Брoj 2743  вторник, 22 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Македонија

Осветена новоизградената црква „Свети Атанасиј“ во село Конопиште

Неколку стотици верници од Тиквешијата и од други градови во Македонија викендот присуствуваа на осветувањето на новоизградената црква „Свети Атанасиј“ во село Конопиште, Кавадаречко. Чинот на осветување го извршија митрополитот на Повардарската епархија г. Агатангел и митрополитот европски Пимен со свештенослужители од Повардарската епархија. Изградбата на црквата во целост ја финансираше Вангел Миразов, кој со години живее и работи во Копенхаген, Данска. Фрескоживописот е изработен од м-р Ратко Темков и Ефремчо Плачков од село Ваташа. (А.Д.)


Статијата е прочитана 256 пати.

Испрати коментар

Од: проф. Жарко од Злетово
Датум: 22.07.2008 00:34:56
Убава е кога ќе се чуе како се отвара уште еден храм, уште едно светилиште. Само мене ме загрижува дали утре или задутре ќе им даде оној од Горе, по некој денар на верниците да купат и да му запалат свеќа...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Шпиц на туристичката сезона во Охрид
Телефонот на Брза помош два часа глув, пациентите во паника
Нови мистерии околу крвната група на новинарот Владо Танески
Студен бран ќе донесе пониски температури и невреме со дожд