Брoj 2745  четврток, 24 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Свет

Кој ја зеде наградата од 6,6 мил. долари за Караџиќ?

Загреб - Радован Караџиќ е уапсен благодарение на наградата од 6,6 милиони долари за информација, колку што ветија американската и српска влада за негово пронаоѓање.

Ова го тврди бившиот шеф на белградската полиција Марко Никовиќ и додава дека наградата за Слободан Милошевиќ, што изнесуваше пет милиони долари, е исплатена во 2001 година, јавуваат хрватските гласила.

"Сигурен сум дека Радован Караџиќ го издал некој од неговото опкружување и за тоа ќе добие милионска награда", вели Никовиќ, и тврди дека кога Милошевиќ бил испратен во Хаг, тогашниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ ја зел наградата.

Американската влада вети награда од пет милиони долари за информации за Радован Караџиќ, додека српската Влада понуди дополнителен еден милион евра.

„Овие пари веќе се исплатени или на Борис Тадиќ или на некого од опкружувањето на Караџиќ. Своевремено, Зоран Ѓинѓиќ наплати пет милиони долари за испорака на Слободан Милошевиќ, за што постојат докази и сведоци“, изјави потпретседателот на српските радикали Милорад Мирчиќ.

Според гласилата, американската влада ги исплаќа парите на лицето кое ја донело бараната информација, а добитникот може да реши во која држава и во која валута ќе ја преземе наградата. Освен милионската награда, „дшпионот“ има право на влезе во програмата за заштита на сведоци, додаваат медиумите. (Макфакс)


Статијата е прочитана 1479 пати.

Испрати коментар

Од: Sara
Датум: 24.07.2008 01:52:47
E pa sozdravje neka si gi trosi parite negovata familija a nemu neka nu e lesna zemjata
Од: realen
Датум: 24.07.2008 02:30:00
е сега и тадич ке ја добие ветената награда...и со срека да си ги трошат парите неговата фамилија...зашто тој никогаш нема да дочека да се израдува на тие пари/..истата судбина ке го снајде како и зоран ѓинѓик...толку од Тадич,нека избира србија нов претседател..
Од: koki
Датум: 24.07.2008 05:22:28
ke ima uspeshen atentat ako e taka!
Од: jovan
Датум: 24.07.2008 09:16:36
Ke vidime koj ke bide ubien, pa ke znaeme i koj gi zel parite, iako skoro site srpski "patrioti" koj "hrabro" vrsea atentati gi ispozatvorija a tie sto ostanaa se krijat po Bugarija.
Од: Bastion
Датум: 24.07.2008 13:10:46
Abre luge koj i da ja zel nagradata,so zdravje neka si gi trosi parite i Gospod Bog da mu dade zdravje na site sto takvi luge,pa sega brakata Srbi neka go sledat ovaj primer i neka go predadat sega i Ratko Mladik za da se spasi Srbija od tie olosi koi sto ja rasturija najsilnata balkanska drzava SFRJ

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Барак Обама вети поддршка при посетата на Ерусалим
Тајниот живот на Радован Караџиќ
Лавров се надева во објективност на Хаг
Свирел на гусла во „Лудата куќа“ под својата слика
Работата на Трибуналот се продолжува уште четири години
Мировните разговори за Кипар ќе почнат во септември
Ахмадинеџат не се повлекува во нуклеарниот спор со З��пад
Брисел не признава дека згрешил со приемот на Бугарија
Затворен случајот за исчезнувањето на малечката Британка Маделин Мекан