Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.10.2012, 20:42
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во МакедонијаПрвите уплати веќе стигнаа - Мајк Зафировски, Џон Битов и други иселеници вложија по 500 илјади долари или повеќе во фондот кој ќе биде јадрото на соработката меѓу дијаспората и Македонија

Дијаспората ќе инвестира во Македонија, но не непосредно, туку преку посебен инвестициски фонд СЕАФ Македонија 1 кој во почетокот ќе изнесува 15 милиони долари. Првите уплати веќе стигнаа - Мајк Зафировски, Џон Битов и други иселеници вложија по 500 илјади долари или повеќе во фондот кој ќе биде јадрото на соработката меѓу дијаспората и Македонија. Менаџирањето на парите му е доверено на СЕАФ, фонд кој е добро познат во нашата земја и кој им помагаше на многу мали и средни фирми да ја зајакнат својата дејност.

„Во прво време ќе се поддржат од 10 до 14 компании, претежно од земјоделството,  фармацијата,  едукацијата и тренингот“, изјави Хубертус Јан ван дер Варт, извршен директор на СЕАФ, кој ќе го води фондот СЕАФ Македонија 1.

На прашањето на „Утрински весник“ дали овој фонд ќе биде отворен и за инвеститори од Македонија, Варт на прес-конференцијата во петокот вечерта одговори дека очекува свои удели да вложат институции, како што се, на пример, Пензискиот фонд и осигурителните компании, но и поединци доколку фондот ги оцени дека се квалификувани за такво нешто.

Инвестицискиот фонд е конкретниот и највидлив резултат на Глобалниот инвестициски самит што се одржа во Охрид во петокот и во саботата, а на кој македонски бизнисмени и нашинци кои успеале во странство разговараа како да ги зајакнат деловните врски и како дијаспората да ја препознае Македонија како примамлива дестинација за инвестирање во која можат да остварат профит. Според учесниците, собирот целосно ги оправда очекувањата и воспостави линк кој во иднина може да резултира со многубројни успешни бизнис-приказни.

Мајк Зафировски, претседател на Бордот на директори на „Македонија 2025“, која го организираше собирот, истакна дека тој, пред се', е менаџер кој знае да управува со компании, но не и инвеститор. „За тоа постојат специјализирани фондови што ја знаат таа работа“, истакна Зафировски, образложувајќи ја идејата за формирање посебен фонд за инвестирање во нашата земја.

Според него, самитот ги исполни поставените цели - како да се зголеми вклученоста на дијаспората, да се промовира Македонија како посакувана земја за странски инвестиции и да им се помогне на локалните компании да бидат конкурентни. Општа е констатацијата дека никогаш не било подобро време да се инвестира во Македонија, бидејќи земјата нуди квалификувана и евтина работна сила, ниски даноци, макроекономска стабилност...

Македонците од дијаспората секоја година испраќаат по околу 400 милиони долари годишно, но, сепак, голем дел од тие пари одат во лична потрошувачка, а не во инвестиции.

Според првиот човек на скопски „Алкалоид“, Живко Мукаетов, самитот потврди дека е добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора.

„Постои синергија и координација меѓу сите сегменти на општеството за градење подобра македонска економија и мислам дека треба да стане традиција. Од сето ова може да очекуваме додадена вредност во разни сегменти“, истакна Мукаетов. (М.Ј.)

Статијата е прочитана 1296 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се центр��лизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртТој што нема да биде финансиран, 20.10.2012 23:38:50
Дијаспората веќе си одбрала кого ќе финансира, оваа конференцијава била само театар. „потенцира дека на почетокот ќе се поддржат 10 до 14 компании, бизниси од областа на земјоделството, фармацијата, едукацијата и тренингот.“ Фала. Пријатно.
doske, 21.10.2012 01:59:01
Do pesimistot pogore. Parite investirani vo Makedonija se investicii. Tie ostanuvaat vo Makedonija i preku direkten ili indirekten pat, site ziteli ke vidat fajde od niv. Toa e Ekonomija. Ti moj projatele, so takviot nacin na razmisluvanje i negativno programiran Jas ne bi ti dal ni 5dolari. Prv i ovnoven uslov za tvojot biznis da uspee e da veruvas vo sebe i vo biznisot sto go vodis.. Glava gore.. i ne go gubi fokusot// Pozdrav..
Jusuf, 21.10.2012 07:02:50
SEga ke moz da prodolzi Skopje 2014. So ovie pari ke moze da se napravat uste dve triumfalni kapii.
Gevgelija, 21.10.2012 10:11:09
Ah tie fondovi... Uste li ovci ima za strizenje?
mitre, 21.10.2012 10:55:55
Море ме плаши да не удрат пак на споменици ??????????
Чудо, 21.10.2012 12:01:33
Да виду па нема да верују! Ќе дадат по пет долари?!Што чекаа досега?
Georgi Volchevski, 21.10.2012 20:55:24
Revolucioneren biznis nastan bez presedan.Samit koj nikogas do sega ne se odrzal na tloto na R. Makedonija.Im blagodaram na domakinot za pokanata i radosen sum deka dadov doprinos vo istiot. Cestitki za organizatorot Mkd 2025

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |