Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час

Умерен до засилен ветер кој ќе дува со брзина од над 70 километри на час прогнозираат надлежните за денешниот и за утрешниот ден. Ветерот ќе дува од северен правец, нема да биде пеколен, напротив, посочуваат од УХМР, тој ќе донесе пониски температури за осум степени во споредба со вчерашните. И покрај пониските температури, ветерот нема да биде проследен со дожд, односно не се очекува невреме со врнежи и грмежи.

„Ветерот ќе биде карактеристичен за денешниот и за утрешниот ден, и ќе ја зафати целата држава. Дожд може да се очекува денеска и тоа само во северните и во западните делови од државава, но тој ќе биде незначителен“, велат од УХМР. Оттаму прогнозираат дека температурите денеска и утре ќе бидат пониски за шест - осум степени во споредба со вчерашните. Утрешните дневни температури ќе се движат помеѓу 23 и 30 Целзиусови степени. Стабилизирање на времето и покачување на температурите се очекува да настапи веќе в четврток. (Дс.Т.)


Статијата е прочитана 2278 пати.

Испрати коментар

Од: pero
Датум: 15.07.2008 00:32:48
ete vi,si glasavte si dobivte.sramota, pa sto misli ovaa vlada,kako ke izdrzime nie veter od 70 km/h.vladata e dolzna da napravi nesto vo odnos na ovaa situacija,na pr. da donese zakon so koj ke se ogranici brzinata na veterot na,da receme 40 km/h.ocekuvam uste vakvi (idiotski) komentari na ovaa tema.
Од: jas
Датум: 15.07.2008 02:09:59
Pero a dali slusna deka grujo rodendenot na mama mu ke go proglasen za drzaven praznik?
Од: HMMK
Датум: 15.07.2008 09:20:39
Браво Перо!!!
Од: tode
Датум: 15.07.2008 09:37:29
bravo za pero! pero za premier!!!!!!!!!
Од: популизам
Датум: 15.07.2008 11:15:30
уште една од мерките на владата во своите популистички методи на владеење. Која е таа смелост да го забрзува ветерот на невозможни 70 км, сега кога ни е вака убаво и топло. Воедно, со оваа мерка се нанесува огромни штети на опозицијата.
Од: Kire
Датум: 15.07.2008 14:03:48
Vlasta ti e dezuren vinovnik :D

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Четири лица казнети за непријавено движење во шума
Матурантите подобро знаат англиски отколку македонски
„Оче наш“ и молитвите за Алах - почеток на секој час по веронаука
Прекин на линијата Атина - Скопје поради судир на возови
И со референтните цени болните ќе користат најевтини лекови
Рекреативниот центар „Моклиште“ стана мочуриште
Стимул за овчарството со 300 милиони денари
Во Гостиварско полни амбарите со жито
Дебарско Езеро врие од капачи
Формирана Комора на здравствените работници
Лекови за 27 болни од мултиплекс склероза