Број 3373  четврток, 02 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
На прво место

САД барале Македонија да гласа против резолуцијата на Србија

САД побарале од Македонија да се изјасни против нацрт-резолуцијата за Косово, предложена во Обединетите нации од Србија. Американската порака е пренесена во писмото од државната секретарка, Хилари Клинтон, кое на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, му е предадено преку амбасадорот на ��АД во земјава. Во писмото Клинтон барала Македонија да ја отфрли српската резолуција во Генералното собрание на ОН, за која ќе се гласа на 9 септември.

Српските медиуми уште минатата недела објавија дека американската државна секретарка лично лобира против резолуцијата на Србија и оти со таква цел испратила писма со иста содржина во осумдесетина држави во светот. Во писмото таа се повикува на мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, според која, прогласувањето на независноста од страна на Косово е легална. Министерот Милошоски деновиве практично се престрои според американската сугестија, најавувајќи дека постојат големи шанси Македонија да гласа против српската резолуција, за која патем се премислува и сама Србија. (Н.Р.)


#
Статијата е прочитана 1589 пати.

Испрати коментар

Од: jovan
Датум: 02.09.2010 00:03:15
A sto mislite, zosto Riker ve tapsase po ramo? za podrska na imeto? Pa za da ve "odobrovolji" da glasate protiv, a potoa ,pak po staro, ke baraat kompromis ili vo prevod promena na ime. Ne li go naucivte zapadot?
Од: film
Датум: 02.09.2010 04:48:10
100% pravilen poteg od strana na ministerot. Smetam deka I pismoto od Clinton e izlisno, no koga taa veke pobarala toj taka I treba da postapi. Toj I samiot bese prisuten na kongresot na demokratite vo Denver pred da pobedi Obama. Pravilen poteg bez razmisluvanje
Од: Sto ostana od naseto dostoinstvo?
Датум: 02.09.2010 07:48:45
20 godini vodime nedostojanstvena, ulizuvacvka politika pred se kon SAD i sto dobivme, prst vo ustata. Pracame vojnici vo Irak, Avganistan i,?!. Nating. A Hrvatska stana clenka na NATO, Nitu go potpisa nfamozniot dogovor so SAD za neisporacuvanje na vojnici na SAD obvineti za zlostorstva, Nitu ima vojnici vo ramkite na NATO vo Irak, i pak stana clenka na NATO. Taka i sega. Ej, SAD edno vreme ce gi snema, ama sosedite, kakvi takvi, se tuka, pokraj nas. Mislete na toa.
Од: забеган.
Датум: 02.09.2010 08:34:07
Две тикви несе носат под една мишка.Кога го призна Косово сега мора да гласат против резулуцијата на Србија.Дојде време за одлука или змија или магаре.Мора да одлучат тие што земат плата и ја водат Македонија,но каде е веќе тоа е знак?.
Од: vojo
Датум: 02.09.2010 08:36:52
A da napise Klintonka edno pismo do Grcite pa togas da i odgovorie na pratenoto pismo?
Од: MARK do FILM
Датум: 02.09.2010 09:12:58
Znaci nema den a da nese javi nekoj so is.... mozok da te potsetam gospodine Milososki bese na kongresot na Republikancite i misli deka ima i drugi sto citaat i pratat informacii demokratite na Obama se levo od centarot i nemaat nikakva vrska ideoloska so DPMNE. Vratigo filmot i sam ke se uveris vo toa,a sto Milososki sega vitka kicma toa e veke drugo 12 ova e samo pocetok tek ke vidis kako se vitka kicma,a interesno e koga takanarecen patriot koj vo edna ambasada praka negov prv bratuced nepismen kako pocnuva so vitkanjeto svatija deka nese centar na svetot i deka se paricka za potkusuruvanje i sega eden po eden ke vitkaat kicma napred patrioti vo novi ;POBEDI;
Од: Ајван Доктор®
Датум: 02.09.2010 09:15:07
Што ќе добие Македонија за возврат?Можеби подобро би било прашањето: Што ќе Изгуби,за неделото?Македонија со години испраќа војници во (од САД и НАТО) Окупираните држави!Дури беше и Соучесник во злосторствата извршени врз населението во Србија и Црна Гора!Токму како и во случаите со Ирак и Авганистан,каде сме Соучесници во секоја „колатерална штета“!Освен богатење на поединци и лимени ковчези,за возврат - не добиваме ништо!Токму како и со признавањето на виртуелната „република“Косово,резултатот е повторно ист-големо ништо!Всушност,добиваме илузија за воена заштита,која својот Вистински карактер си го покажа во 2001-та!Но,како и секогаш,по многу години,кога веќе ќе биде доцна,можеби и ќе ја дознаеме вистината за големината на патриотизмот!Можеби е време да престанеме да гледаме кратковидо на надворешната политика?
Од: sole mio
Датум: 02.09.2010 09:36:26
BANANA DRZAVA!!
Од: tode
Датум: 02.09.2010 09:54:39
A shto KONKRETNO Makedonija ke dobie od toa? Ke ni s simnat od vrat za Imeto i do noemvri ke bideme del od NATO?
Од: Milan Kumanovo
Датум: 02.09.2010 10:59:36
Znaci so ova nie se amnestirame od odgovornost i ke kazeme eve taka rekol ujka Sem. A sto ako ni recat aj povedete vojna so Srbite,ili bombardirajte gi i togas nema da sme krivi za nisto?Do koga ke bideme zaloznici na tudji interesi?
Од: makedonce
Датум: 02.09.2010 13:56:44
a sto dobivme od srbija duri po 3 godini ja prizna makedonija od nemajkade ......i samo mbara nekoi vraniskovci da ja rasturi makedonija..
Од: НЕ ВИ Е ЈАСНО ЗА 1913
Датум: 02.09.2010 14:41:59
Грција Бугарија и Србија помогнати од Антантата т.е Русија Англија и Франција извршија империјалистичко зло делејки ја Македонија. Грција Бугарија и Србија се проширени на териториите на македонскиот и албанскиот народ. Егеј и Пирин се македонски а Косово и Епир се албански. А Тракија требаше да си биде засебна автономија или држава. Многумина само мислат од 1945 а 30 год предтоа нешто било. Прочитајте бе. Само не грчкобугаросрпска пропаганда.

Најди! во Утрински
На прво место
Убиениот турист погребан во Белград
СДСМ ја тргна рампата од деловникот