Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Економија
08.08.2012, 17:22

Уставен суд ќе одлучува за парното греење

ЛДП го скрши мразот и поднесе иницијатива за стопирање на новите правила за парното што ги воведе Регулаторната комисија за енергетика

Маја Томиќ


Парното греење поскапи од овој месец за 4 отсто, но тоа им зададе помалку главоболки на граѓаните од новите правила за приклучување и исклучување од парното, како и ретроактивното плаќање на надоместот и без да се користи ова греење.

И додека граѓаните и институциите за заштита на нивните права се' уште размислуваат за конкретни иницијативи против одлуките на Регулаторната комисија за енергетика за парното, како и за струјата, Либерално-демократската партија го скрши мразот. Таа вчера поднесена иницијатива до Уставен суд за оцена на уставноста и законитоста на новите правила за снабдување со топлинска енергија, и тоа по итна постапка. Според ЛДП, а на што се согласни и големиот број корисници, причината за тоа е огромниот и оправдан револт на граѓаните кој може да добие сериозни размери.

„Бараме од Уставен суд да донесе привремена мерка за стопирање на примената на новите правила за снабдување со топлинска енергија, се' до донесување на конечната одлука на Судот. Дополнителна причина за носење брза одлука е фактот што Уставниот суд пред неколку години веќе има донесена одлука со која се укинаа актите што предвидуваат наплата на парното на оние корисници кои се исклучиле“, рече Зоран Шапуриќ на вчерашната прес-конференција. Истовремено, тој ги повика Народниот правобранител и Организацијата на потрошувачите да застанат во одбрана на правата на граѓаните.

Инаку, во иницијативата на ЛДП се оспорува уставноста и законитоста на членовите 13, 18, и 53 и 54 од новиот Правилник за снабдување со топлинска енергија. Се реагира на тоа што се штити монополската положба на „Топлификација“ во случајот кога, со согласност на куќните совети, може да се прави промена во статусот на потрошувачот, без компанијата да изврши увид во грејниот простор. Односно, можноста „Топлификација“ по своја слободна процена да констатира дали некој е приклучен неовластено, без да изврши каква било проверка.

Се бара и проверка на уставноста за обврската за плаќање надомест на „Топлификација“ и за делови од станбени згради кои воопшто не се затоплуваат, како што се скали, ходници, подруми и тавани, односно таму не се испорачува топлинска енергија.

„Барањето, пак, за согласност од 80 отсто од станарите ако некој сака да се исклучи од парното, е практично невозможно во големите станбени објекти. И со ова, спротивно на Уставот, се штити монополска положба на ’Топлификација’, стои во иницијативата на ЛДП.

Со обврската, пак, за плаќање на фиксен надомест за топлинска енергија по цена од 10 денари за квадратен метар за исклучените корисници и тоа ретроактивно, „Топлификација“ собира средства за услуга која не им ја дава на граѓаните, што е исто така, спротивно на Уставот и е во функција на заштита на нејзината монополска позиција.

„Ова е веќе еднаш пресудена работа и треба да го олесни донесувањето на одлуката на Уставен суд. Потенцираме дека пред неколку години Уставен укина повеќе одредби од некои акти кои предвидуваа да се наплатува и за неиспорачана топлинска енергија, односно да плаќаат и потрошувачите кои се исклучени од системот“, констатира ЛДП.


Статијата е прочитана 1251 пати.

Испрати коментарВо комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Бесплатни очни прегледи во „Систина офталмологија“ и во август
Уште месец за адаптација на шалтерите во здравството
Нашите лекари ги нема во аферата на „Фајзер“ за подмитување?
Во Србија се враќа дневната евтина тарифа
По четири години, и во Хрватска поскапи струјата
ВМРО-НПoliver, 09.08.2012 08:55:56
LDP, Gospod zdravje da vi dade i mnogu pratenicki mesta vo sobranieto. Go imate mojot glas na slednite izbori.
hugo, 09.08.2012 11:11:59
јас сум граѓанин кој сеуште се грее на парно во колективен станбен објект... поради голем број на исклучени соседи, сметките на оние кои се греат на парно пораснаа, зашто ние го плаќаме и делот на исклучените... дали има некоја од партиите која ќе застане на наша страна или ние сме доволно „богати“ штом можеме да си го плаќаме парното и не сме доволно интересни за популистичките политики на партиите? сметав дека опозицијата се опамети и ќе се зафати со вистинско решавање на проблемите (што во овој случај би значело залагање за поставување на индивидуални мерни тела од страна на „топлификација“), но тие продолжија со предлагање на „козметички“ и привремени мерки... разочаран сум од ваквите нивни постапки и три пати ќе се помислам дали и за кого ќе гласам на следните избори, локални или парламентарни....
Sud, 09.08.2012 11:58:51
Padja na ustaven ko zrela krushka! Ne znam shto se i vlasta upushta i bruka vo taa rabota. Ne ustaven, nego i bilo koj sud, duri i ne naroden, bez razmisluvanja ke go otfrli toj pravilnik. Ma kako e mozno da placash neshto shto ne koristish? Permanentnoto povikuvanje na ovakvi i slichni iskustva vo nekoi zapadni zemji e frlanje prashina, so necelosni/delumni objasnuvanja. Parametrite mora da bidat celosni ili nikakvi. Ustvari, nikakvi! Shto ima toa vrska so nas?
skopjanec, 09.08.2012 12:25:38
Kako moze Regulatorna Komisija da odlucuva graganinot kako ke se gree. Pa toa go nema deneska ni vo Severna Koreja.
suze, 09.08.2012 12:37:03
Заборавате една мноооогу важна работа сега уставниот суд е скроен по мерка на владејачката партија па скоро сигурно е дека одлуката ќе добие зелено светло.На кого му е важен народот?Единствено е важно преродбениците да се задоволни зашто само така може да остваруваат!!!
До „детето Хуго“, 09.08.2012 13:43:46
Кутар ти , а зошто не ја дадеш на суд Топлификација?Треба ли тие што не се грејат да ти плаќаат?!Парите ти ги зема Топлификација, а не тие!
devicanecot, 09.08.2012 15:42:45
Предлагам топлификација да наплаќа за поминување по патеките каде под земја поминува топловодот. Во зима, обично тоа е видливо по Партизански одреди и тоа кога има снег..Над топловодот се е чисто и суво и секој што поминува потребно е да се пријави како за зонско паркирање и со СМС да и плати на топлификација, оти не оди по снег, туку по чиста и сува патека.
dole Toplifikacija bravo LDP, 09.08.2012 21:17:00
Toa sto Toplifikacija naplaka poveke na priklucenite zaradi isklucenite ne e problem na priklucenite ili isklucenite tuku na monopolskata pozicija na Toplifikacija. Zosto isklucenite da plakaat za nekoristena usluga? A zosto priklucenite da plakaat poveke za ista usluga? Sekoj ima izbor. Ako vi e skapa toplifikacija isklucete se. Ako e eftina toplifikacija vklucete se.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 30°C, Мин: 14°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |