Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
31.07.2012, 20:13

Министерот им броел услуги на лекарите?

Во најмалку десетина болници и клиники платата според ефикасност не можела да профункционира поради технички пречки или поради отпор на вработените

Јасмина Јовановска

Во болниците и клиниките каде што платата според ефикасност не можела да профункционира поради технички пречки или отпор на вработените, услугите на лекарите ги броело Министерството за здравство. Овој проблем, според неофицијални извори, го имало во најмалку десетина здравствени установи, а меѓу нив се споменуваат Клиниката за гинекологија, Гинекологија - Чаир, Клиничката болница во Штип, болницата во Кавадарци.

Од Министерството за здравство ниту демантираат ниту потврдуваат дека тие броеле колку прегледи и операции направиле лекарите во установите каде што не се водела електронска евиденција на работата на лекарите. Објаснуваат дека сите болници и клиники воделе евиденција, а тие помогнале кај оние установи што имале пречки со електронската евиденција на услугите.

„Не може лекарите да не воделе евиденција на операции и прегледи кога секој лекар според законот води медицинска евиденција. Некои од болниците имаат проблем со информатичкиот систем за електронска евиденција на услугите на лекарите, но тие сега се надминати“, велат од кабинетот на министерот за здравство, Никола Тодоров.

Кај колку вакви установи било интервенирано за да се реши евиденцијата од Министерството не сакаа да прецизираат, туку само рекоа дека се неколку болници и потврдија дека меѓу нив се Клиниката за гинекологија и штипската Клиничка болница.

Новиот начин на плаќање, сепак, на површина ќе ги исфрли лекарите кои помалку работат, без да се води сметка која е причината за тоа и дали секој може да ја постигне бараната норма. Со платата по успешност, едни лекари ќе бидат казнети за други да бидат наградени.

„Кај нас се применува системот. На половина месец петмина-шестмина колеги ги опоменав дека малку заостануваат во работата во однос на другите лекари. Едни имаат процент на работа од 89, додека други 92 отсто. Има професори што работат премногу, а има и млади лекари кои сакаат по малку да забоштуваат. И покрај укорот, на крајот на месецов на нашата клиника сигурно ќе има лекари што ќе земат помала плата, но и такви што ќе бидат наградени. Од оние што ќе бидат казнети ќе ги наградиме оние што работеле повеќе. Но, се надевам дека од идниот месец ќе нема казнети, бидејќи сите ќе ја сфатат сериозно платата според успешност“, смета д-р Аспасија Софијанова, в.д.директорка на Клиниката за детски болести.

На воведувањето плата според ефикасност реагираа лекарите кои велат дека во трка за плата ќе бараат само услуги што им носат повеќе поени. „Наместо поедноставни операции, на болните може да им се прават посложени услуги за да ја заработиме платата“, укажуваат лекарите.

Од Клиничкиот синдикат, пак, уште пред да се воведе платата според ефикасност, укажаа дека овој систем се коси со Законот за работни односи и со Колективниот договор. „Да не се земе од еден лекар за да му се даде на друг. Треба да се почне од 100 отсто плата, па да се оди нагоре. Се' друго може да повлече тужби и дополнителни трошоци за Фондот за здравствено осигурување. Бидејќи 100 отсто плата е загарантирана со Законот за работни односи и со Колективниот договор“, објаснуваат од Клиничкиот синдикат.


Статијата е прочитана 1629 пати.

Испрати коментарПо автопат низ Балканот
Лепавцов и Еленовски - амбасадори на квадрат
ВМРО-ДПМНЕ води во анкетите пред СДСМ
Населението осиромаши, но не и политичарите
И платата за лекари мегдан за препукувања
Ахмети и Тачи земаат плата, но ретко влегуваат во парламентот
Поглед на ОлимпТрпе, 01.08.2012 01:07:24
Нашето министерче сезнајко го мачи несоница.Затоа момчето мора да се бави со броење.Ако смета дека и тоа е во министерската должност.
Darko, 01.08.2012 04:16:59
Ovaa odluka na ministerstvoto,za zdravstvo e poln pogodok.Ke ima lekari,koi kako nagrada za vrednoto rabotenje, ke dobivaat pogolema palta. Toa ke motivira i drugi lekari, da rabotat po trudoljubivo,za i tie da bidat nagradeni.
oslo, 01.08.2012 05:11:06
natoa dete stonemu udret eden samar od lekarite toj nemozit daigrat majtap so lekarite akoje sposoben nekaoblecit bel mantil
mile, 01.08.2012 05:41:16
Ова се случува во земјата на шутрачки народ............Здравство да води министерче со Dg: Iмmaturitas emotionalis.............
lovro, 01.08.2012 06:54:17
Abe lude , problemot e vo prezaposlenost, mnogu doktori ce nema sto da zapisat, ce pisat , pauza, pauza, pauza pa pak, pauza.
Branko, 01.08.2012 07:45:52
Ne se soglasuvam so kaznuvanje na edni lekari a nagraduvanje na drugi tuku treba samo nagraduvanje, pa tie sto nema da dobijat nagrada ke treba da bidat motivirani od tie sto zemale. A isto treba da se zemat vo predvid i drugi raboti kako strucnost, posvetenost na pacientite i dr. Vo Strumica za toa e primer dr. Kosta Janevski - internist pred cija vrata sekogas ima megju 15-20 pacienti a pred drugite internisti za zal 1-2 i koga ke prasas nekoj od pacientite zosto go odbrale dr.Janevski ke dobies ist odgovor odnosno deka e dobar strucnjak i deka posvetuva ogromno vnimanie na pacientite i deka kaj nego pred se site lugje se isti. E toa e toa a broenjeto - moe mislenje.
lepa, 01.08.2012 12:45:10
toj sto pregledal pomalku pacienti mozebi e postrucen i podetalen tohj sto pregledal povecko nabrzina tersko za tia pacienti znaci onoj koj raboti temelito da go kaznat a onoj koj povrsno da go nagradat ako toa e logika zosto ne ja primenuvat vo zaoadna evropa?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |