Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.11.2012, 15:49
Потврдена затворската казна за Панде ЛазаровСкопскиот Апелационен суд ја потврди одлуката на кривичниот суд со која поранешниот прв човек на ЕСМ беше осуден на пет години затвор

Делото за кое Лазаров во март годинава беше осуден, било направено во 1996 и во 1998 година. Во тој период на Лазаров му биле исплатени 300.000 американски долари и тогашни 190.000 германски марки. Станува збор за пари кои му биле исплатени на име договорена провизија за склучени бизнис со компаниите МАН Такраф Фордертехник од Лајпциг, Германија и кинеската Хаинан С.И.Т Ентерпрајс Корпорејшн, а кои, пак, за возврат требало да испорачаат опрема за потребите на РЕК „Осломеј“ и ХЕЦ „Козјак“.

Парите легнале на сметка на Лазаров МКБ Банк НЗРТ во Будимпешта, Унгарија, а по основ „консултантски услуги“ и кинеската компанија уплатила околу 300.000 долари. Обвинувањата на сметка на Лазаров беа дека тој сакал да го прикрие потеклото и текот на парите и затоа германските марки ги претворил во долари, а потоа сите ги префрлил на нова банкарска сметка во берлинската Ландесбанк.

Години наназад, колку што траеше овој судски процес Лазаров тврдеше дека тој не ја злоупотребил својата позиција, туку дека парите му биле заработени со тоа што тој давал консултантски услуги. (Љ.С.)

Статијата е прочитана 3466 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинФЕЛИКС, 01.11.2012 18:26:23
Уште една жртва на финансиска ,,електрификација,,на сопствениот џеп.Како утеха може да послужи истиот пример и со оној кој го поставија на исто место од страна на владата од 1998-02 год.
Branko, 01.11.2012 19:17:13
Abre malce se ovie tri gorili da go cuvaat Pandeta... A 4.000.000 milioni evra na Vaseta Tupurkovski sto samiot gi prizna deka provizijata bila 4 procenti????
NG, 01.11.2012 19:56:47
На функција со плата и се, па и приватно консултант. Малку ти се 5 години бато и спање и јадење да си платиш во затворот. Совест некоја, тоа е правда. Но има правен лек и за неа.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |