Број 3439  вторник, 23 ноември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Site Meter
Скопје

За нова кола за Трајановски - 100.000 евра

Градоначалникот Коце Трајановски в година ќе си купи нов службен автомобил во вредност до 100.000 евра. Ново возило му е повеќе од потребно, оти, како што велат од Град Скопје, „мерцедесот“ што сега го користи е амортизиран и постојано се сервисира.

За одлуката да си купи нов автомобил Трајановски доби едногласна дозвола и од Советот, но, сепак, дел од советниците му порачаа да биде поскромен во изборот на возилото. На располагање за нова кола за градоначалникот во буџетот за идната година се предвидени речиси 100.000 евра. Ова е максималната определена сума, но тоа не значи дека толку и ќе се потрошат за таа намена.

„На тендерот ќе учествуваат сите увозници на возила во земјава и најповолната понуда ќе одреди какво возило ќе се купи“, објаснуваат градските власти. Во одлуката е напомнато дека ќе се купи патничко моторно возило, дизел-седан со четири врати, минимум 180 киловати и работна зафатнина на моторот од 2.900 до 3.000 кубни сантиметри. (Дс.Т.)


#
Статијата е прочитана 2638 пати.

Испрати коментар

Од: Кемал Ататурк
Датум: 23.11.2010 12:44:58
Дали и со новото возило кога ќе се враќа дома шоферот ќе му држи чадор од возило до влез на зграда? Старите рекле чувај се од гладна вошка
Од: обожувач на делото на Коце
Датум: 23.11.2010 13:01:55
Еве иако автомобилот уште не е купен, јас се јавувам прва да му честитам. Не е важно што со игрите со фирмарините уништија голем број фирми и осиромашија еден куп семејства. Важно е неговиот задник да седи во мерцедес - нашите жртви се исплаќаат за една ваква прекрасна и хумана намена.
Од: megi
Датум: 23.11.2010 13:30:22
Zosto nov! Moze i poloven od Bugarija so edvam 11 godini amortizacija, nisto ne e toa, Koce e tatko na gradot, treba da bide za primer
Од: boris
Датум: 23.11.2010 13:35:34
Браво,градоначалниче! Само така! Малку за овој народ! Ние во ЈСП канти 30 год. стари бусови,ама вие во петоците ќе си се возите,ни помалку,ни повеќе во Мерцедес вреден колку 2 просечни стана во Скопје.
Од: deli
Датум: 23.11.2010 14:04:09
Ova kola sigurno ke bide podobra i od PAPAMOBIL i od kolata na BETMEN! So dobri federi, nema da se oseka, koga ke vozi niz izdupčenite ulici na Skopje.
Од: valdez
Датум: 23.11.2010 14:05:50
Zaebancijata nastrana, Koce go lici vo Mercedes ama Golem. Abe kupu Majbah Koceee ne stedi. Ama i narodni kujni patem da otvoris za po eden grav da imat ednas nedelno. EEEEEEEE kardas be Koceeeeee. A da imase ova zemja gazda (kral) dali vaka ke se pravese 20 godini.
Од: Dimitar Belgia
Датум: 23.11.2010 14:21:17
Kolku za informacija, gradonacalnikot na Brisel se vozi vo Pezo 407 1900 kubika dizel i e staro 4 god. Spored ovaa informacija Skopskiot zasluzuva rolerki i nisto poveke.
Од: BigBrother
Датум: 23.11.2010 14:43:49
може Коце да се вози и во "поскромен" автомобил од 30.000 евра (знам Golf III возеше..) Проблемот е - многу советници има, па треба ли да го подржат, па кога ќе заврши тендерот треба да има за сите...
Од: мене
Датум: 23.11.2010 14:44:06
180 киловати се 245 коњски сили!
Од: samoil
Датум: 23.11.2010 14:56:03
Vcera gi nosev decata na lekar vo voena bolnica na kontrola gi odnesov zdravi gi vrativ bolni bidejki vrneshe i cekavme 15 ka a nema kaj da se sokriesh na postojkite posle dolgo vreme cekanje 15 vlegoveme vo 22 do zeleznicka pa potoa vo 5ka Koce treba koga ke vrne da go odnesat na sekoja avtobuska postojka i da go ostavat da ceka avtobus a ne da kupi so pari od imaginacija FIRMARINA limuzina od 100000 eu Tocak za nego
Од: goran
Датум: 23.11.2010 15:21:40
pa on gi promovirase tocacite neka si kupi sega tocak sluzben tocak
Од: Воодушевен
Датум: 23.11.2010 15:49:28
Редно беше и тој чоек бел ден да види, да начека тро. Ајде со среќа нека е и за убо да се вози колата.
Од: Tocak mu e majkata...
Датум: 23.11.2010 16:27:25
More Koce Onaa atraktivna holandska ambasadorka cel den se vozi so tocak a vika deka vo Holandija toa e univerzalno prevozno sredstvo...A Koce ne si tolku star i pokraj bradata vozi tocak zdravo e ili motorce kakvo im dade na onie "pazaci" na prisvoenite parkinzi vo gradot...pa da vidis sto je raj...
Од: Goran
Датум: 23.11.2010 18:40:36
Tender so naznaki 180 KW - 2900 do 3000 ccm3 i ušte da se napiše markata,e Koce Koce , vo red e da se kupi novo vozilo ama da se plati 100000 € e mnogu,a i Bandić na Zagreb gradonačalnikot koj ima buđet kolku cela Makedonija se vozi vo Pasat od 30000€.Dobro reče predhodnata čitatelka da se napravat natstrešnicite na avtobuskite postojki da ne kisne narodot
Од: Fatmir
Датум: 23.11.2010 18:59:58
Pozdrav do vas od Danska. Правила за министерските автомобили vo Danska. министерските автомобил може да се замени кога ќе се кандидира 150,000 километри или четири години. Секое министерство преговара занимава со добавувачи на набавка на нови министерските автомобил. Максималната откупна цена за министерските автомобил вклучувајќи ги сите додатоци се 420.000 круни (vo evra okolu 56,000) без ДДВ и такса за регистрација, но вклучувајќи ги доставата на трошоците. I sea zamislete da bides minister vo danska ke si mozes da kupis kola koja cini maksimum 56,000 Evra, a ako si gradonacanlik na glavniot grad na BOGATATA Makedonija ke si mozes da kupis kola od 100,000 Evra. Interesno e, ali nisto cudno ako zives vo takva derzava kako sto e Makedonija. Fatmir
Од: sale
Датум: 23.11.2010 21:29:22
aaaahhhh ke im dojde li krajot na ova lopuzive vmro-vskite.
Од: Луда Мара
Датум: 23.11.2010 23:02:51
Ништо...не е шизик,штом не е Мајбах!Па,само простите у Скопје сонуваат за Мерцедес,оние „пософистицираните“,исклучиво за Џипови,Мајбах,Линколн,Бентли...Нека не се грижи!Како и да е,наскоро,заедно со останатите од градинката Дизниленд,ќе му прави друштво на Бајруш!
Од: TRAJAN
Датум: 24.11.2010 09:32:54
За нова кола за Трајановски !!!! Koj gi pravi vaka inventivno naslovite na napisite? NOVA KOLA?! Podolu e se vo red avtomobil. Kade Vi se lektorite?

Најди! во Утрински
Скопје
Скопскиот Менхетн се урна од 100 на 40 ката
Водњански канал ќе се покрие со бекатон плочи
Трамвајот е во рацете на унгарско-англиска компанија
 


Moldovan president rejects treaty with Romania as 'illegal'
Balkans must fight harder against organised crime, says EU
New Hungarian media law proves controversial