Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.03.2012, 11:17

Скандинавците пијат нездраво

Најмногу се пие во Источна Европа - 14,5 литри алкохол годишно

Европејците пијат најмногу алкохол во светот, според новиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) и Европската комисија објавен во шведскиот весник „Свенска дагбладет“.

Во извештајот, како што јави дописникот на МИА од Гетеборг, во просек возрасните европски граѓани конзумираат по 12 литри чист алкохол годишно, што е соодветно на една чаша вино дневно.

Најмногу се пие во Источна Европа - 14,5 литри алкхол годишно, споредено со 12,4 литри во Централна Европа и 10,4 литри во Скандинавија.

Но пиењето на Скандинавците се смета за најнездраво. Жителите на нордиските земји конзумираат често поголемо количество алкохол во еден ден, на јавни места, и најмалку при јадење.


Статијата е прочитана 1447 пати.

Испрати коментарЌе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“emilija, 28.03.2012 12:55:01
Oni se vikinzi ne im steti voopsto ,obozavaat do daska koga ke se napijat ednostavno bi se banjale vo pivoto:)))

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 19°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |