Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.03.2012, 11:37

Северна Кореја почна со полнење на ракетата

Западните земји тврдат дека лансирањето претставува камуфлирана проба на забранета балистичка ракета

Северна Кореја почна со полнење на гориво во ракетата за планираното лансирање на сателитот кон средината на следниот месец и покрај повикот да се откаже од лансирањето, пишува денеска весникот „Токио шимбун“.

- Лансирањето е се поблиску. Веројатноста е голема дека датумот на лансирање ќе биде 12 или 13 април, нагласува весникот, повикувајќи се на извори блиски на Владата во Пјонгјанг.

Западните земји тврдат дека лансирањето претставува камуфлирана проба на забранета балистичка ракета, а САД најавија дека доколку лансирањето се изврши ќе го прекинат доставувањето хуманитарна помош во храна за земјата.

Северна Кореја порача пред два дена дека ќе продолжи со мошне критикуваниот план за лансирање на сателит и го повика американскиот претседател Барак Обама да се откаже од своите „конфронтирачки размислувања“.

- Ние никогаш нема да се откажеме од правото да лансираме мирнодопски сателил, што е легитимно право на една суверена земја и важен чекор за стопанскиот развој, порача Пјонгјанг.


Статијата е прочитана 1532 пати.

Испрати коментарПрекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
Пожар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денарjimmy1, 29.03.2012 19:09:44
Za drugite se zabraneti a za amerika nisto nee zabraneto, tie mozat da upotrebuvaat sto sakaat. Vo site vojni imaat upotrebuvano oruzje sto sodrzi uranium pa duri i hemisko oruzje, ali za niv sve e mozno. Toa ti e gnasnata politika na Amerika. Nekolku drzavi poseduvaat atosko oruzje pa zosto i preostanatite da nemaat. Ako se odi da nema takvo oruzje, tie sto go imaat neka go unistat pa posle neka se bunat za drug. Napred Koreja, ama frli edno da proleta nad Amerika, neka se stresat malu.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 21°C, Мин: 3°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |