Број 3038  петок, 17 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Музејската дејност е деградирана

Советот за култура, советодавно тело на министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска, на вчерашната седница на која тема била анализата на состојбите во музејската дејност во Република Македонија, оцени дека во областа на музејската дејноста станува збор за континуирана деградација, поради што членовите дале многу нови предлози за надминување на постојната состојба.

„Советот за култура заклучи, подвлекуваат од министерството за култура, дека треба да се подготви стратегиска програма за развој на музејската дејност со постулати и потточки во кои ќе бидат содржани: постојната состојба, развојните аспекти и динамиката и рокот за реализација на програмата.“

Следната седница на Советот за култура ќе биде посветена на анализата на состојбите и на развојот на ликовната дејност во Република Македонија и видување на националните институции во рамките на оваа дејност. (К.Р.)


Статијата е прочитана 181 пати.

Испрати коментар

Од: ташко
Датум: 17.07.2009 09:44:09
Брее, текстров е бетер од состојбата во музеите во Македонија. Што се однесува до советот на министерката и неговите предлози, кои патем не ги читаме во текстов, но може да се насети од зборовите како стратегија, програма и т. н. очекувам едно големо НИШТО. Судејки по членовите на советот, особено по членовите кои работат по музеите, тоа може да го гарантирам. Гаранцијата е во нивните досегашни резултати како музејски работници. А актуелната состојба во музеите ја направија токму таквите како членовите на советот вработени по музеите.

Најди! во Утрински
Култура
Голем успех на македонската пијанистка Ирина Наумовска во Луцерн
Уметниците во дворот на „Света Софија“. Парите се поважни
Изложба „Крапино 2008“ во Велес
„Kamerata Tirana“ и „Австралија“ на „Скопско лето“
Гран-при за Славе Ѓорго Димоски во Романија
Фантастичен спој на новото и старото време во Карлови Вари