Број 3364  сабота, 21 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Политика

Уште четири нови затруени кошаркарки

На Инфективната клиника во Скопје вчера за лекарска помош се обратиле четири нови случаи со знаци на труење од храна, кои престојуваат во хотелот „Континентал“. Со завчерашните три случаи, досега вкупно се регистрирани седум кошаркарки што се жалеле на труење.

„По дадената лекарска помош и терапија, затруените лица на возраст од 15 и од 16 години се пуштени на домашно лекување, односно се вратени во хотелот. Клиничката слика, како и епидемиолошката анкета упатува дека станува збор за труење“, објаснува д-р Жаклина Шопова, од Клиниката за инфективни болести.

Државниот здравствен и санитарен инспекторат заедно со другите надлежни органи се' уште ги испитува причините за труењето. Двете кујни во хотелот и натаму се привремено затворени, а во меѓувреме гостите во хотелот ќе се хранат преку кетеринг-служба. Кујните ќе бидат затворени, велат во Државниот здравствен и санитарен инспекторат, се' додека не бидат темелно исчистени и не бидат отстранети сите недостатоци.

Од хотелот велат дека не може со сигурност да се тврди дека девојчињата се затруле во хотелот зашто носеле и храна однадвор. Затруените девојчиња закрепнуваат, а до понеделник треба да се знае кој беше предизвикувачот на труењето. (Ј.Ј.)


#
Статијата е прочитана 1598 пати.

Испрати коментар

Од: jas
Датум: 21.08.2010 15:02:43
Pozdrav do seficat na kujna vo kontinental

Најди! во Утрински
Политика
Шутка му се жали на Брисел зашто ја нема на туристичка мапа
Берово ќе живее од туризам
Учество на „Биенале во Венеција 2010“
Нови 23 вработувања во градинки