Број 3364  сабота, 21 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Политика
Учество на „Биенале во Венеција 2010“


Со проектот „Учење архитектура“ изготвен од 101 студент од прва год��на на Архитектонскиот факултет, Македонија ќе се претстави на 12. интернационална архитектонска изложба „Биенале во Венеција 2010“, што ќе почне на 26 август. Проектот, како што информираше на вчерашната прес-конференција професорот Митко Хаџи-Пуља, го изготвија 101 студент од првата година на Архитектонскиот факултет.

„Годишната тема ’Луѓето се среќаваат во архитектурата‘ е есенцијална и навлегува директно во процесот на настанување на архитектонскиот простор како резултат на средбата на луѓето“, рече професорот Митко Хаџи-Пуља, на вчерашната прес-конференција. За Минас Бакалчев, пак, самиот проект во себе содржи созревање преку учењето и практиката, поради што и се избрани студенти од прва година кога прв пат се допираат до практиката и продукцијата на просторот. На Биеналето, на 65 квадратни метри ќе бидат претставени 175 елементи од стиропор. Изложбата ја организира
Музејот на Град Скопје со поддршка на Министерството за култура. (Д.Р.)

#
Статијата е прочитана 314 пати.

Испрати коментар

Од: Angel
Датум: 21.08.2010 01:12:31
Чудно како не испратиле некој антички објект, да му се покаже на светот што е модерна вмровска архитектура!

Најди! во Утрински
Политика
Шутка му се жали на Брисел зашто ја нема на туристичка мапа
��ерово ќе живее од туризам
Уште четири нови затруени кошаркарки
Нови 23 вработувања во градинки