Брoj 2724  понеделник, 30 јуни 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Еленовски: Во новата партија ќе преминат 80 отсто од НСДП

ПРИЛЕП- Новоформираната Социјалдеморкатска унија, чиј лидер е министерот за одбрана, Лазар Еленовски, во саботата го формира прилепскиот разгранок. Дел од членството, кое незадоволно од работата на НСДП преминува во новата партија, тврди дека базата на новата општинска организација ја сочинуваат најголем дел довчерашни членови на НСДП.

Еленовски од Прилеп подвлече дека новата партија ќе гради принципиелни односи со сите политички субјекти на македонската политичка сцена. Тој тврди дека во новата партија ќе премине 80 отсто од членството на НСДП, која подолго време, како што рече, се наоѓала во длабока криза, за што го обвини лидерот Тито Петковски. (Мн.Т.)


Статијата е прочитана 689 пати.

Испрати коментар

Од: Cirkuzijada
Датум: 30.06.2008 01:09:19
Seta ovaa farsa so formiranje na NSDP od strana na Tito Petkovski, a i sega odvojuvanja na frakcii od nea i formiranje na novi politicki subjekti e gola borba za vlast i zadrzuvanje na foteljite i pratenickite mesta. Taa e cirkus partija , odnosno partija na licni subjektivni interesi na poedinci. zatoa za ne ne e vredno ni da se komentira ni da se pisuva.
Од: Игор
Датум: 30.06.2008 09:27:29
И НСДП ја доживеа судбината на ДА и слични партии на опортунисти кои се растураат кога ќе излезат од власт.
Од: R..
Датум: 30.06.2008 12:01:52
Sto mu trbrebese na Premierot predvremeni izbori,ako bivsite ministri stanat nanovo segasni? Zarem ne bese jasno deka so ovie ministri nema vlevanje vo EU,a nema nikakva moznost so Nekoj koj gi izmina site partii,da napravi nova i da ostane da go vodi istoto ministerstvo ili pak da napravo rokada so nekoj drug od partijata!,"jas tebe -ti mene" ma kakoNATO so vakov minister,gledajte si seir i placete skrisno,oti vasite solzi nema da dojdat kaj ovie arogantni licnosti !
Од: perica
Датум: 30.06.2008 17:37:57
I Laze i site negovi 80% slobodno neka si idat kaj sakaat. Dali se oni normalni ? Zar stvarno razmisluvaat za sebe kako "nezamenlivi"., i koj e uopste nezmenliv u ovaa drzava. Premierot Gruevski so tolku VMROvci na vrat sigurno nema mnogu da im se sekira. Odnela voda geniz.
Од: dobronamerna
Датум: 30.06.2008 22:35:43
I na Tito Petkovski i na Laze Elenovski najpametno bi im bilo da si se vratat vo staroto jato. Vaka, od seriozni politicari za respekt stanaa dezurba meta za potsmev. Edinstvena satisfakcija, ako toa im bila celta, e sto uspeaja da ja raznebitat SDSM. Neka im sluzi na cest.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Владата повторно згреши со Клиничкиот центар
Второто прегласување помина без посериозни проблеми
Возач во Министерство за труд сакал да гласа за повеќе лица
Од НСДП исклучени 13 фракционери