Број 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

ПОСЛЕДЕН ЗБОР

Михо Атанасовски

(1934-2008), писател

По долго боледување, на 13 јули во Скопје почина Михо Атанасовски, поет, писател за деца и малди, драмски автор.

Михо Атанасовски е роден во Скопје на 10 април 1934 година. Средно образование завршил во Скопје, а работниот век го помина како уредник во Македонското радио. Член е на Друштвото на писателите на Македонија од 1957 година.

Атанасовски е автор на голем број наслови: „Очите и измаглините“, „Никогаш не сум сам“, „Минуваат пролети“, „Од лав до страв“, „Божурика“, „Еден лав плаче од страв“, „Марко новинарко“, „Во дворецот на сказните“, „Река“, „Големиот јунак“, „Песни“, „Тајната на едно писмо“, „Има еден прозорец“, „Отаде реката“, „Куќичката со бела шамија“, „Кога се сакавме со Тинка“, „Зад девет гори зелени“ итн.

Михо Атанасовски за своето творештво е добитник на повеќе литературни признанија, меѓу кои наградата „Ванчо Николески“ што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија за најдобро дело од областа на литературата за деца.

Погребот на Атанасовски се одржа вчера на гробиштата во населбата Сингелиќ.


Статијата е прочитана 228 пати.

Испрати коментар

Од: Kocin-Sydney
Датум: 15.07.2008 15:32:29
Vechna ti slava poznat i priznat Ti poetu-pisatel nash, i neka Ti e lesna nashata makedonska zemja!.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Дело на Томе Мишев на арт биенале во Пекинг
Пронајдени Шекспировите драми украдени пред една деценија
Мерил Стрип и Пирс Броснан во „Мама миа“ ги пеат песните на АББА
Презентација на триото на Стејси Фокс во „Точка“
Возбудлива театарска историја
Премиера на „Сон на летната ноќ“
Изложба на Ирена Паскали на „Скопско лето“
„Папрадишки мајстори“ по четврти пат