Број 3047  вторник, 28 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

ПОГЛЕД

Исцедено здравство

Јасмина Јовановска

Платите во здравството толку пораснаа што ќе ја исцедат речиси целата здравствена каса. Неофицијалните математики покажуваат дека платите стасале до 78 отсто од приходите што се слеваат во здравствената каса. Што е многу, многу е. Но, во Фондот за здравствено осигурување ваквите математики, иако првично ги потврдија, се премислија околу процентот. Веројатно, кога ќе се изнесе вистината на виделина, таа станува пострашна.

А до вакво дереџе здравствениот фонд дојде по неколкукратните покачувања на платите на јавната администрација. Владата едноставно се расфрлаше со покачувањата на платите. Со покачувањата не остана покуса ни претходната власт. Со нив се чуваше мирот во здравството и се компензираше за колективниот договор. Капак на се' беше и воведувањето на концептот бруто-плата. Иако имаше предупредување дека со бруто-платата се брза и може ќе настрада здравствениот фонд, Владата не се откажа од него. Таа грабеше напред со покачувањата, не размислувајќи дека, кога и да е, на виделина ќе излезат последиците од таквото неконтролирано растење на примањата на здравствените работници. Посебно што во здравствената каса по бруто-платата се појави мал дефицит, а платите во здравството беа и дополнително напумпани со дежурствата.

Покачувањата на платите во јавниот сектор само покажаа дека нема бесплатен ручек, па дури ни кога е од Владата, која беше дарежлива. Цехот од покачувањата, кога и да е, некој мораше да го плати. А во здравството нема кој друг да го извлече најдебелиот крај, освен болните. Високиот процент на учество на платите ќе ги „изедат“ ограничените буџети, болниците ќе останат без пари за лекови и медицински материјал, па пациентите, сакаат или не, за да се лекуваат, ќе мора да си ја купуваат терапијата.


#
Статијата е прочитана 1132 пати.

Испрати коментар

Од: Stojko
Датум: 28.07.2009 09:24:31
Jas sum za kobminiran model na izdvojuvanja od plati za zdravsto: obavezen del za site bez razlika na visina na plata i dobrovolen del - koj saka. Izdvojuvanje preku procent od bruto plata e protivustavno koga se znae deka site gradjani imaat isti prava - vo uslovi na nepostoenje na socijalen broj kako vo USA.
Од: Zdravstven
Датум: 28.07.2009 10:25:40
Neka ne se sekira gospogata novinarka, otkoga ke se namalat platite vo zdravstvoto, kasata na fondot ke se napolni a taa i narodot sto taa go *hrani* so nejzina besplatna hrana ke gi uziva site blagodeti na ova vlast.

Најди! во Утрински
Насловна
Граѓаните не спијат ако имаат долгови
Којзнае што јадеме?
ЕУ ги пегла односите со Македонија
Зденко
На „Дрисла“ се уништувале отпадоци од риба?
Лустрацијата почнува од државниот врв
Претопло српско лето
Една година Влада- поблизу до ЕУ, подалеку од НАТО
Анонимен Чех донира прстен од 12 век
Мајката на Обама позирала гола во 50-тите години
Малата Ангела ќе ја бара и Интерпол
Цементни миленичиња
Verbatim
Саркози застана на нозе