Број 3047  вторник, 28 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Холандските јуниори шампиони на ЕП, Б дивизија

Петнаесетина дена откако на ЕП во Охрид славеа холандските јуниорки истото во Скопје го направија и јуниорите

Само петнаесетина дена откако на ЕП во Охрид славеа холандските јуниорки истото тоа во Скопје го направија и репрезентативците на оваа земја. Ја совладаа Чешка во финалето, дури по петминутното продолжение (88:77), пласирајќи се во А дивизијата (таму оди и Чешка).

Холанѓаните беа тие кои во поголемиот дел од мечот водеа, но највисоката предност ја остварија на стартот од последната четвртина, кога поведоа со осум коша.

Во финишот следуваше драма. На 40 секунди пред крајот Холандија имаше плус четири (70:66), а Харцер погоди за три. Потоа Ворн погоди само едно слободно фрлање, а Јелинек ги погоди своите две за продолженија. Во него Холандија беше подобра благодарејќи на седумте коша на Ван дер Лист.

Неколку часа пред ова финале македонските кошаркари до 20 години убедливо загубија од Австрија во борбата за петото место (67:87). Пресудна за ваквиот епилог беше последната четвртина во која нашите кошаркари тотално се загубија. Сакаа да се потпрат на шутот за три, но и тој не одеше, па во тие десет минути Австријците постиганаа 30 коша, а примија само 11. На крајот завршивме шести, што е реална позиција за лимитираниот состав на Емил Рајковиќ.


#
Статијата е прочитана 204 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Хамбург за Давиденко, Порторож за Сафина
Србија и Хрватска продолжуваат со сите клубови во Европа
Одензе - спој на данска цврстина и африкански шмек
Ставрев ќе суди во Португалија
Контадор вторпат го освои Тур де Франс
Шест светски рекорди на мундијалот во Рим
Ибрахимовиќ стигна во Барса среќен како дете
Барикело- Пријавив проблем со амортизерите уште во саботата наутро
Во драматичниот тај-брејк Бразил ја исфрустрира Србија