер во посета на Македонија
Се урна авионот на министерот за внатрешни работи на Филипини
Мали ја призна независноста на Косово
Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам
Тројца Сиријци киднапирани на пат за аеродромот во Бејрут
(ФОТО) Со Медал за храброст постхумно одликувани загинатите припадници на вооружените сили
Јункер - Грција нема да ја напушти еврозоната
Црвенковски - СДСМ оствари капитални инвестиции во Крушево
Се комплетира системот за трансплантации на коскева срцевина
Стејт департментот не го признава дипломатскиот азил на Асанж
Порака од поглаварот на ИВЗ по повод Рамазан Бајрам
(ФОТО) АРМ со воена парада го прослави 20. роденден
Петмина повредени во железничка несреќа кај селото Черкези
Предлог закон за посебни права на безбедносните сили
Хезболах му се закани на Израел со прецизни ракети
„Фокус“ - Судијка снимила порно-клип
Постхумно Медал за храброст на загинатите припадници на вооружените сили
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Геј парада во Прага
Можна коалиција меѓу Тачи и Харадинај за преговорите со Белград
САД ја разгледуваат можноста за отварање на нафтените резерви
Лахдар Брахими нов претставник на ОН за Сирија
АРМ денеска слави 20-годишнина од постоењето
Во честитката до АРМ, Груевски ја пофали за 2001 година
Понудата на бугарскиот „Раикомерц“ за ОХИС одбиена
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
ЕЛЕМ склучи договор за ветерниот парк во „Богданци“
„Пуси рајот“ прогласени за виновни за хулиганствo
Младенов за Џафери - И Бугарија загуби добар пријател
Македонците трети по барањето азил во Швајцарија
Ристовски - Македонските граѓани не можат да добијат азил во ЕУ
„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“
(ФОТО) Во МО одбележани 20 години од формирањето на АРМ
Претседателот на грчкиот парламент му одговори на Вељаноски
Масакр пред рудник во Јужноафриканската Република
Трагедија во Ниш - Си ги убил сопругата и детето, па се самоубил
Пакети со храна за 100 социјално загрозени семејства од муслиманска вероисповед
Рикер од недела во посета на Македонија
Шефот на норвешката полиција поднесе оставка
ИKEA ќе отвара ланец нискобуџетни хотелиObjektiven, 19.08.2012 06:30:07
Decata si dobija toa sto si baraa.Za da sozreat im trebaat malku popravno vaspitni merki.Za nivno dobro.Bidejki toa sto go storile vo Bozji hram mozese da donese mnoooogu pogolemi posledici i stresovi.A popravnoto vaspitna merka verojatno ke napravi od niv i slicnite na niv licnosti koi malku ke razmisluvaat so svoja glava vo zivotot i sekako za svoite postapki.Pa decata odgovaraat za bohoskrnavenje i poigruvanje so religijata, ne za Putin. Tuku kade se ostrite kritiki na demokratskiot zapad vo slucajot Asanz?!...Molam?!Kakvo li licemerie,kakva dvolicnost.Kade bea ostrite kriticari za zbidnuvanjata vo Gvantanamo,Abul Graib,za okupacijata na Irak (e imalo WMD, pa NEMALO na kraj WMD, toa Bush go kaza pred kameri,i nikomu nisto) kade stotici iljadi lugje poginaa vo krvavite orgii na USA i NATO,koga USA marincite siluvaat devojki vo Japonija,koga ne gi pustaa naucnicite od R.Boskovic da ispitaat radijacija vo Bosna,po raketiranje na Kineskata Ambasada vo Belgrad, i da ne redam X primeri..
Archelay, 19.08.2012 10:49:02
Smesno.Dezurniot policaec(Zapadot)nesto se murti bidejki vakvo nesto otskoknuva od zacrtanata sema.A toa sto vo Rusija,kako i vo bilo koja druga zemja postojat zakonski odredbi-toa za niv ama nema nikakvo znacenje.Odvaj cekam da se drznat so Sirija za da go vodatonoj Gospod.Kako ne se seti istiot toj Zapad da krene raka protiv nivnite vo Siria koi zivi luge frlaa od dvanaestkatnica?Ili,za kotekot na francuskata policija kon nivnite afrikanski drzavjani?Ili.ubistvata na rudarite vo Juzna Afrika?E toa,...ke pocekame do izgotvuvanjeto na novite amandmani nameneti za spomenatata sema.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Една норвешка исламистичка група се заканува со „напад 11 септември“ или со уште поголем напад од оној што на 22 јули ла...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |