Брoj 2724  понеделник, 30 јуни 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Возач во Министерство за труд сакал да гласа за повеќе лица

Полицијата го уапси А.Н. (20) од скопското село Бојане, бидејќи вчераутро го прекинал гласањето на две избирачки мести во Бојане, каде што по третпат се гласаше за парламентарните избори. Според МВР, дваесетгодишникот, кој бил вработен како возач во Министерството за труд и социјална работа, неколку минути откако се отвориле избиралиштата, влегол на гласачките места 2445 и 2446 во Бојане и ги расфрлал гласачките ливчиња, а го скршил и печатот, лут што не му било дозволено да гласа за себе и за други лица. По кусо време, А.Н. бил приведен и против него ќе биде поднесена кривична пријава за спречување избори и гласање. По приведувањето на насилникот, гласањето во Бојане продолжило.

Помали нарушувања на изборниот процес вчера биле забележани и на местото 2108 во тетовско Желино, каде што едно лице сакало да биде присутно додека гласа неговата сопруга. (Г.А.)


Статијата е прочитана 261 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Владата повторно згреши со Клиничкиот центар
Второто прегласување помина без посериозни проблеми
Од НСДП исклучени 13 фракционери
Еленовски- Во новата партија ќе преминат 80 отсто од НСДП