Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.06.2012, 17:42

Мајка Тереза ќе го надвиши Александар

Фонтаната со споменик-скулптури и спомен-обележје со висина до 30 метри ќе се извиши во дворот на комплексот градска куќа со хотел што треба да се гради на местото на некогашниот Официрски дом. Ова е главната новина во последната верзија на урбанистичкиот план „Мал ринг“, кој Советот на Општина Центар го коригираше вчера по којзнае кој пат во последните две години. Општината, всушност, со оваа измена отстапи простор за изградба на ново споменично здание, кое доколку се изгради со максималната дозволена висина, ќе го надвиши „Воинот на коњ“. Неофицијално, тоа ќе биде споменикот на Мајка Тереза, кој е најавен како донација од Индија. ДУП-от предвидува споменикот со фонтаната да се гради на површина 680 квадратни метри.

Градоначалникот Владимир Тодоровиќ не можеше да потврди дека новата маркица за триесетметарскиот споменик е наменета за ликот на најголемата хуманистка.

„Се' уште не е потврдено и договорено дека тој простор ќе биде наменет за споменикот на Мајка Тереза. Постои уште една можна локација, а тоа е кај кружниот тек кај мостот ’Гоце Делчев’. Каде ќе се постави споменикот допрва ќе договориме со индиските донатори“, рече Тодоровиќ. (Дс.Т.)


Статијата е прочитана 3140 пати.

Испрати коментарПочнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајц�� хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаHumanist, 28.06.2012 20:35:26
Ma oladete vece ednash so tie spomenici. Majka Tereza si ima ubav spomenik, ne i e potreben 30 metarski, pa makar i donacija.
skopianec, 28.06.2012 22:17:58
normalno majka tereza e ALBANKA od skopje ALEKSANDER GOLEMI e od grcija
evro-makedonec, 29.06.2012 01:47:47
Indiska donacija da nema protesti, cist kriminal na vmr-OVCITE.
марија, 29.06.2012 07:39:31
Мајка Терзе има и спомен куќа и споменик, и навистина нема потреба од спомени на плоштадот воопшто.мМожеби да се стави во некоја населба и слично но таму каде планираат граадските в ласти е непотребно.Инаку МАјка Тереза е Влаинка, а не Албанка, Зашто националноста се гледа и утврдува според таткото, а не според мајката. ТАа сакал а да е католик по вера, иако Власите се Православни христијани. Тоа треба убаво да се разјасни!.Нејзе, на жалост воопшто не и беше важно Скопје, ниту го спомнуваше, таа си имаше своја мисија да лекува болни, со помош на Католичката црква, и толку. МАкедонија треба да помисли на други свои дејци, а на Мајка Тереза и е дадено доволно место и простор до сега!
evropa, 29.06.2012 10:40:02
sto etoa ostane covek so pamet vo mkd?pa branko bese med vo sporedba so ova davase za zdravstvo,bolni,obrazovanie a ne za spomenci toa mora i da se oddrzuva dzabe sto e donacija ama i grubo ce bide na center nenma vozduh samo kiceraj nemi s eprodja niz centar koga sum vo sk tolku e grdo..se rasuvam sto stana so mkd kako dae luda kuca....
silvester sidnej, 29.06.2012 11:32:09
Pak spomenik?.... Aaa ova veke ne mi vrvi nesto. Samo spomenici, djamii naredeni kako banderi po patistata,crkvi, i stokovni kukji. Nesto sto najmalku vi treba. Infrastruktura, bolnici, skoli, silna policija....NULA ste.
Nikola HA8 9LR, 29.06.2012 12:48:16
Uste li be ?...nema spas, znaci...I ne e bitno kakva bila majka tereza, bitno e deka vo stvarnost, kako predan katolik, gi prezirala siromasnite, a toa sto go rabotela i bil dukjanot...Znaci, dosta za tereza, ima kolku treba, tuku nekoj da fati da napravi atmosferska kanalizacija vo Skopje naprimer, 92% ulici vo gradot nemaat, toa im treba na Skopjanite, nemoram vo grad da vnimavam dali ke udram konj, ili zaprezna kola, a da go ostavea Kenan kaj sto si bese-pogolema atrakcija ke si bese, odkolku site bronzi sto moze bratijata da gi smisli...A sto ke vidi stranecot, ako slucajno, otide vo Radovis, da kazeme ?!-dosta so kitenje na Skopje, sustina nesto ako moze da se popravi
Луда Мара, 29.06.2012 16:57:57
„Мајка Тереза на коњ“,е тоа би бил споменик! :0)))
alex, 29.06.2012 19:36:28
Pa luge ima li kraj na ovaa ludost sto se vika proekt skopje 2014

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |