Брoj 2786  сабота, 13 септември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Нов пакет на Метју Нимиц за јазикот и за нацијата

Нимиц верува оти постојат можности за фер и чесно решение што ќе ги исполни основните барања на двете држави

Тамара Грнчароска

Нимиц во Њујорк предложи нови идеи како можно решение за спорот со Грција околу употребата на уставното име на нашата земја, но без да обелодени конкретни детали од пакетот, како што го нарече новиот предлог.

„Презентирав некои идеи во минатото, сега презентирав некои ревидирани идеи пред двете делегации и побарав од нив сериозно да ги разгледаат како рамка за решение на проблемот“, изјави медијаторот во грчко-македонскиот спор, Метју Нимиц, по заедничката средба со преговарачите на двете страни во спорот за името.

„Конкретен предлог е назив што се обидувам да го избегнам“, изјави Нимиц, додавајќи дека станува збор за сет од идеи кој може да биде структура за решение. „Лично мислам дека има елементи кои се основа за чесно и конструктивно решение, но очигледно двете страни треба да ми одговорат дали нешто од идеите може да биде од помош за нив. Мислам дека идеите што ги понудив ги исполнуваат барањата на двете страни, тоа е моето мислење кога презентирам идеи, но двете страни треба да ги најдат сопствените позиции“, е ставот на Нимиц.

Тој изјави дека очекува двете страни да ги разгледаат идеите и да му одговорат, со закажување нова рунда преговори за неколку седмици, без прецизирање каде.

Нимиц одби да одговори дали предложил конкретни имиња како решение, велејќи само дека дел од неколкучасовните разговори биле и прашањата за македонската националност, јазикот и употребата на придавката „македонски“, со констатација дека тие се важни прашања за двете страни. „Нема да зборувам за ниту едно конкретно име, бидејќи ако го сторам тоа, има многу можности...“, рече Нимиц.

И од канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН по заедничката средба на преговарачите со Нимиц соопштија дека на средбата се дискутирало за сите елементи од спорот, како што се името, опсегот на употребата, прашањето за идентитетот и слично. Оттаму потврдуваат дека Нимиц презентирал ревидирани идеи, базирани врз претходните предлози. „Нимиц ги замолил страните да ги разгледуваат идеите како пакет“, се вели во писменото соопштение, во кое се додава дека „Нимиц верува оти постојат можности за фер и чесно решение што ќе ги исполни основните барања на двете држави“.

Грчкиот преговарач Адамантиос Василакис по средбата изјави дека е потребен компромис со зборовите: „Ќе бидам среќен кога ќе завршиме и кога ќе имаме решение кое ќе ги обедини земјите, зашто вие нема да се поместите од областа во која сте, ние нема да се поместиме од каде што сме, така што мора да најдеме некаков компромис што ќе ни овозможи нормално да живееме“.

Тој на средбата, како шт�� неофицијално се дознава, го изнел ставот дека Грција не се откажува од едно име за севкупна употреба, како решение за спорот. Тој исто така рекол дека наместо македонска нација, за Грција е прифатливо да се нарекуваме „славомакедонци“. Третата работа што ја изнел Василакис, како што се јавува од Њујорк, се однесува на јазикот - тој да се пишува „македонски“, но на латиница. Македонската страна на тоа реплицирала дека одговорот на таквиот тврд грчки став е двојната формула за решение.

Македонските преговарачи Никола Димитров и Мартин Протоѓер, како што јави Канал 5, на Нимиц му предочиле дека Грција со инсистирањето таа да одредува како другите земји ќе ја нарекуваат Македонија во билатералната комуникација излегува од рамката на преговорите.

Атина вчера експресно се изјасни за последната рунда преговори во Њујорк, со соопштение дека „Грција го разгледува најновиот пакет идеи од медијаторот Метју Нимиц и за него ќе се изјасни во следните неколку дена“. „Во претстојните денови ќе бидат направени неопходните поправки, забелешки и предлози од Министерство за надворешни работи“, изјави портпаролот на грчкото МНР, Јоргос Кумуцакос. Тој одбил да изнесе други детали, со образложение оти не е потребно да се избрзува со соопштување ставови, особено кога тоа се користи за формирање погрешен впечаток.

Македонската страна, според нејзините официјални претставници, чека преговарачите да се вратат од Њујорк, па да се разгледа и да се расправа за пакетот на Нимиц. Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека телефонски ги добил првичните информации за предлогот на Нимиц, но оти ќе го почека Протоѓер, кој денеска се враќа од Њујорк, еден ден порано од Димитров, да му даде целосен извештај за последната рунда од преговорите, по што тоа ќе се анализира и разгледува.

Нимиц по заедничката двочасовна средба со двете страни одржа и одделни средби со преговарачите. Од одговорот на Скопје и на Атина на новиот пакет предлози од Нимиц ќе зависи со каков интензитет ќе продолжат преговорите и дали ќе дојде до средба на министерско ниво меѓу двете држави, што во медиумите од поодамна се шпекулира, а би се случило во рамките на одржувањето на Генералното собрание на ОН кон крајот на месецов, под покровителство на САД.

Ваквите информации, засега, Вашингтон ги негира со тврдење дека тие немаат подготвено план за решавање на спорот околу името меѓу Скопје и Атина. Ова го изјави американскиот помошник-државен секретар Даниел Фрид, кој таквите тврдења ги нарече гласишта. „Единствена процедура за решавање на спорот е во рамките на ОН“, изјави Фрид, додавајќи дека САД целосно ги поддржуваат напорите на Нимиц и дека Вашингтон сака решавање на спорот колку што е можно побрзо.
Статијата е прочитана 2385 пати.

Испрати коментар

Од: marjan-viena
Датум: 13.09.2008 00:08:12
ovie ,,pregovori,, treba pod itno da se prekinat.
Од: Trajko
Датум: 13.09.2008 00:52:34
Da se vratime na korenite i tradicijata. Gjorgija Pulevski uste vo 1873 i 1875 godina vo svoite recnici go koristi terminot "slavomakedonci". Nie sme Slavjani, dojdeni i smesteni vo teritorija koja se narekuva Makedonija i logicno e taka da se narekuvame. Ama nasiot inaet e poznat od nasata istorija.
Од: oko
Датум: 13.09.2008 03:43:33
Abe prekinete gi pregovorite sto pagame tolku nisko
Од: Svetec
Датум: 13.09.2008 09:46:17
Grcite ne sakaat da ja vidat Makedonija vo EU i pod uslov da izvrsime promena so dodavka, no za da ne ispadne deka Makedonija ne saka da go resi problemot i osudeni od svetot najdobro resenie da se predlozi GORNA MAKEDONIJA. ******************************************** Problemot nee vo Grcite nego vo Makedoncite-Grkomani vo Egejska Makedonija koj sakaat i imaat pravo da im se ostavi terminot DOLNA MAKEDONIJA.
Од: istoricar
Датум: 13.09.2008 10:39:08
Ova mi lici kako za kosovo artishari,nekoj si covek sto vrska nema za kosovo t.e.makedonija dobiva skolska zadaca da napravi refarat za makedonija i dava predlozi za ime pa duri i nacija pa duri za upotreba zborot makedonski jazik/nacija???kako da nesme nekrsteni cigani pa sekoj nekoj treba da izvlece od dzep predlog zatoa stoa toa gi pogodovulo cuvstvata na grcija???samo zatoa sto ne priznavat edno malcinstvo a ne sakaat ni da zborat za egejcite mislam treba mak da se trgne od ovie razgovori i da pobara od EU jasen odgovor ako ne da ne gubime vreme da se okreneme kon Rus toa e ogromen pazar a i voeno da vlezeme vo nekoj sojuz alternativa e siromastija,uste 2gg ce pominat kako do sega i nisto,rusenje na mak pa kako se postoi mak ako nesmeeme da se vikame makedonci t.e. ispadja kriminal da se narekuvas makedonec?
Од: jimmy1
Датум: 13.09.2008 10:49:51
Nezna zosto se zamarame so ovaa tema. Pregovorite treba da se prekinat i kraj. Sekoj nov predlog donesuva se poveke uslovuvanje za nas. Sega ete ni diktiraat kako da go vikame makedonskiot jazik i kako da se narekuvame. Utre ke predlozat ga gi promenime nasite iminja. Ova e veke preterano od Nimec i Grcija, a i od nas sto prodolzuvame da pregovarame. Zarem uste ne mozat da svatat nasite politicari deka ova odi na unistuvanje na nasata nacija i sve sto e Makedonsko. I da staneme clenka na EU, ovie nema da prestanat se dodeka ne izgubime sve kade sto stojat zborovite, Makedonija, Makedonski, Makedonci, Makedonec, Makedonka i red drugo.
Од: Berberi
Датум: 13.09.2008 12:45:30
Kako i da e, primorani sme da go smenime imeto dali ke bide severna gorna ili Makedonija Skopje nie ke bideme ostetenata strana.Seto ova e mnogu iritiracki, beskrupulozno i ne pravi site besni. Mene najveke me razbesnuva edna rabota, sive ovie godini nie MAKEDONIJA i nasite dosegasni vladi nisto ne napravivme da si ja podobrime ekonomskata situacija i da napreduvame na ekonomski plan, toa barem sega vo ovie teski momenti ke ni ovozmosese da se otkazeme i od NATO i od EU, i da si go zadrzime imeto i nasiot identitet. No sega kakvi sto sme ekonomski najnestabilni i zavisni nemame drug izbor tuku da si go smenime imeto i identitetot, Grcija toa dobro go znae i si go tera svojot interes i inaet. Kako i da e mozebi ke vlezeme vo EU i NATO sodrugo ime,no treba da rabotime na toa da Grcija ni stane posleden partner vo se i da ja izbegnuvame i kako sosed, ekonomski partner i kako turisticka destinacija. Jas licno ignoriram se sto e grcko gi mrazam i nie sme MAKEDONIJA
Од: Mitre
Датум: 13.09.2008 14:11:44
120 zemji ja priznaa R.Makedonija pod ustavnoto ime,ne znam zosto se uste se rasprava okolu imeto ,ili na Grcija i smeta samostojna Makedonija i od nejze saka da sozdade satelit drzava so koja ke manipulira kako saka
Од: Goce Viena
Датум: 13.09.2008 16:21:12
makedonija,makedonski,makedonska
Од: pero
Датум: 14.09.2008 03:48:03
Kako moze Grcite da bidat Grci i Makedonci vo istovreme. Zosto ne ja priznavaat Makedonskata Nacija. Nie ne treba da ja priznaeme Grckata nacija bidejki tie se arapi ako ni sme slavo-makedonci Koja glupost, Grcive se navistina edna drkadziska arapska nacija

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Претходен број
Мистеријата и постојаноста на Обама
Театарски караници
Зденко
Бојо Андревски судски ќе ги преземе „Време“ и „Шпиц“
Одбележан јубилејот 100 години од раѓањето на Кочо Рацин
Насловна
На скопските дисперзирани факултети нема ни 10 студенти
Спој на источната и западната медицина
Сезона на тишина на Универзитетот
Матрица
Балканот ќе нема напредок без ЕУ
Доматите се газеа, сега ги нема ниту за лек
ЕУ порачува
Циркус - дебата за Македонија во Брисел
Руски рулет
Вербатим
Домашниот фудбал повторно на сцена
Карикатура
Асиф Али Зардари