Број 2868  понеделник, 22 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Македонија нема лобист во Брисел

Сликата во ЕУ се поправа со професионална помош, а не со рекламни кампањи

Од нашиот дописник
Слободанка Јовановска

Брисел - Иако приемот во Европската унија е една од двете стратегиски цели, Македонија нема ниту еден лобист во европската престолнина кој би работел на имиџот на државата и на подобро пласирање на нашите ставови, откако Тео Вајгл доби отказ од таа задача, а Едвард Бусек само одглуми дека ја прифаќа понудата.

За разлика од Вашингтон, каде што е редовна практика да се ангажираат лобисти кои ни ги отвораат вратите на Конгресот и другите институции, во Брисел Македонија има само една лобистка, Сузана Петри која, всушност, не е во Брисел, туку е поканета да работи во нашето Министерство за надворешни работи, а работи на подобрување на односите со Европскиот парламент.

За разлика од другите држави во соседството кои ангажираат разни консултантски или лоби- групи за да им го одработат тоа што самите не можат во моментот, од Владата дури сега навестуваат дека работат на создавање лоби-мрежа која треба да го забрза нашиот, веќе историски пат кон Европската унија. Бидејќи во моментов Македонија има проблем со имиџот како и Бугарија, иако од друга природа, за паралела добро е да се знае што прави оваа земја откако падна во немилост на Брисел.


Лобистите можат да завршат огромна работа, вели Андреас Гајгер

Имено, од неодамна бугарскиот премиер има на располагање шест, како што ги нарекоа бугарските медиуми, странски „мудреци“, предводени од бившиот француски премиер Доминик де Вилпен. Тие се обединети во специјален консултативен тим во кој се еден поранешен министер за индустрија на Шпанија, бивш комесар за правда и внатрешни работи, бивш член на Европскиот суд за ревизија, ректор на Европскиот колеџ во Бриж и каталонски експерт за евроинтеграција. До неодамна Бугарија имаше договор од милион евра со австриска консултантска куќа, но по одлуката на ЕК да и' ја укине сосема помошта, ја ангажираше адвокатската лоби- фирма „Албер и Гајгер“ за да ги застапува нејзините интереси во Европската комисија. Оваа адвокатска фирма има канцеларии во Берлин и во Брисел, и во неа работат поранешни високи функционери од европските институции и правници од висок профил. Според бугарските медиуми, „Албер и Гајгер“ ја чини Бугарија само 15.000 евра, но бројката со сигурност не е реална, особено по шпекулациите дека само за да му го донесат на конференција еврокомесарот Оли Рен, газдата на српска „Делта“ платил 50.000 евра на лоби- група.

Што можат да направат овие лобисти, кои во ЕУ работат во длабока сенка, па не се знае ниту нивната точна бројка (неофицијално околу 15.000) се виде за време на грузиско-руската војна која беше посилна во Брисел отколку на теренот, бидејќи и едната и другата држава имаа ангажирано свои консултанти кои требаа да докажат дека другата страна ја почнала војната прва. На општо изненадување кај бриселскиот естаблишмент, кој мораше да констатира дека Москва ја доби битката, бидејќи на западните критики одговори со западна реторика и финти, а не како што очекуваа со рускиот пропаганден арсенал.

Проблемот на Македонија е што, освен што извиси околу датумот за преговори, ја изгуби и јавната европска поддршка околу спорот за името, а критиките од ЕК кон земјата беа толку силни што ни го урнаа имиџот не само во ЕУ, туку и во светот, кај инвеститорите, кај пријателите... а нашата Влада ниту имаше контакти ниту знаење како да го неутрализира сето тоа. Во Брисел, изминатата година и повеќе речиси не може да се чуе македонски став, а сите функционери ги рецитираат грчките аргументи, освен во Европскиот парламент чија моќ не е таква да ги придвижи настаните во наша корист.

Андреас Гајгер, сопственик на лоби- компанијата, тврди дека е многу честа практика да се бара професионална помош околу политиката на ЕУ и законската регулатива, за полесно да се комуницира со европските институции. „Таква помош особено бараат новодојдените, бидејќи не ги знаат европските процеси. Исто така, ни се обраќаат и земјите од третиот свет, од Латинска Америка, од Африка, од Азија. Не се работи притоа за подобрување на имиџот, бидејќи таков ПР- обид е комплетно погрешен и контрапродуктивен. Потребно е квалификуван политички и легислативен совет за проактивно и позитивно да се влијае ЕУ- процесот“, вели тој.

