Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 13:49
Деветмина уапсени за дубари со нафтаВо полициската акција која носи оперативно име „Керозин“ упасени се девет лица од Неготино, а запленети се цистерни, возила и 26.000 евра

Сопственикот на фирмата „Алма - Комерц“ и уште осуммина негови сограѓани се уапсени во полициската акција „Керозин“. Групата е уапсена по повеќе месечна истрага, со примена на посебни истражни мерки, а поради сомнеж дека биле направени злоупотреби со неисполнување на обврски од склучените договори за јавни набавки.

Полицијата поднесе пријави против организаторите А.П.(57), Љ.П.(32) и Љ.Т.(31) и членови на групата М.П.(52), М.Д.(33), А.А.(29), М.П.(31), Г.Ј.(39) и Ѓ.С.(39), се' уште не поседува точни податоци за тоа колку е оштетен државниот Буџет. Според министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска најверојатно станува збор за десетици илјади евра.

Криминалот на групата, кој се случувал во повеќе градови во државава, се состоел во неисполнување на обврски од склучени договори за јавни набавки, односно за транспорт и испорака на нафта за греење на државни органи и институции, но и детски градинки, училишта и здравствени домови.

Сомневањата во „Алма-Комерц“ започнале уште со добивањето на правото за транспорт и диструбиција. Фирмата ги добивала тендерите нудејќи најнсики цени во однос на конкурентите, односно цени кои немале никаква економска логика, но ниските понудени цени биле дел нивниот план кој што предвидувал неисполнување на обврски од договорите за јавни набавки на нафта за греење, односно нивно неиспорачување, а сепак, наплатени.

„Членовите на групата при вршење на криминалните активности поврзани со набавка и достава на нафта за греење користеле повеќе различни модуси. Еден од начините бил со замена на однапред подготвени две идентични товарни возила–цистерни“, вели Јанкулоска. Таа појасни дека цистерни „близнаци“, кои се идентични според модел и боја и биле во сопственост на „Алма Шпедиција“, на „вагањето“ се утврдувала точната литража, а потоа тој се заменува со цистерната во која имало многу помало количество нафта. На “близнаците“ им се заменувале регистарските таблички и се вршела испораката кон набавувачот.

Само во средата, во непосредна близна на Скопје, полицијата, инспекторите на УЈП, Пазарната инспекција и лица од Управата за метеорлогија, утврдиле дека во запрената цистерна имало 11.900 литри нафта за греење, а според испратниците требало да има 28.000 литри.

„Ако се земе в предвид фактот дека ваква цистерна има максимална носивост од 20.000 литри, значи дека тој ден можело да се достави само 8.000 литри нафта, а не 28.000 литри, криминаланата група прибавила имотна корист во износ од околу 1,2 милиони денари или 20.000 евра“, вели министерката.

Полицијата ќе врши проверки на сите досега реализирани набавки, но и за можна инволвираност на одговорни лица во институциите. Приведените ќе одговараат за злосторничко здружување, употреба на исправа со невистинита содржина, злоупотреба на службена положба и овластување и за помагање. (Љ.С.)

Статијата е прочитана 3953 пати.

Испрати коментарОрав - Немав цел да навредам некого
Мечот и шлемот на Скендербег пристигнаа во Албанија
Лекарите се преместија пред Министерството за здравство
Се проширува полициската акција „Керозин“
Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за Божик
ЈСП ќе го доградува крстот на Водно
Ставрески - Буџетот реален и со соодветен одговор на кризата
СДСМ - ДУИ провоцира со однесувањето во Кичевско
Пуштен кружниот тек во Бутел
Внукот на Хасан Приштина во посета на Битола
Девојка тешко повредена по пад од тераса во Тетово
Орав на консултации кај Иванов, Брисел се правда
Бензините поскапеа за денар, дизелот за 0,5 денари
Најмногу се бараат евтините кредити
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
МАРнет избира национален кириличен домејн за Македонија
Кумановец со огнено оружје повреден во градниот кош
Руски фирми сакаат соработка во земјоделството
Откупот на тутунот може да по��не
Охридското Езеро загадено со фософор од албанска страна
Хамас пак го ракетираше Израел
Астронаутите можат да ја преживеат радијацијата на Марс
Се интензивираат активностите за воспоставување подземен катастар
(ФОТО) „Сојуз“ со тричлен екипаж слета во казахстанската степа
Во Собранието почнува расправата за буџетот за 2013
Протести во Јордан по укинувањето на субвениците за гориво
Нимиц денес ќе ги одмрзнува преговорите
(ФОТО) Обама во историска посета на Мјанмар
Седум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Георгиевски се заканува
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаdimo gajdata, 16.11.2012 14:56:10
Тука се во прашање милиони евра.Тие алма или ангел петрол таканаречен ЃАВОЛ од такви пари го купи пола Неготино син му има 10 мерцедеси порше ферари и што уште не а и неговите шофери.Страшна работа.Да му се одземе се се е нелегално.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |