Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.06.2012, 16:16
Петмина ранети во КосовоВо судирите меѓу војниците на НАТО и Србите на северот на Косово, денеска беа ранети двајца војници на Бундесверот. Се работи за прострелни рани

Портпаролот на командата на Бундесверот во Потсдам, Уве Новицки, потврди дека двајца војници добиле прострелни рани, но нагласи дека не се во животна опасност. Еден од војниците има прострелна рана на горниот дел од раката, додека другиот е повреден на увото. Според Новицки, војниците на КФОР биле нападнати претпладнево кога сакале да отстранат барикада поставена од Србите во селото Рударе. Од српски извори се вели дека во судирите има и тројца повредени Срби.

До судири дојде кога силите на НАТО, КФОР ги отстранија сите барикади, кои водат кон градот Звечан, во северно Косово, меѓу кои и големата бетонска барикада.

Белградските медиуми денеска попладне јавија дека локалното население одново се обидува да постави барикади што дополнително ги зголемува тензиите
Статијата е прочитана 1663 пати.

Испрати коментарМВР објави оглас за прием на 300 полицајци
Дизелот поевтинува за 1,5 денари, бензинот за половина денар
Првата дама на Франција останува новинарка
Најголемиот број милионери се од Сингапур, Катар и Кувајт
Десетина загинати во експлозија на автомобил бомба во Багдад
МАНУ избира нови членови
Нигерија ги оплакува 150-те жртви од авионската несреќа
Добрите политички односи да се пресликаат и во економијата
Нови документи истекоа од Ватикан во врска со скандалот
Клинтон - На САД им треба јака Европа
(ОБНОВЕНО) Распаднат труп исфрлен од Вардар
Николиќ ги почнува консултациите за нова српска влада
Владина делегација на чело со Груевски во посета на Шведска
СДСМ крена глас за иднината од Струмица
Над 150 загинати во авионска несреќа во Нигерија
Самак - Опозицијата нема поим од странски инвестиции
Во Мостар потврдени добрите меѓусоседски односи на земјите од регионот
Тешко повредено момче од село Грдовци, се бори за живот
Податоците за педофилите од денеска достапни на интернет
Владата најави распределба на градежно земјиште
Груевски најави 110 милиони евра за компаниите
Владата со нов пакет мерки, најавува 6 до 8 илјади вработувања
Во Гостивар татко го рани синот во расправија
Путин нема да го бојкотира ЕП во фудбал во Украина
Николиќ се заложи за прекин на судирите на Косово
Доживотна казна затвор за Мубарак
Охриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Либерализиран превозот на стока меѓу Македонија и Полска
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пакт
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Опозицијата за ребалансот - Ако е криза, нека биде криза за сите
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуел
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на Шведска
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Анкета на ИПИС - ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |