Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.04.2012, 16:23

Таксистите ја блокираа „Илинденска“

Асоцијацијата на легални такси-превозници бара отстранување на дивите таксисти, утврдување единствена тарифа и неселективност на инспекторите

Бојан Шашевски

Преку петстотини таксисти од десеттина такси-компании вчера со своите возила го блокираа булеварот „Илинден“ од Влада до Зоолошка. Протестот имаше за цел да ги потсети градските власти на одговорноста за спроведување на Одлуката за автотакси-превоз.

Незадоволните возачи од Асоцијацијата на легални такси-превозници од компаниите „Глобус“, „Наше такси“, „Ин“, „Глобал“, „Сонце“, „Сити такси“ и други, бараат отстранување на дивите таксисти, поставување такси-станици на фреквентни места, утврдување единствена тарифа, како и редовност и неселективност на надлежните инспектори. Сметаат дека, и покрај нивните барања, се' уште не се спроведуваат потребните контроли и казни, а инспекторите единствено реагираат кога таксистите ќе се заканат со протест или блокада. Од градските власти до петок бараат писмен одговор со рокови и конкретни решенија кога ќе бидат исполнети нивните барања, во спротивно, од понеделник најавуваат нова блокада на бараките на Град Скопје.

„Бидејќи на сите наши барања досега добивавме само усмени ветувања дека сериозно ќе бидат разгледани и донесени решенија, а веќе сме уморни да веруваме на празни ветувања, бараме писмен одговор со наведени рокови и конкретни решенија кога ќе бидат исполнети нашите барања засновани на закон и одлуки на Град Скопје“, изјави Оливер Никушев од Асоцијацијата на легални такси-превозници.

Тој додаде дека за дел до барањата им било ветено дека до 13 април ќе била формира мешовита комисија со нивни претставници и луѓе од градот, но до вчера немало никаков одговор ниту покана за такво нешто. Дел од насобраните таксисти сметаат дека веќе е крајно време да почне да важи само еден закон за сите скопски таксисти.

„Доста ни е веќе од таа селективност на инспекторите. Доста не' бркаат од ударните места каде што редовно работевме. Што не одат да бараат лиценци околу Бит-пазар? Сигурен сум дека за еден час ќе наидат на преку 100 нелегални возачи. Контроли треба да се прават еднакво на целата градска територија, во ударни термини и за викенди и за празници! Доста од кампањските акции за нашите проблеми, само кога ќе ги ’подбоцнеме’ и кога ќе најавиме протест“, вели таксист од компанијата „Наше такси“.

Негов колега од „Сити такси“, пак, се пожали дека дивите таксисти постојано демнат по улиците, а бидејќи тарифата е скапа, намалена е потребата од такси-превоз.

„Порано имавме по 1.000 до 1.200 повици во денот, а сега се јавуваат само по 200 или 300 граѓани. Тоа е катастрофа! Ако носиш некоја цена, ветуваш такси-постојки и контроли, тогаш треба и да ги реализираш. Не може Градот така да се однесува со нас“, вели таксистот.

Инаку, на вчерашниот протест не се приклучи Синдикатот на автотакси- превозници, бидејќи, како што рекоа од таму на последните два состанока со градоначалникот Коце Трајановски било договорено да се формираат комисии за решавање на прашањата со такси-постојките и со дивите таксисти.

Градоначалникот Коце Трајановски вчера ги повика таксистите на разговори за изнаоѓање решение за нивните барања.

„Можеме и денеска да разговараме, подготвени сме. На разговорите треба да бидат присутни сите такси-здруженија, бидејќи има поединци кои имаат различни интереси и погледи за решавање на проблемите“, изјави Трајановски, нагласувајќи дека заклучно со вчера се одземени 16 нелегални такси-возила, а поднесени се и околу 800 пријави.


Статијата е прочитана 871 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Ор��в со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле ��о дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениcitatel, 05.04.2012 07:27:01
Kaj starata avtobuska, vo sekoj momennt ima divi taksi prevoznici i toa site go znaat. Se parkiraat pokraj nadvoznikot i nikoj ne gi giba

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вес�� | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |