Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.08.2012, 15:49

Силуван затвореник во Казнено-поправниот дом во Штип

Двајца осуденици кои издржуваат затворски казни во Казнено-поправниот дом во Штип се сомничат дека малтретирале друго осудено лице, а потоа едниот од нив извршил силување.

Тешкиот инцидент, кој се случил во средата, е потврден и од полицијата. Досегашната истрага покажала дека жртвата, која настанот го пријавила во саботата, најпрво била физички малтретирана, а потоа и силувана. Имено, според пријавата на О.Ф. (27) во средата, само еден час пред полноќ, во соба на КПД-Штип затворениците А.С. (24) од Радовиш, и Б.А. (28) од Струмица, најпрво без повод и причина физички го нападнале затвореникот удирајќи го притоа со раце и нозе по целото телоо, а потоа го гореле со цигара. Во еден момент насилниците со врвца му ги врзале рацете на О.Ф. и додека Б.А. го држел на креветот А.С. го силувал.

Откако го силувал тој му се заканил на силуваниот дека ќе го убие доколку некому каже за настанот. Следното утро А.С. повторно го силувал О.Ф.

Силуваниот затвореник бил медицински прегледан во Медицинскиот центар во Штип. Во разговор со полицијата сторителите тие во целост го признале делото. Од штипската полиција најавуваат дека за А.С. ќе следи кривична пријава за кривично дело силување, а за Б.А. за кривично дело помагање при извршување на кривичното дело силување. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 2197 пати.

Испрати коментарКрајот на набљудуваната независност на Косово според планот
Пожар во близина на рафинеријата ОКТА
Јорданскиот крал стравува од распад на Сирија
Се бара консултант за пругата Бељаковци - Крива Паланка
Во комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Тројца нови членови во македонската група во Конгресот на САД
Cе формира национално тело за справување со компјутерски инциденти
Пирана уловена во реката Марица
Одбележани 11 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Загина параг��ајдерист од Виница
„Убиениот“ руски генерал се сретна со новинари во Москва
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина офталмологија
Сириски бунтовници тврдат дека убиле руски генерал
Единаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец
Во Македонија и денеска тропски температури
Приврзаници на „Златна зора“ нападнаа полициско возило во кое имало имало имигрант
Над 1,5 милиони Кинези евакуирани пред налетот на тајфунот Хајкуј
Пет активни пожари во Македонија
Издадени 24 решенија за забрана за работа
Гори депонијата во Тетово
Сарчиево повторно со Гинисов рекорд
Економската состојба на фирмите понеповолна од лани
Шкотскиот парламент нема право да свика референдум за независност
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
(Обновено) Активни неколку пожари во Македонија
Црногорските хотели стануваат „геј-френдли“
Грант од холандската Влада за реконструкција на родилиштата
Трошоците за живот пониски за 0,9 отсто
„Повардарие“ почна да го доплаќа ланското грозје
(ФОТО) Положени венци пред споменикот на загинатите припадници на АРМ од 2001
Се влошува ситуацијата во Алепо
Пожари во скопските села Света Петка и Брест
Сарчиево подготвено за Гинисовото гравче
Потребна е политичка волја за решение на името
Неуспешно лансирање на два сателити од Бајконур
Да се избегнува работа на отворено од 11 до 17 часот
Македонија во портокалова фаза
Напаѓачот од Милвоки е поранешен војник во американската армија
Во јуни намалени откупот и продажбата на земјоделските производи
(ФОТО) Mинистерот за одбрана и началникот на ГШ на изложбата на АРМ
Прекината потрагата по удавеното момче во „Мавровица“
Првпат интервентна кардиологија во Битола
Кризата во еврозоната добива контури на психолошки распад на Европа
Сирискиот премиер објави дека станува дел од револуцијата
Двajца загинати и тројца повредени во сообраќајка во Радишани
Сменет сирискиот премиер
Светиниколчанец исчезна во езерото Мавровица
Повеќе од 100 луѓе исчезнати во одрони во Кина
„Сиромашни“ Грци со огромни банкарски сметки во странство
Жичницата нема да работи поради забраната за движење во шуми
Македонија воглавно во жолта, само јужниот регион во портокалова фаза
Шеесет и седум години од атомската бомба фрлена врз Хирошима
Кјуриозити“ се спушти на Марс
Пукотници и крвава драма во Милвоки
Клинт Иствуд го поддржа Мит Ромни
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Прашина од Азија го загадува воздухот во САД и Канада
Благодарници за децата од Домот „11-ти Октомври“
Cите пожари во Македонија се изгаснати
Нови 400 вработувања за обука кај познат работодавач
Писмо на Иванов до рускиот претседател Путин по повод 20 години од признавањето на Македонија
Јосиповиќ - Да признаеме и да им се поклониме на српските жртви
Деветнаесет лица загинаа во судирите меѓу турските воени сили и курдските бунтовници
(ФОТО) Изложба на АРМ во Градски парк
Hови две илјади оперативни вработувања„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 18°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 36°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд
Австралијката на 100 метри со пречки победи со време на нов олимписки рекорд – 12.35 секунди...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден
По единаесетиот натпреварувачки ден 73. држави имаат освоено медали...
Исинбаева остана без златен медал
Фаворитката за златниот медал во скок со стап во женска конкуренција Русинката Елена Исинбаева неуспеа да го одбрани прв...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |