Број 3260  сабота, 17 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter

Венко Серафимов

Гитара со мана што останува во срце

Природно, моите први гитари беа гитарите на моите херои од детството што висеа на постери во мојата детска соба. Луѓето што беа на сликите со тие гитари се викаа Џими Хендрикс, Џими Пејџ и Ричи Блекмор. Имаше и еден без гитара, се викаше Драган Киќановиќ, но тој беше во патики. Така е тоа во осмо одделение, а така приближно е и денес кога не те пишал Господ да пораснеш во меѓувреме. Ама некако сум свикнал на тоа и нема бегање. А, ни помош! Природно!

Мојата прва електрична гитара се викаше ХБ, јапонска кастум лес пол копија, црна боја и беше бивша гитара во тоа време на гитаристот во подем под скопски псевдоним Патак, кој тогаш некаде правеше група со пријателите со некое чудно име „Леб и сол“. За кратко време станав горд сопственик на еден инструмент што го свирел гитаристот на оваа група. Гитарата ја купив во втора година гимназија, од еден негов пријател, Звонко Игиќ, гитарџија под псевдонимот Нонте. Таа гитара имаше се' што треба затоа што изгледаше, исто така, магично, како оние од сликите во мојата стара соба. Со текот на времето сфатив дека има само една мана - не свири баш најдобро, не штима идеално, а и не држи штим предолго. Точно е и дека фонираше премногу, а и саундот не беше баш тоа што треба. Но, кога ќе се сетам на тоа, мислам дека можеби баш така требало да биде. Таа гитара на некој чудесен начин направи многу повеќе од своите можности. Низ годините многу инструменти ми поминаа низ рацете, но мислам дека таа гитара беше и остана нешто необјасниво, нешто таинствено и свечено. Без никаков патос, ве уверувам дека е така.


#
Статијата е прочитана 393 пати.

Испрати коментар

Од: Ace od Avstralija
Датум: 17.04.2010 04:23:56
Kako skolski drugari, svirejci zaedno vo nekolku sostavi togas, se secavam na taa gitara. Taa bese i del on nekolku hitovi, medju koi i mojata " Cimer". Venko, gledajci ja slikava tvoja i ova intervju, uspea da me vratis 35 sest godini nazad i donesov cvrsta odluka, da dojdam tamu i da se vidime. Blagodaram Venko.
Од: Sajo
Датум: 17.04.2010 22:52:12
Vens pozdrav od Sajo-Germanija mozebi ke ti tekne koj sum.Vremeto na "Konkord" mislam deka bese edno navistina beriketno za tebe zato sto ja odbeleza Mak.rock scena so mnogu hitovi(Visoki stikli).Venko - gitara,Sead-vokal,Koki-bas,i Bruno-bubnjevi toa bese edno osvezuvanje na togasnata Mak. rock scena.

Најди! во Утрински
Насловна
Приказни за патиштата
Не сум колатерална штета
Зденко
Собирачи на фалсификати
Во Скопје нема каде да се моча
Британците сакаат промена, a се плашат од неа
Пазарот во Шутка работи во лер
Немам друг чадор освен Македонија
Груевски се инаети со Брисел
Каде се двете деца од кумановски Средорек?
Македонија си пати од десно
Првата дама меѓу еманципацијата и католицизмот
100 години напредок
Граѓаните се виновни за се'!
Жените од Кремљ - од туршии до музеи
Зошто Евреите успеваат?
Гитара за милион воздишки
Одново „Коса“ на Вест енд
Голем тест за старата машинерија на Ватикан
Тежок удар за македонскиот фудбал
Исповед на еден дипломат