Број 3603  понеделник, 13 јуни 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Политика

Стразбур стави крај на тужбата на ОМО „Илинден - Пирин“

Според министрите на Советот на Европа, Бугарија ги исполнила обврските од пресудата, иако ОМО и натаму се жали

Стразбур - Предметите ОМО „Илинден - Пирин“, Иванов и другите против Бугарија со резолуција на Комитетот на министрите на Советот на Европа се дефинитивно затворени бидејќи Бугарија, според Стразбур, ги исполнила сите обврски што произлегуваат од пресудите донесени од Европскиот суд на правдата во 2005 година.

Двете пресуди се однесуваа на правото на слободно и мирно состанување на Македонците во Бугарија, како и нивното право на ефективна жалба, кога нивните собири беа забранувани од бугарските власти. Во финалната резолуција, Комитетот на министрите потсетува дека Бугарија ја прекршила Европската конвенција за човекови права, што беше констатирано од Судот во Стразбур, бидејќи го спречила и забранувала слобoдното собирање на организациите ОМО „Илинден“ и ОМО „Илинден - Пирин“ во перидот од 1998 до 2003, организации што се залагале „за признавање на македонското малцинство во Бугарија“.

Одлуката за затворање на следењето на предметите како решени, е донесена на последниот состанок одржан во Стразбур. Во неа е констатирано дека Бугарија ставила крај на кршењето на правото на слободно здружување и донела соодветни мерки со кои ќе се дозволи да се избегнат слични вакви кршења на ова право.

Комитетот на министрите- извршниот орган на СЕ, кој го следи спроведувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права, во својата резолуција, забележува дека во процедура пред Европскиот суд се наоѓаат уште два други предмета, во кои постојат обвинувања од македонското малцинство против бугарските власти кои им го забраниле слободното собирање во периодот од март 2004 до септември 2009 година.

Комитетот на министрите, одлучи да ги затвори овие два предметите против Бугарија како решени, бидејќи таа ги исполнила сите барања што беа побарани со пресудата. Притоа, Комитетот нагласува дека неговата одлука во ништо нема да „влијае“ врз пресудата на Европскиот суд за човекови права во двата нови предмета. Резолуцијата е донесена со објаснување дека Бугарија им дозволила на жалителите од 2008 наваму да одржуваат слободно состаноци и дека во 2010 година немало нови жалби доставени до Стразбур од страна на припадниците на македонското малцинство. (МИА)


#
Статијата е прочитана 1347 пати.

Испрати коментар

Од: boban
Датум: 13.06.2011 06:45:16
Vo Bugarija na popisot kako Makedonci se deklarirale 5000 luge. 90% ot teh se vlasi.
Од: Goran Bitola
Датум: 13.06.2011 08:29:47
Napoleon Bonaparta bil cistokrven Makedonec od plemeto na Hunzite. Krajno vreme e da ja tuzime Francija za nezakonsko prisvojuvanje.
Од: Tina
Датум: 13.06.2011 13:28:53
5000 ili 2 Makedonci, imat pravo da se soberat na kafe i da raspravat politika i kako taa politika gi sluzi, bez obzir deka se. A za Napoleon da bil od Hunzi krvta nikogas ne sum go cula toa kao istorijski fakt. Sepak e interesno da go pronajdam toj del na istorijata. Dali nekoj e cul za Albanecot Muhamed Ali od Makedonija koj otide vo Egipt i se boril i stanal Egipatski kral? ili taka nesto? ke moram da vidam oste za toj Ali. Sepak Bulgarite ke naucat lekcija sto ja negirale od damna.
Од: Komentator
Датум: 13.06.2011 13:42:55
E...kaj se videlo cavka na cavka oci da vadi...??

Најди! во Утрински
Политика
Тоне ли Филхармонијата?
Вранишковски ќе ја тужи Македонија во Стразбур

"""