Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.11.2012, 12:35
Мемфис му го нанесе првиот пораз на ЊујоркМајк Д'Антони дебитираше со победа на клупата на Лејкерси, совладувајќи неговиот поранешен клуб Феникс со победа од 114:102

Нема веќе непоразени екипи во новата сезона од НБА лигата, откако ноќеска Мемфис пред своите навивачи го совлада Њујорк со 105:95. Решавачката предност Мемфис ја направи во третата четвртина која ја доби со 31:18, а најдобри играчи во победничката екипа беа Марк Гасол со 24 поени и Зак Рендолф со 20 поени и 16 скокови. Се истакнаа и Руди Геј со 17 поени и четири скока, како и Мајк Конли, кој мечот го заврши со 16 поени и осум асистенции. Во поразениот тим Кармело Ентони беше стрелец на 20 коша.

Мајк Д'Антони дебитираше на клупата на Лејкерси против неговиот поранешен клуб Феникс Санс со победа од 114:102. И тоа на необичен начин. Имено ги подготви играчите за меч, потоа доби лекарски третман заради оперираното колено, повторно ги советуваше кошаркарите на полувремето и мечот го следеше од соблекувалната.

Коби Брајант уфрли 31 поен, а Мета Ворлд Пис забележа 22 коша од кои пет тројки. Пред натпреварот легендата на Лејкерси, Карим Абдул Џабар доби своја статуа.Во составот на Санс, Горан Драгиќ беше најистакнат со 22 поени и седум скока.

Портланд во продолжение го совлада Хјустон со 119:117, а рекорд на кариерата оствари Николас Батум со 35 поени, додека дебитантот Демиен Лилард придодаде 27 коша.

Резултати: Мемфис - Њујорк 105:95, Индијана – Далас 103:83, Филаделфија – Јута 99:93, Детроит – Орландо 106:110, Минесота – Голден Стејт 98:106, Њу Орлеанс – Оклахома Сити 95:110, Портланд – Хјустон 119:117 (по продолжение), Сакраменто – Атланта 96:112 и Лос Анџелес Лејкерс – Феникс 114:102.

Вечерва играат: Бостон – Торонто, Вашингтон – Јута, Шарлот – Мемфис , Кливленд – Далас, Милвоки – Њу Орлеанс, Сан Антонио – Денвер, ЛА Клиперс – Чикаго и Феникс – Мајами.

Во Источната конференција води Њујорк, пред Милвоки и Бруклин, а на првите три места на Западот се наоѓаат Мемфис, Сан Антонио и ЛА Клиперс
Статијата е прочитана 502 пати.

Испрати коментарВторо па машко за Перо Антиќ
Прв трипл-дабл на Дурант
Прва „салатара“ за Чешка во 100. финале на Дејвис купот
Червар - Не го издржавме притисокот
Хамилтон го освои Тексас
Балканско-балтичка група за Македонија
(ФОТО) Кјељце го запре походот на Металург
Сеха-лига - Вардар поразен во Цетиње
Металург и Хоризонт ги поделија бодовите
Ел Шарави повторно го спаси Милан
Вашингтон и понатаму е единствениот тим без победа
Баерн сопрен во Нирнберг
Манчестер и Челзи фатени во замка
Тежок пораз за МЗТ во Александровац
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Илиевски му пресуди на Жалгирис
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Претежно облачно

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |