Број 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Солун проблематичен - наши бизнисмени ќе ги снимаат Драч и Бар

Во организација на Стопанската комора, од 17 до 19 јули, македонски бизнисмени ќе имаат можност да ги посетат пристаништата во Бар и во Драч, кои посебно станаа актуелни по годинашните неколкумесечни блокади на солунското пристаниште.

„Драч е блиску до Македонија, но се' уште му недостига добра инфраструктура, патна и железничка поврзаност. Сепак, моментно е една од најсериозните алтернативи на солунското пристаниште“, велат од Групацијата на шпедитери при Стопанската комора. Македонските бизнисмени, пак, кои делумно се веќе присутни таму, Драч го разгледуваат и како идна, главна опција за транспорт. Изминатите неколку години на пристаништето во Драч се направени суштински промени со цел поголема безбедност на стоката, обезбедување поволни тарифи и професионално работење.

Драч се наоѓа во централниот дел на албанското крајбрежје, 160 километри од македонско-албанската граница и во однос на оддалеченоста од Македонија, е второ по солунското. Географската положба го прави исклучително стратегиски важно, директно поврзува три мориња, Јадранско, Јонско и Средоземно. Од политички причини, пристаништето во Драч со години беше затворено.

Пристаништето во Бар, пак, има терминали за сите видови стока, а со оглед на тоа дека е во режимот на слободна економска зона, може да биде дистрибутивен центар од каде што македонската стока би се превезувала кон Македонија или кон други дестинации. Предноста во однос на солунското пристаниште е тоа што цените може да бидат пониски. (МИА)


#
Статијата е прочитана 1147 пати.

Испрати коментар

Од: George Strumica Melbourne
Датум: 15.07.2008 15:23:57
Mnogu pozitivno e toa sto se razgleduvaat alternativni pristanista od strana na stopanska komora, bidejki povekje od ocigledno e deka se nasetuva nova blokada od juzniot (ne)sosed, no ako ovoj pat nastapime spremni, ke mozat da se slikat na karbit grcistata.
Од: Saso
Датум: 15.07.2008 15:34:08
Ovie od stopanska komora "se pravat" , a nisto ne napravija za stopanstvoto vo Makedonija, Vakvite ekskurzii si gi organiziraat samo za orgii da si pravat medjusebno.
Од: irena
Датум: 15.07.2008 15:44:13
super. bojkotirajte ja grcija. sto mislat oni. nema izlaz od situacijata koja ni ja skroija. e pa sega neka si nosat kosulu so kratki rakavi. vi cestitam pametni biznismeni, makedonci.pokazete im ja makedonskata sposobnose i inteligencija,

Најди! во Утрински
Економија
Стечајците го добија законот - што ќе прават оние по 2004?
Битола топ-дестинација за водење бизнис во Југоисточна Европа
Сите купуваат во кеш
До каде ќе оди цената на црното злато?
Над 10 илјади Македонци на одмор во Албанија

"""