Брoj 2765  понеделник, 18 август 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Македонија

Колектор за заштита на езерото Младост од загадување

ВЕЛЕС - Колекторскиот систем за отпад на канализациските води на езерото Младост се поврзува на селото Сујаклари. Со изградбата на системот ќе се заштити езерото од загадување со фекални води. Сега отпадните води непрочистени се испуштаат во рекреативниот центар.

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски, информира дека при крај е изградбата на цевковод во должина од 589 метри, кој е финансиран од општинскиот буџет. Со колекторскиот систем треба да се реши проблемот со отпадните води на селата Отовица, Сујаклари, Кумарино и Иванковци. Инвестицијата изнесува 500.000 евра, а најголем дел од парите се обезбедени од Светска банка. (МИА)


Статијата е прочитана 187 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Архитектот Симеон Златев колекционер на 2.000 етностарини
Серија пожари изгореа стотици хектари шума
Во нашите затвори лежат 64 странци, најмногу поради шверц на дрога
Вечер на мајтапот во Прилеп
Изворот во Лешок убива, предупредување за опасност нема
Во Струмица ќе се гради центар за откуп на зеленчук
Дури и бетон се фрла во коритото на Вардар
Водата од градските чешми во Велес неисправна

Соопштение
Поради годишни одмори, од 25 август до 15 септември, ќе се објавуваат само коментарите пристигнати до 17 ч.