Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Хроника

Повеќе од 30 млади ослепеле на концерт во Москва

Неколку десетици млади луѓе ослепеле, меѓу кои некои трајно, поради силните ласерски снопови за време на музички фестивал во близина на Москва.

„Повеќе од 30 лица на возраст од 16 до 30 години се примени во болница поради оштетување на мрежницата“, пишува весникот „Комерсант“. Инцидентот се случил во моментот кога ласерските снопови, кои требало да го осветлуваат небото, одеднаш биле насочени во публиката“, пишува весникот. Лекарите соопштуваат дека сите настрадани имаат оштетување на мрежницата, а видливи се и лузни. Кај некои видот е изгубен и до 80 отсто и најверојатно нема да им се врати. Фестивалот се одржувал во близина на градот Владимир, 170 километри источно од Москва. (Макфакс)


Статијата е прочитана 1095 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Судот ги гледаше снимките за поткуп во Општина Аеродром
Нови повредени од падната гранка на „Егзит“, Македонката се бори за живот
Загина прилепчанка, нејзиниот сопруг е тешко повреден
Уапсен кумановецот што ја уби сопругата