Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 17:40

Пораки од Капитол хил: И НАТО да покаже лидерство за проширување

Aмерикански конгресмени во посета на македонскиот државен врв. Да се преиспита заклучокот на НАТО - е главното барање од претседателот Иванов до делегацијата од САД

Слободанка Јовановска


Земјите-членки на НАТО да ги преиспитаат своите позиции во однос на Македонија, односно да го преиспитаат заклучокот од самитот во Букурешт - побара претседателот Ѓорге Иванов од американските конгресмени Дејвид Драјер, Дејвид Прајс, Џим Мекдермот, Ерик Паулсен и Гери Коноли, што неделава престојуваат во Скопје.

Дел од нив се од групата на 54-те конгресмени, демократи и републиканци, кои испратија писмо до претседателот Барак Обама и во кое побараа тој да осигура дека „НАТО конечно ќе и ја понуди на Република Македонија заслужената формална покана да и се приклучи на Алијансата на Самитот во Чикаго“, на 20 и 21 мај годинава.

Претседателот ги запознал петмината конгресмени со пресудата на Меѓународниот суд на правдата, која според него и дава кредибилитет и е потврда на исправната политика на Македонија.

Посетата на ��огресмените е рамките на програмата „Куќа за демократско партнерство“, а не во функција на притисокот Македонија да биде примена во алијансата. Сепак таа е една од низата активности на релација САД и Македонија, што го зголемуваат притисокот врз администрацијата на претседателот Обама да го оствари тоа што го кажа во Стразбур и да притисне за прием на Македонија во алијансата.

Освен писмото на 54-те конгресмени, деновиве во американските медиуми излегоа и повеќе текстови со кои се бара Македонија да ја добие заслужената награда за реформите и за учеството во мисиите, а во сите нив се споменуваат зборовите на американскиот претседател дека „се радува на денот кога САД ќе и посакаат добредојде на Македонија во алијансата“.

Освен со претседателот Иванов, конгресмените има средба и со премиерот Никола Груевски и преставници на Парламентот. Иванов ги уверил дека Владата ќе има конструктивен пристап кон спорот со Грција, дека е посветена на барањето решение за името што поскоро, но со забелешка дека за да се постигне тоа треба добра волја и одговорен пристап и од нашиот јужен сосед. Конгресмените сметале дека приемот на Македонија во НАТО ќе значи позитивен импулс за целиот регион, натамошна стабилизација на односите и ширење на зоната на стабилност и безбедност.

Паралелно со нивната посета, излезе анализа на весникот на американскиот Конгрес во која се вели дека централниот столб на НАТО,т.е. проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго и дека тоа мора да се поправи.

„Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и постојано придонесува во колективната одбрана на Алијансата, ги ослабнува клучните регионални цели на безбедноста, стабилноста и просперитетот. Со пресудата на Меѓународниот суд на правдата се расчисти законскиот и политички пат за заокружување на зачленувањето на Македонија, а тоа ќе ја натера Грција да прифати компромисно решение и да се откаже од отровниот етнички спор. Таков чекор ќе ја потврди определбата на НАТО за зајакнување на Алијансата, која, како што напиша и самиот генерален секретар, мора да биде „Алијанса што постојано ќе се менува за да може да се справува со денешните и со утрешните безбедносни предизвици“,стои во анализата. Според неа, самитот во Чикаго е „времето и местото“ каде сојузниците на НАТО треба да покажат лидерство и спремност за проширување и политика на отворени врати за сите членки што ги исполниле условите.

„Одбивањето на Македонија претставува опасен преседан за другите регионални ривали дека една земја може бесконечно да го попречува приемот на друга земја. Ова може да се покаже како поттик за држење на приемот во НАТО како заложник на билатералните неправди“, се вели во анализата на весникот.


Статијата е прочитана 1211 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениpile, 05.04.2012 22:37:50
Vistinskite sojuznici i prijateli se prepoznavaat vo teski vreminja.Gi pozdravuvam naporite na delegacijata kongresmeni od SAD i im davam celosna podrska vo naporite za priem na R.Makedonija za polnopravna clenka vo NATO Alijansata, sto za Makedonskite gragjani pretstavuva golema cest i pretsatvuva obvrska za oddrzjuvanje na trasiraniot pat kon evroatlanskite integracii.Licno se nadevam deka vo razgovorite so drzjavniot vrv se razgledani i alternativi za realizacija na planot ,,B, so cel za obezbeduvanje podolgorocna regionalna stabilnost i bezbednost, pri eventualno idno blokiranje kon evroatlanskite integracii na R.Makedonija od strana na R.Grcija, odnosno postapuvanje sprotivno od VS i Haskata presuda.Da pokazjeme deka ja sakame R.Makedonija,ja zjiveeme Evropa vo mislite so SAD.
P.Petar, 06.04.2012 06:17:43
Praviot prijatel i sojuznik pomaga OD SRCE,dodeka vo nasiov slucaj nie mu se *molime* na prijatelot da ne primi vo svojata voeno -kaznena-*zastituvacka* organizacija NATO bez ndomest a so ponuda za dolgorocna servilnost nadevajki se deka e toa edinstveniot nacin da ne se udavime vo sopstvenata kal.Jas se slozuvam deka mozeme da bideme vo mislite so USA /nekoj komentator toa go napisa/ no ne mora da bideme so mislite za nivnoto oruzje bidejki toa e gjavolska rabota koja sekogas donesuva nesreki !
Miki, 06.04.2012 08:36:01
E nema vleguvanje vo NATO bez dogovor so Grcija, i so praime sea?! Gruevski, Ivanov i cela taa bratija dobro go znaat toa, samo ne mi e jasno zosto Amerikancite so vakvi potezi mu ovozmozuvaat da ja prodolzuva lagata? Ova stana takva papazjanija vo koja Makedonija se poveke zaglibuva i dali ke ispliva ili ke se udavi skoro ke razbereme..
Стојко, 06.04.2012 12:08:08
Ова не е веќе само досадно туку и смешно. Сите ни порачаа дека нема влез во НАТО без решение за името. Претседателот ги вергла постојано истите фрази како да не разбрал што целот свет му повторува. Прашината се дига само за внатрешна употреба. А после Чикаго што ќе прави?
koki, 06.04.2012 15:18:42
Не го мафтосувајте народот.......од НАТО нема ниту Н......... тоа го знае и Феликс и Латас.............

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |