Број 3043  четврток, 23 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Македонија

Од денес почнуваат тропски горештини до 41 степен

Tемпературите највисоки од почетокот на летото, a УВ-индексот на сончево зрачење ќе биде 9

Од денеска до сабота температурите во државава ќе бидат највисоки од почетокот на летото. Под влијание на екстремно топол бран од север, температурите ќе се искачат и над 40 степени, а УВ-индексот на сончево зрачење ќе биде 9. Намалување на температурите за 6-8 Целзиусови степени и освежување со услови за слаб дожд се очекува од недела.

Според најавите на синоптичарите, денеска максималната температура ќе достигне до 37 степени, в петок до 39, а најтоплиот ден се очекува да биде сабота, со максимална температура до 41 степен од Целзиусовата скала.

„И во Скопје овие три дена ќе има слични температури, пониски за еден-два степена. В петок се очекува да дува и слаб до умерен ветер од северозападен правец. Вакво време ќе се задржи до недела, кога очекуваме да се спушти постудена маса од север што ќе предизвика посвежо време и пониски температури“, информира вчера Лена Јовановска, дежурен синоптичар во Управата за хидрометеоролошки работи. Температурите тогаш ќе се намалат за шест-осум степени во споредба со очекуваните за сабота.

Од вторник, пак, се очекува повторно покачување на температурите. Сепак, велат од УХМР, тие ќе бидат во благ пораст, односно ќе бидат слични на оние од изминатава недела. Максималната температура ќе достигне до 35 Целзиусови степени. (Дс.Т.)


#
Статијата е прочитана 2890 пати.

Испрати коментар

Од: pesevski dragi
Датум: 23.07.2009 13:28:11
stranava vi e besprekorno dobra sekoj den ja otvaram.no edno ne mi e jasno zosto ja nemate berzata ili pak jas nemozam da ja najdam?blagodaram!

Најди! во Утрински
Македонија
Позитивната листа проширена со 17 лека
Ликот на Богородица на исечено дрво во Чашка
Безимени гробови за социјални случаи во Битола