Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.07.2012, 14:48
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“Најстариот дневен весник на Балканот продаден на фирма со седиште во Москва и со српски газда

„Политика“ најстариот весник на Балканот од понеделник 16 јули има нов сопственик. Педесет отсто од капиталот премина во рацете на компанијата „Ист медија груп“ од Москва. СНС и УРС тврдат дека зад купопродажбата стои ДС и како што велат „со нив поврзани тајкуни“.

На веб-страницата на Агенцијата за стопански регистри само пишува дека промената на сопственичката структура е направена на 16 јули 2012 година и дека е избришано деловното име на австриската компанија „Ост Холдинг ГМБХ“, а запишано е „ООО Ист Медија Груп“, со адреса во Москва и се наведува дека нејзиниот удел е 50 отсто.

Српската напредна партија (СНС) соопшти дека е „скандалозно и срамно тоа што најстарата новинска куќа во Србија ’Политика‘ преку ноќ, без ничие знаење, нетранспарентно, го промени сопственикот“ како и дека зад промената на сопственикот на „Политика“ стои обид на Демократската партија (ДС) да се „задуши медиумската слобода“. СНС прашува дали зад таа заткулисна работа стои Мирослав Богичевиќ и Душан Петровиќ или можеби Божидар Ѓелиќ, како и тоа дали ДС мисли дека сите весници во Србија, како „Блиц“ треба да бидат нејзино партиско гласило“, пишува во соопштението на напредњаците. Таа партија бара од надлежните државни органи по итна постапка да соопштат како „во глува доба од ноќта, крајно перфидно, е извршена промена на сопствеништвото на ’Политика‘, новинска куќа во која државата има 50 отсто удел“. ДС се огласи со демантирање на овие наводи и со оцена дека се „опасни за демократијата“.

Германската компанија ВАЦ во средината на 2010 година соопшти дека одлучи да го заврши ангажманот во Србија и дека постепено се повлекува од земјата незадоволна од условите за работење. Директорот на германскиот ВАЦ, Бодо Хомбах тогаш за тоа „во доверливо писмо“ го извести претседателот на Србија, Борис Тадиќ. ВАЦ на почетокот на април и' понуди на државата да ги откупи нејзините 50 отсто од сопственоста во „Политика“ за 4,7 милиони евра и преземање на „одредени обврски“, не прецизирајќи кои. Да потсетиме, во составот на „Политика НМ“ работат дневниот весник „Политика“, „Спортски журнал“ и печатница.

Статијата е прочитана 676 пати.

Испрати коментарБомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоци
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино во притвор
Пет фирми во трка за тендерот за полициски возила
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Радовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Тадиќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево со мала до умерена oблачност
(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе н��в дом на Јовица Митиќ
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското Eзеро

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 15°C

Петок
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 8 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава...
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење
...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР
Брајант не може да замисли да не освои злато
Трудница на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |