Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.06.2012, 12:07

ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ

Европската комисија денеска изнесе став за новата пракса на грчките гранични власти со лепење на налепници со назнаката „БЈРМ“ над официјално признатиот код „МК“ врз македонските регистарски таблички.

Петер Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, го пренесе ставот на Комисијата во врска со ова однесување на земјата-членка на Европската унија.

- Ние сме свесни за тоа билатерално прашање кое неодамна се појави. ЕК ги повикува двете страни да го решават ова прашањето во духот на добрососедските односи. Во корист на двете земји е да се обезбеди слободно движење на возила и двете држави ќе имаат корист од решавање на сите потешкотии, изјави гласноговорникот на еврокомесарот за проширување на ЕУ.


Статијата е прочитана 4264 пати.

Испрати коментарПоранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожари��е во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Маке��онија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаZORAN, 28.06.2012 12:32:55
I Evropa ne znae sto da pravi so vakvi nedokazankovci i tvrdoglavo svoeglavi Grci,i najlesno e prefrli ja topkata resete go megjusebno prasanjeto za nalepnicite vo duhot na dobrososedstvo E aj resi go ama so kogo?Treba dvajca za dijalog.Pa i Germancite koga im stavaa davidovi zvezdi na Evreite(so dolzna pocit kon Evreite)nekogo ke propustea da go zigosaat,ovie se polosi duri i od najlosite.
Astibo, 28.06.2012 13:18:17
Pa vo taa grmuska lezi zajakot!!!! Prvo i osnovno Evropa ne saka da mrdne ni so maliot prst za nas,Grcite lepat nalepnici,a nie sme krivi,nie na sme go resile obostrano problemot??? KOj problem??????? Onoj sto si go ima Grcija???? NIE NEMAME PROBLEM!!!!!!!! Dimi treba obostrano da se resi,togas se slozuvam so amerikanecot koj predlozi i nie da lepime nalepnici preku nivnite registarski tablici. ILI uste pokonkretno: Da vovedeme danok na onie vozila (pred sew patnicki) koi ke ja napustat nasata drzava za da vlezat vo GR. So iznos od 100e od pasos!
Петроније Велики, 28.06.2012 13:48:22
Мене баш ми личи како да не се произнесле. Кажале, ама ништо не рекле. Имаат ли право Грците да го прават тоа со налепниците или немаат? Доста со тие квази-неутрални небулози од типот “ги повикуваме двете страни во духот на добрососедските односи...“. Изјава без “мадиња“, округло-па на ќоше!
davor, 28.06.2012 14:28:58
I kakvo e ova proiznesuvanje?!
Pero od Australija, 28.06.2012 15:34:11
DA SI ODIME SO NASITE BRACA RUSI.
Makedonka, UK, 28.06.2012 17:09:04
Izjavava na Gospodinov ako citate megu redovi mene mi znaci, smenete si gi tablicite i izvadete go znakot MK ako sakate da patuvate vo Grcija. Na dipomapski recnik kazano zalepete si sami FYROM da ne vi go lepime nie. Ne zaboravajte deka taa ista EU ni go izbrisa Makedonski od nivniot sistem. Sega preostanuva samo vladata malku da si poigra so niv, neka im isprati dopis vo stil deka navistina sme ohrabreni od nivnata izjava i spremni na sorabotka, no ako moze da ispratat medijator koj sto ke pomogne vo iznaoganje na zaednicko resenie, tablici sto ke gi zadovoli i dvete strani vo soglasnost so Evropskite standardi!?
Kriticen, 28.06.2012 19:47:54
Popametni kje bea da kjutea. Kakov strem se ova evropjenite nemaat ni hrabrot da ni kazat oti ic ne im e gajle za bilo kogo!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Ма��едонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |