Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Нова тактика на талибанските борци

Годинава ќе заврши со најголем број загуби меѓу сојузничките сили во Авганистан

Рихард Кислер
Дипломатски уредник на ВАЦ

КАБУЛ - Терористи од два мотоцикла отворија оган кон своите жртви во автомобил. Малалаи Какар, една од најпознатите и највисоко рангирани полицајки во Авганистан и мајка на пет деца, загина на самото место, изрешетана со куршуми.

Два дена подоцна тројца американски војници кои беа во патрола налетаа на експлозивна направа. Кампот на германските војници во Мазар и Шариф е погоден со минофрлачки гранати. Следниот ден, прекинувајќи ги рамазанските пости, авганистанскиот претседател Хамид Карзаи му понуди рака на помирување на талибанскиот лидер Мула Омар: „Брате, врати се во својот дом, дојди и работи за мирот и луѓето тука“. Зајадливиот одговор на Омар можеше да се прочита на Интернет неколку часа подоцна: „Ние им нудиме на американските војници и на војниците од силите на НАТО чесни услови за повлекување. Ако останат во земјата, странските сили ќе бидат поразени како оние на Советскиот Сојуз“.

Ова се само делови од сегашните вести. Но, тие се длабоко загрижувачки пораки во текот на годината во која се забележани најголемите загуби во Хиндукуш откако радикалните исламистички Талибанци („религиозни студенти“) пред седум години беа симнати од власта. Веќе е јасно дека 2008 година ќе ги надмине сите негативни рекорди: повеќе од 4.000 загинати, најмалку една третина од нив невини цивили, 221 војник од ИСАФ-силите ги загубија своите животи од почетокот на октомври, повеќето од нив Американци. Во последниве три месеци воената коалиција што ја сочинуваат 40 земји во борбата против бунтовниците загуби повеќе војници отколку во Ирак за време на истиот период.

Нема сомневање дека безбедносната ситуација во Авганистан драматично се влошува. По седум години прилично успешна работа на реконструкцијата, претседателот Карзаи е во најлошата ситуација откако е на власт. Напорите да се формираат авганистанска армија и полициски сили се' уште се на почеток, одржливиот развој во екстремно сиромашната земја бележи надолна линија поради практично непобедливиот систем за фаворизирање и противуслуги за традиционалните елити на власт, вообичаено составени од воени лидери и племенски водачи.

Владината и дипломатска област во Кабул личи на најдобро обезбедувано подрачје. Утврден зад блокадите на патот со снајперски гнезда, бетонски ѕидови, бодликави жици и вреќи со песок, се наоѓа штабот на ИСАФ. Пред две години сојузничките војници во Кабул беа во можност прилично слободно да се движат наоколу. Сега тие можат да ги напуштат позициите само вооружени, со заштитни елеци и оклопни возила.

„Тука не' гледаат како освојувачи“, стравува еден грчки офицер. Не од страна на обичното население, туку од Талибанците. „Ако сакаме да ја добиеме војната тука“, посочува еден германски мајор, „и ако ги користиме реперите од Косово, ќе ни бидат потребни 800.000 војници“. Секако, тоа е чиста воена теорија. Но, најдоцна по претседателските избори во САД ќе се зголеми притисокот за зголемување на бројот на војниците во ИСАФ, кои сега се околу 51.000.

Во оваа асиметрична војна, Куран-воините немаат шанса во директната конфронтација со добро опремениот противник. Ова ги прави нивните експлозивни замки, автомобили-бомби и самоубиствените бомбашки напади уште поопасни. Седумдесет отсто од овие напади се изведуваат само во 10 отсто од земјата, главно во јужниот и југоисточниот дел. Но, веќе извесно време, исто и на север, а војниците од ИСАФ може да ги „задушат“ експлозивните замки кои се активираа со помош на мобилни телефони со станици за придушување или т.н. придушувачи. Тоа е и причината зошто герилците сега се концентрираат на напади, кои се потпираат на жици, со многу поголема експлозивна сила. Не постои оклоп што ќе може да заштити од оваа комбинација од мини и авионски бомби. И ако заштитата е доволна, војниците наидуваат на опасност да бидат изненадени од втора детонација или да налетаат на заседа.

Овие методи беа тестирани во Ирак, што не треба да чуди, бидејќи на Талибанците им се приклучија поголем број искусни борци од исламските земји. Се открива секоја втора експлозивна замка. „Или ние ќе ги откриеме или населението ќе не' предупреди“, вели еден канадски полковник. Патролите имаат награди за ваквите случаи. Но, веќе извесно време „антиавганистанските сили“, како што Американците ги нарекуваат, ги напаѓаат новоизградените мостови и патишта. Тие сакаат да ја направат земјата, каде што во поголемиот дел владее беззаконие, сосема без контрола и тука да ја изградат својата теократија.


Статијата е прочитана 1646 пати.

Испрати коментар

Од: pero
Датум: 17.10.2008 00:40:53
Ke begaat Amerikancite i nivnite sojuznici popareni od Avganistan... Rusite ubavo im rekoja... samo od gore so avioni i helikopteri... ne vleguvajte... vlegoa ama si go papaat... toa go znae i Bush i lepoticata Condoleeza...
Од: devicanecot
Датум: 17.10.2008 07:53:32
I so najgolem broj zrtvi ZENI i DECA, za koi nikomu ni vlaknod glavata ne mu fali. A kade e zenevskata konvencija za zastita na civilnoto naselenie???
Од: Менде
Датум: 17.10.2008 08:11:31
тешко на нашите војници Господ нека им е на помош.За малку пари ! А ние ни во НАТО ни во ЕУ си тапкаме во место и нам Господ нека ни е на помош.АМИН
Од: strajker
Датум: 17.10.2008 12:00:03
sekoja borba e teska taka ke im bide tesko i na nasite Makedonski vojnici vo Avganistan,no toa e dobro za nas kako drzava koja se stremi da vleze vo NATO,tie se borat za sloboda i demokratija kaj prijatelskiot Avganistanski narod koj bese tolcen od Talibancite koi se varvari i go podrzuvaat terorizmot .Nasite vojnici se dobro obuceni za bliska borba,samo treba da bidat dosta pretpazlivi i da ocekuvaat deka samo ramo do ramo so demokratskite sili ke dobieme respekt od NATO koj e resen da ne primi,blagodarejki na nasite hrabri momcinja nie dobivame pocit a ne samo so kukanje od doma i so seenje magla deka NATO se fasisti,ne e tocno tie se za mene sojuz na dobroto i spas za mnogu luge koi ziveat vo rezim na strav i teror.Da ziveat nasite hrabri volci i skorpioni koi i vo 2001 go dadoa svojot maksimum za Makedonija,tie se nasiot bilet kon EU i NATO.!!!
Од: commanddevil
Датум: 17.10.2008 23:48:30
cela grcka pravec vo avganistan...nasite neka ne se budali i da prakjaat vzivo meso za tugji celi.nie nikogas ne sme za toj banditski sojuz i nikogas nema da bideme.ke mine vremeto i ke pokaze deka toa e meur od sapunica-ke se rasprsne.dovolno se pokazaa vo gruzija.nato taktika...hehe ni dva dena ne izdrzaa.gi zgazija ko brzi voz.zatoa makedonija sojuznik treba da bara tamo so rusija koj ni e poblizok a ne so raznorazni melez armii

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Кој повеќе ќе промаши
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Чекаме воз без возен ред
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim