Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.10.2012, 15:08

Ја ранил љубовницата, го убил соперникот

Убиство и обид за убиство се случија во Гостивар. Шеесет и двегодишен маж е убиен, а 39-годишна жена се бори за живот во крвава љубовна пресметка. Напаѓачот е приведен, против него се подготвува кривична пријава, по што ќе биде предаден на истражен судија во гостиварскиот суд.

Крвавата драма се одиграла синоќа, петнаесетина минути по полноќ, на улицата „Мара Угринова“, во непосредна близина на Железничката станица во Гостивар. Според информацијата на СВР-Тетово, осомничен за злосторството е М.И. (51) од гостиварското село Чегране. Настрада 62-годишниот Имер. З., угостител од Гостивар, а Ќ.Р. (39) од Дебар се бори за својот ж��вот на скопските клиники, каде што е ставена на апарат.

На пукањето му претходела жестока вербална расправија меѓу чегранецот и дебранката, кои биле во подолга љубовна врска. Според неофицијалните сознанија, расправијата почнала во бифе во Железничката станица, каде што работел Имер З., а потоа расправијата продолжила и на улицата. Кулминација на недоразбирањата достигнала кога М.И. го извадил пиштолот „екол-туна“, калибар 6,35 мм (најверојатно модифициран) и од непосредна близина, на оддалеченост од околу половина метар, со еден куршум ја погодил љубовницата во главата, која се струполила на плочникот. Веднаш пукал кон соперникот и испукал два проектили. Едниот куршум го погодил во брадата, а вториот во градите. Двата проектили биле смртоносни за угостителот, кој починал на самото место.

Додека чегранецот пукал во жртвите, сосема случајно во близина се паркирал полициски службеник, излегол од возилото и тргнал да го спречи пукањето. Меѓутоа, како што изјавил полицискиот службеник, разулавениот пиштолџија му се заканил дека ќе пука и во него. Чегранецот го вперил пиштолот кон него, но при обид да пука - куршумот се заглавил во цевката. Полицаецот му се нафрлил и го совладал, а во меѓувреме пристигнало и полициското возило, па напаѓачот бил приведен.

На местото каде што се одигра крвавата драма, увид извршија истражен судија на Основниот суд - Гостивар, јавен обвинител и екипа на ПС - Гостивар. Увидната екипа, на улицата каде што се случи крвавата пресметката, го пронајде пиштолот со кој беше извршено злосторството, три чаури и еден проектил, како и други траги кои ќе бидат дадени на вештачење. По наредба на истражниот судија, безживотното тело на Имер З. беше дадено на обдукција. (K.K.)


Статијата е прочитана 3283 пати.

Испрати коментарСо нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од ��Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарас

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Армстронг одново на столбот на срамот
Антидопинг агенцијата на САД тврди дека седумкратниот победник на Тур де Франс ги терал да се допингуваат и колегите од ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |