Број 3364  сабота, 21 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter

Не запира рекламирањето на Владата

Во Министерството за финансии вчера никој не се јавуваше за да објасни зошто изборот паднал на „Република“.

Александрија Стевковска
Соња Маџовска

Не запира рекламирањето на Владата. Со најновата реклама вредна 307 илјади евра, Министерството за финансии ќе ги убедува граѓаните дека треба да побрзаат да си го откупат градежното земјиште на кое се наоѓаат нивните домови, по цена од едно евро. Со ова таа покажува дека продолжува нејзиното расипничко трошење за непродуктивни цели во време на криза кога од друга страна, таа нема пари да им плаќа на фирмите навреме за завршените работи. Доцни и повратот на ДДВ, ама кога се во прашање рекламите пари, се наоѓаат и под дрво и под камен.

Министерството за финансии деновиве склучило нов договор за медиумска кампања за промоција на откуп на градежно земјиште по цена од 1 евро за квадратен метар, и тоа со познатата рекламна агенција, „Република“, преку која најчесто се реализираат владините кампањи. Владата ќе и' искешира 307 илјади евра за кампања што ќе трае три месеци. За возврат, фирмата ќе спроведе активности што опфаќаат изработка и дизајн, решенија за лого, ТВ-спотови, ради��пораки, принт-решенија, веб-банери и медија закуп, со кои интензивно ќе ги информира граѓаните дека заклучно со 8 јануари идната година истекува рокот за откуп на дворовите.

Она што е симптоматично во целата постапка за реализација на оваа јавна набавка е тоа што на тендерот се јавиле двајца понудувачи, од кои, сепак, Владата се одлучила за поскапата варијанта. Имено, „Република“ дала понуда од 260 илјади евра, а втората фирма понудила за 100 илјади евра пониска цена, или 160 илјади евра. Иако цената според тендерското рангирање била решавачка, односно носела најмногу бодови, излегува дека сепак таа не била пресудна министерството за финансии да се одлучи за поевтината понуда.

Со оваа кампања Владата како да влече очајнички потези за да ги натера граѓаните да ги купат дворовите под и околу своите куќи во кои живеат и по повеќе од педесет години. Бидејќи, очигледно, иако во неколку наврати се одложуваше рокот за откуп на дворните површини и се намалуваше цената, тоа досега не даде плод. Впечаток е дека Владата, сепак, нема јасна слика за причините за досегашниот слаб одѕив на граѓаните за откуп на дворовите и како да се сака што побрзо да се продаде земјата и да се соберат пари по секоја цена, без притоа да се направи детална анализа за досегашниот тек на продажбата и за проблемите со кои се соочуваа граѓаните при обидот да ја почнат процедурата за откуп. Колку и да изгледа популарна, цената од 61 денар за квадратен метар дворно место по се' изгледа голем дел од граѓаните и натаму тешко се одлучуваат да почнат постапка за приватизирање на земјиштето. Доколку Владата направеше ��етална анализа на досегашниот тек на приватизацијата на градежното земјиште, лесно ќе констатираше дека главните причини за незаинтересираноста на граѓаните се цената на земјиштето, долгата и комплицирана процедура и нејаснотиите во законот.

Инаку, Владата иако постојано е критикувана за ненаситноста од рекламирање на својата политика, а тоа беше на удар и во ревизорските извештаи, таа продолжува со истото темпо. Излегува дека кога се рекламите во прашање, се' е дозволено и пари има. За рекламните агенции изгледа како да не важат измените на Законот за јавни набавки со кои Владата реши да ја одложи наплатата на побарувањата на фирмите. Неофицијално, дел од фирмите веќе добиле известување дека Владата ќе почне да им ги исплаќа побарувањата од наредната година. „Само што ми стигна времето за наплата на правата рата за одмана реализирана испорака на техничка стока кон владините институции, добив известување дека наплатата ќе почне дури од наредната година“, вели еден бизнисмен, кој сака да остане анонимен.

Деновиве и други бизнисмени почнаа јавно да говорат дека доцни исплатата и на повратот на ДДВ. И додека за фирмите нема пари, деновиве повторно се вртат рекламите по телевизиите за борба против дрога, пушење и алкохолизам, потоа за поттикнување на граѓаните да читаат книги, за јавна чистота и отпад, за етика и етичко однесување, за оптимизам и поттикнување на добрите вредности, кампањата „Истражи ја Македонија“.

За минатата година се проценува дека за рекламни кампањи од буџетот се издвоени 5,5 милиони евра, но никој официјално не ја потврди таа сума. Како што се молчи за сумата што ја троши Владата на реклами, така се молчи и за нејзиниот долг кон фирмите. Останува, сепак, енигма дали и маркетинг-агенциите навреме ги добиваат парите за реализираните медиумски кампањи. (А.С. - С.М.)


#
Статијата е прочитана 2644 пати.

Испрати коментар

Од: jovan
Датум: 21.08.2010 00:02:54
Koga eden proizvod slabo se prodava, mora da se reklamira.
Од: Сергеј
Датум: 21.08.2010 00:07:27
Тоа е апсурд! Да плаќаш за простор кој е ТВОЈ и на кој живееш со децении, поточно со генерации! Простор за кој не правеле проблем ни во турско, стана проблем во нашево, каурско. На оваа власт очајнички и’ требаат пари, зашто нема мерка и граница за нивно трошење! Само прашање на време е кога ќе не’ натераат да си плаќаме кирија за престој во сопствените куќи! ( http://otpor.log.ph/ )
Од: gogo
Датум: 21.08.2010 07:44:44
ne i treba na vladata mnogu za da svati zoshto nikoj ne go otkupuva zemjishteto iako e po simbolichna cena. Treba samo da pojde od shalter do shalter za da izvadi imoten list ili bilo kakov drug dokument od famozniot katastar i se ke bide jasno koga samo ke vidi kolku vreme treba za tie dokumenti.sekojdnevno izmisluvaat nekoj si zakoni samo za da go maltretiraat narodot koj se poveke go faka nervoza.primer za toa e da izvadish imoten list za stan ti baraat elaborat od geodet.toj treba da ti go izmeri stanot a ti da mu platish od 5000 denari pa nagore. a zoshto. pa tie podatoci veke gi ima vo tehnichkiot elaborat shto go napravila firmata shto go gradela objektot i taa dokumentacija sigurno veke nekogash bila dostavena do sluzbite shto sega povtorno gi baraat tie podatoci.ama sega nashle kako da cicaat pari kako vampiri i nishto drugo ne gi interesira.zatoa vladata neka ne se chudi zoshto ne se otkupuva zemjishteto.neka pojde do katastar i neka vidi kako iznemoshteni stari luge chekaat
Од: sneska
Датум: 21.08.2010 09:21:21
Smetaat deka samo dobra reklama moze da gi spasi, ne znaat deka truloto jabolko e trulo so i bez reklama. Samo napred, taka treba mozebi i ke poveruvame, deka ni e potrebna kolektivna lobotomija.
Од: ...
Датум: 21.08.2010 09:25:14
Рекламите се единствено нешто што го работи бладата 24/7! Тоа се учи во Прилеп на економски :)
Од: јас
Датум: 21.08.2010 09:44:17
Зошто да купувам нешто што ВЕЌЕ ЕДНАШ СУМ ГО КУПИЛ ??? Иако треба да платам околу 200 евра, ВООПШТО не сакам да се малтретирам со документи по разно-разни шалтери ..Подготвен сум да плаќам кирија НА МОЕ МЕСТО , ако така наложат овие неписмени неработници од бладата ..
Од: Tome
Датум: 21.08.2010 13:25:39
Не е потребна реклама. Јас на двапати ја почнувам таа постапка па после тоа се откажувам. Нека проба некој од нив без врски да ја истурка постапката па нека каже како е!!! Катасастар, општина, едношалтерски, архива... НИШТО НЕ ФУНКЦИОНИРА!!! БРАВО! И тоа е успех!
Од: Трпе
Датум: 21.08.2010 16:15:48
Бизнис си е бизнис,бизнисот мора да продолжи,инаку од каде ке најдат пари да си ги платат летувањата во странство.Сигурно функционерите од бладата ниту во Грција,ниту пак Турција беа на гости.Тие си платиа скапи хотели.Сега мора турбо да се заработи,за покривање на трошоците.
Од: mimi
Датум: 21.08.2010 23:04:37
Ne nenasitna vlada se mu se malku pari i sega posle ova sto ke mu tekne da si gi otkupime i sopstvenite deca kako moze sum dal pari za imotot sum platil danok i sega pak da plakam ama na ovaa vlada i tia pari ke i bidat malku A gospodinot gruevski ovaa leto bese u turcija na odmor a do godina neka dojde vo tikvesijata na zeleno more 10 dena pa da vidi kako e tuka prekrasno ima i evtino grozje ke si kasne u turcija e skapo a tuka em eftino em moze drugata godina da go plate ke go pocekame pozzzzzz
Од: kumanovac
Датум: 22.08.2010 02:10:04
a ke im gi vratat li parite na onie ludje sto platija po 20 i poveke evra od kvadrat?(se razbira ne).ednakvi sme site pred ustavot ?(so ovoj zakon-ne).i najglavnoto prasanje:a od kogo gospodo(ako voopsto ste gospoda),treba nie da si go otkupime sopstveniot ni dvor?dokolku se placa na ziro smetka na drzavata togas kako mozelo tolku vreme toj dvor da ima dva sopstvenika(i jas i drzavata)?ova e nesto totalno neobjasnivo i epten vidliv grabez na drzavata kon sopstveniot gradjanin.kako bre ne im e sram,ostana uste samo vozduhot da ni go naplatat bidejki po nivno razmisluvanje i vozduhot e drzaven.za sreca im se vidi krajot.

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Државата штеди и на вештачењето за хеликоптерската несреќа
Судиско убедување
СAД бараат објаснување за Мартин Треневски
Објавува книга за хомосексуалноста и родителството
Стил
Ќарот на една војна
Партиските контра рамковните вработувања
Одмор на јахта на туѓа сметка
Џамија во Њујорк
Шпионски игри
Иванов се плаши од други вета во ЕУ
Две децении од војната во Заливот
iPhone 4 и натаму крал, HTC Desire најпосакуван Android
Дестинација за летно интермецо
Берово ќе живее од туризам