Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Четири лица казнети за непријавено движење во шума

Забраната за движење во шума почна да се применува, а изминатиот викенд веќе биле изречени и првите казни за ненајавено движење во планински предели. Првите казни ги заработиле четворица дрвокрадци во околината на Демир Хисар. „Тие, покрај прекршочна пријава за неовластена сеча на дрва, ќе бидат казнети и парично од 1.000 до 2.000 евра, бидејќи биле затекнати во шума без одобрение на надлежен орган“, информира Соња Трајкова, портпаролка на Министерството за земјоделство.

Овие казни се во контекст на забраната за движење во шума без дозвола од надлежен орган заради заштита од шумски пожари, која е во сила од 9 јули до 30 септември.Ова е прв пат Македонија да забрани неконтролирано движење низ шумите по минатогодишните пожари, кои опустошија големи површини со шума. (Макфакс)

 


Статијата е прочитана 640 пати.

Испрати коментар

Од: jimmy1
Датум: 15.07.2008 01:33:09
Treba da se organiziraat golemi protesti so prosetki niz sumite, pa ako e sposobna vladata neka gi so sopre. Ama po se izgleda politicarite ni se za vo planinjeto zosto pogolemi drva od niv zdravje. Neznam kako e mozno dobile takvi funkcii a mozocite ne im rabotaat, ne znaat da razmislat i samo voveduvaat nekvi glupi idei. Dali vakvi nesta se voveduvaat vo demokratski drzavi kade sto narodot treba da ima demokratija, sloboda a ne izolacija kako sto e kaj nas. Nie sme daleku od demokratijata, taa sto nekogas e imavme totalno e izgubivme. So vakvi nesta ne ne primaat ni vo Afrika a kamo li vo EU i NATO.
Од: Planinar
Датум: 15.07.2008 03:22:22
Ova so zabranata na dvizenje niz planina e veke preterano. Jas ne mozam da izdrzam nitu eden den, a da ne otidam na planina, mislam deka treba da se ukine toj zakon i da se zasili inspekcijata niz poveketo pateki niz planinite, a ne samo da se dvizi niz patekite niz koi sto se dvizi masa od narod. A i pozarot moze da nastane i od parce staklo frleno pred nekolku godini, ne mora da znaci deka pozarot e predizvikan istata godina. Ovoj zakon mislam deka treba da se ukine, a ne da im se zabranuva na ljubitelute na prirodata (kade sto spagam i jas), pa duri i da im se naplaka za da mozat da se dvizat niz priroda, jas sum licno protiv ova.
Од: G.Stojanovic, Holandija
Датум: 15.07.2008 07:33:49
Dobra akcija! Samo na vakov nacin ke gi zacuvame sumite i ke sprecime da ni izgori sumskoto bogatstvo.
Од: Doktorot od Neprosteno
Датум: 15.07.2008 14:51:42
Strpe te se, sga ke ni ponudat da si kupime patriotska propusnica-dozvola za dvizenje po planinite ( po partiska linija). Pogoduvate koj ke im takva neli? Ne samo toa, taa ke se placa pa ke ia i prihod vo budzetot za posumuvanje, nesto slicno kako dozvola za ribolov. Koj ke plati ke moze da bide vo planinite za da bide "lovdzii", problemot e resen nikoj nema da gi voznemiruva trening kampovite na onie vo maskirni unifrmi. Razbudi se narode. Za disenje na vozduhot ke treba posebna dozvola koja sto ke ja izdavaat vo Brisel, a za koja Grcija ke ima pravo na veto!?
Од: lofe
Датум: 15.07.2008 15:42:27
abe sto se zanesuva ova vlada kako ne gi sram samo gledat kako da mu gi zemat parite na narodot arno rece ovoj ni za vo afrika ne sme kamoli vo eu i nato glupi ste kako tococi kako da se rasnali vo planina daleku ste od civilizacijata glupava vlada rabotete po pametna rabota ne davate na covek da ide da se izmoca
Од: sladj
Датум: 15.07.2008 17:15:19
koj nema "ausvajs bitte" odma edna portokalova traka okolu raka i pravec konc logor!! Nema trte-mrte!!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Матурантите подобро знаат англиски отколку македонски
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
„Оче наш“ и молитвите за Алах - почеток на секој час по веронаука
Прекин на линијата Атина - Скопје поради судир на возови
И со референтните цени болните ќе користат најевтини лекови
Рекреативниот центар „Моклиште“ стана мочуриште
Стимул за овчарството со 300 милиони денари
Во Гостиварско полни амбарите со жито
Дебарско Езеро врие од капачи
Формирана Комора на здравствените работници
Лекови за 27 болни од мултиплекс склероза