Според него, бугарскиот прв обид да си го исполираат имиџот со ПР- агенција бил неуспешен, бидејќи одговорот на медиумите бил спротивен, откако впечатокот бил дека Софија сака само да го ја смени сликата за себе, а не навистина да ги подобри законите и администрацијата.

За него не е дилема дали Македонија треба да има лобисти во Брисел или не. „Македонија треба да почне да лобира веднаш. Одлуките на ЕУ против Бугарија делумно се насочени и кон потенцијалните нови членки, како Хрватска и Македонија. Пораката беше: ако имате слични проблеми како Бугарија, нема да влезете. Затоа, потребно е Македонија да зборува со одговорните директорати во Комисијата, во дипломатските претставништва и со релевантните членови на комитетите во ЕП за да осигура дека процесот кон ЕУ е на вистински пат“, смета Гајгер. За него основно е земјите-кандидати да изградат добра репутација за да бидат прифатени од ЕУ. „Поради финансиската криза, сомничавоста кон нови членки е зголемена особено во однос на трошењето на фондовите за помош. Тоа не е фер, но е факт. Да го знаете начинот на кој функционира Брисел и играчите во него, помага многу. А, ние тоа го правиме за клиентите“, вели Гајгер.

Тој не сакаше да прецизира колку би ја чинело тоа Македонија, бидејќи зависи од големината на проблемот и од времето што ќе биде потребно тој да се реши. Според него, не е исто дали треба да се влијае на ЕУ- директива, на пример за автомобилската индустрија, или да се поправа позицијата на една земја во кризна ситуација.


