Број 3283  сабота, 15 мај 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Култура

Изложба „Живот во кутија“ во Прилеп

Фотоизложбата „Живот во кутија“ на Драги Неделчевски ќе биде отворена вечерва во 20 часот, во Центарот за култура во Прилеп. Авторот ќе се претстави со 40 црно-бели фотографии, фотоесеј за неговото дете Мане, заболено од церебрална парализа.

Неделчевски со фотографија се занимава од 1978 година. Претседател е и основач на фотокино клубот,„Чкрап“ од Тетово. Досега реализирал повеќе самостојни и групни изложби, но и повеќе кратки документарни и експериментални филмови.

Првпат се претставува во Прилеп, а изложбата и истоимената книга се дел од проектот на Македонскиот центар за фотографија, поддржан од Швајцарската програма за култура. (К.Б.)


#
Статијата е прочитана 230 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
„Волстрит“ е сменет – алчноста стана легална
Владо Јоциќ
Македонија - лидер во имплементацијата на културните разлики
Јане Чаловски изложува во „Тејт“ во Лондон
Музејските поставки ни се архаични
Семејни стебла“ за Денот на музеите
Средба со Томислав Османли во „Или-или“
Писателите избираат ново раководство