#
Статијата е прочитана 2573 пати.

Испрати коментар

Од: kris
Датум: 22.12.2008 00:12:17
se dodeka EU ne rascisti sama so sebe dali e sila za prosperitet i covekovi prava ili e privaten klub na solidarnost so svoite clenki, se dotogas Makedonija ne moze da napravi nisto! NO i EU ne moze da napravi nisto za svojot imidz koj tone vo istoriskoto blato!
Од: Zabegan2
Датум: 22.12.2008 00:20:10
Samiot podatok deka se zaposleni bivshi funkcioneri govori deka nivnite dzebovi se bez dno. I rabotat vo senka a spekulaciite licat na pogovorkata: Kade ima dim ima i ogin. Evropjani cicaat krv od "nerazvienite".
Од: ALLEX
Датум: 22.12.2008 00:44:53
neznam dali site svakaat , iako znam deka ne, Gruevski ne go interesira imidzot kaj EU. Bitno toj ima dobar rejting doma, kako go gradi e drugo prasanje, no za zal dobro go pravi toa mora da se priznae. Intrvjuto ili sto li veke bese so Milenko pred nekoj den me potseti na edno poranesno intervju sto Bosko go pravese so Zingo koga bese pretsedatel na FSM.Se smeevme i go cekavme momentot koga Bosko ke se "navedne".taka bese i sega , mislev deka i Milenko vo sekoj moment moze da go napravi toa i go drzev dalecinskot za da smenam vo toj moment.Vsusnost ramisluvav dali Gruevski ima intrvju so nekoj "normalen " novinar , a da ne e Tomic,Latas ili janko.Izgleda nema.Toa e.Pazi , vika Milenko: kako ti uspea za kratko vreme da pobedis vo partijata i da ja pregazis opozicijata nekolku pati.a ovoj mu odgovara: pa nema tajna,rabota i odgovornost, toa e , verojatno sum taka vospituvan... Mislam.....
Од: запад
Датум: 22.12.2008 00:58:57
За лобисти никако адвокати,или правници...тие нема да го окончаат„спорот’така да нема да лобираат добро за да имаат што поголема добивка..Лобист само филозоф...некој шармер,или шармантна девојка,жена,може и глумица или глумец,се разбира да не им е одвратен...Боцески или некој намќор што ке ти лобира кој го слуша,а и одвратен е....од албанциве може Теута Арифи, од нашиве кој?Љубчо Војвода!!!!!!!
Од: d0 ALLEX
Датум: 22.12.2008 04:49:58
Alekso-aj ti mene objasni mi momce koj bi go zamenil Gruevski.I jas vikam deka toj ne cini-ama koj ke go zameni???Zaev ili Crvenkovski???Nekoj normalen predlog za 3ta opcija nema a za VECNITE Tito i Stole Andov-ne sakam ni da razmisluvam.Za zal politickata elita-Makedonska e SHUTA!!!Prvo site prethodno nabroeni shutkovci-do eden go OSHUTIJA narodot-opljackaa,ograbija zato sto znaea narodot e miren i ke zivee pod sekakvi mizerni okolnosti samo da nema vojna.A za prodazbata na naseto ime,zname i promena na Ustavot-vo druga prilika.Taka moj Alekso,da si ja kazeme zalnata ni vistina.Ni premierceto niti pretsedatelceto niti VMRO niti SDSM.Se e gola voda.A narodot uste si trpi.Moeto prasanje e samo -do koga???
Од: ljupco,bitola
Датум: 22.12.2008 06:30:37
Slikata vo Brisel se poprava i so demonstracija na minimum nacionalno edinstvo,a ne so kodosenje i ligavenje kaj EU prestavnicite.Za da go popravat imidjot kaj sopstveniot narod na nekoi partii vo drzavata ne im falat lobisti,ami lobotomija.
Од: pameten
Датум: 22.12.2008 07:08:35
Gi imavme site shansi Bugarija da ni bide lobist. Taa prva ne prizna. Jazichniot spor imashe samo istorijaski karakter. Bugarija sekogash prifakjala pravoto ni da go koristime Makedonskiot jazik. No nie sakavme Bugarija da "priznae" deka vo Makedonija nikogash nemalo Bugari i nikogash ne se gradela samobitna Bugarska kultura. Ovo e nemozhno, poshto ne e verno!
Од: devicanecot
Датум: 22.12.2008 08:45:57
Како нема? А целото стебло на кланот Јовановски малу ли е. Но треба да склучи договор за лобирање, согласно Законот. А што ќе прави тогаш, кога ќе дојдат нашите антилобисти од стилот на Жерновски, Бучковски и останатите опозиционери????
Од: Odgovor na "pameten"
Датум: 22.12.2008 09:20:18
Bate pameten. Vo Makedonija nie velime "ne e vistina" a ne kako sto ti pisuvas "ne e verno". Tvoeto "ne e verno" pokazuva koj si i od kade si.
Од: gv
Датум: 22.12.2008 10:34:16
Nasi lobisti se Vic.premierot Bocevski,Min.Miloskeski,pratenikot sudentot Gjorcev i mediumskiot licnost Bicikliski odlicni se ? samo napred Makedonijo.
Од: zelezara
Датум: 22.12.2008 10:37:51
Do kris.Pak necini EU,tie neznaele sto pravat nie sme znaele.Kazi mi koj tone vo istorisko blato Makedonija ili EU?Daj preispitaj se malce i ne tresi gluposti
Од: petar
Датум: 22.12.2008 10:40:34
Ako dobro razbrav od tekstot vo EU ne se vleguva so kriteriumi tuku so podmituvanje .Ako g.Gajger,(malku mi nalikuva na brojac) ali ovoj broi pari, go razbereme sto ni veli vo tekstot mislam deka ke uspeeme samo ako najdime prav COVEK za pravata rabota.Zarem vo Makedonija NEMA takov covek a slusame na sekoj cekor ovde MITO ovdeKORUPCIJA ili nasive naucile od EUili EU nauci od nasite lobisti(mito-korupcioneri)ili ne im se davaat macno steknatite pari ili ne im se tuka gi imaat oroceno pa sega kako da izgubat od kamatite.
Од: fulda
Датум: 22.12.2008 11:48:41
gi svakam megju partiskite kavgi i interesi za bilo sto no nemozam da razberam za celata makedonska javnost sto ne moze da razlikuva dobroto od zloto koji se ednite a koji se drugite. Ako sme makedonci i treba da imame ista cilj a toa da ostaneme makedonci kako sto bilo so vekovi i za vekovi da im preneseme i na nasite deca i vnuci toa da go sproveduvaat vo idnina.
Од: evropa
Датум: 22.12.2008 13:26:13
nee tocno nema lobisti imam zboreno so kancelarija na eu vo brisel za privatni raboti i velat se pratat sto se zbiva vo mak na prav pat se so covekovi prava i korupcija....ova vlada se mladi,nova generacija tie rabotat se sto bara brisel i toa se sledi i na pat sme za eu.....

Најди! во Утрински
Насловна
Не е се' мазно меѓу Груевски и Ахмети
Соработката со Ашкенази ми отвори нови видици
„Спортски оскар“ за Вели Мумин
Претходен број
Зденко
Бунтот во Грција не стивнува
Вербатим
Малите партии во грч пред изборите
Изместени навики
Донатори со туѓи пари
Во Македонија и понатаму ќе се суди за клевета
Заглавени во историјата
Тројца уапсени за нападот на „алфите“ кај ПМФ во Скопје
Карикатура
Сите на работа, пратениците на распуст

"""