Број 3037  четврток, 16 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
На прво место

Визите укинати, отворени нови хоризонти

Одлуката треба да важи од 1 јануари. Без визи во ЕУ само со биометриски пасоши

Од нашиот дописник
Слободанка Јовановска

Брисел – По 17 години изолирани во визно гето македонските граѓани од 1 јануари идната година, конечно, ќе можат да патуваат слободно во земјите на Европската унија. Тоа ќе можат да го направат со новите биометриски пасоши.

Оваа долгоочекувана, може да се каже веќе и позната, вест вчера во Брисел ја соопштија европскиот комесар за правда Жак Баро и комесарот за проширување Оли Рен. Препораката за укинување на визите не се однесува само за Македонија, туку е дел од заедничкиот пакет со Србија и Црна Гора.

Со оваа одлука Балканот, според Рен, ќе се европеизира многу повеќе, но за нас големо значење има и фактот дека македонските граѓани ќе излезат од физичката изолација и првпат од независноста, па и пред тоа, ќе патуваат без виза во Грција.

„Нема веќе редици, нема писма со покани, нема авионски билети, преводи... Граѓаните од трите земји ќе можат да ги посетат семејствата и пријателите, ќе се создадат можности за бизнисмените, за студентите“, порача еврокомесарот Рен, додавајќи дека ова е важен ден за земјите од Западен Балкан, но и за Европа, а според Баро, е историски.

Дијалогот продолжува со Албанија и со БиХ, порачаа тие, додавајќи дека нивна цел е сите земји од регионот да влезат во пакетот за визно укинување, најавувајќи ја идната препорака кон средината на идната година.

„Одлуката ќе им овозможи на граѓаните да патуваат во земјите од шенген зоната со нови биометриски пасоши. Оваа препорака е резултат на интензивната и тешка работа на властите и на луѓето во овие земји во исполнувањето на условите. Им честитам на ова достигнување“, изјави Баро на прес-конференцијата.

За Рен одлуката е пресвртна точка во политиката на ЕУ за интеграција на Западниот Балкан, но остана нејасно дали Брисел ја забрзува евроинтеграцијата на регионот или, пак, сака прво да го европеизира, па потоа да му даде шанса да оди напред.

Како ќе патуваат македонските граѓани во Грција, беше тема која остана неодговорена, бидејќи Рен инсистираше на тоа дека сите земји-членки застанале зад укинувањето на визите и се свесни дека зад одлуката стои стриктно исполнување на условите.

Албанците од Македонија и во Јужна Србија од 1 јануари ќе бидат единствени во регионот, кои ќе можат да патуваат во Европа без виза. Ним и на Македонците тоа треба да им биде некаква сатисфакција, по дебаклот од Букурешт, кога Македонија заостана зад регионот во евроинтеграцијата и имаше најави за дестабилизација.

Баро и Рен не сакаа да даваат прогнози колку граѓани на Балканот ќе го искористат безвизниот режим за да имигрираат во ЕУ, задржувајќи се само на користа од идните засилени контакти.

Зошто Србија се најде на белата шенген листа, која се' уште не ги исполнува услови, а надвор од неа е БиХ, беше најжешкото прашање за Рен и за Баро, кои вчера се соочија со лавина реакции и од Европскиот парламент. Или, како што беше погрубо кажано од босански новинар, зошто босанските Муслимани од 1 јануари ќе останат во гето, а Ратко Младиќ слободно ќе шета низ Европа? „Властите во БиХ не работеа сериозно на биометриските пасоши, кои се неопходни за визната либерализација. Губеа време на националистичка реторика наместо да работат во интерес на граѓаните. Затоа не мислам дека овие четири месеци одложување се толку драматични за БиХ“, рече Рен. Баро дополни дека без биометриски пасоши, кои ниту почнале да се издаваат во БиХ, немало шанси оваа земја да помине кај земјите-членки. Како дополнителен аргумент тие спомнаа оти Србија досега издала 800.000 пасоши (Белград одреди рок до крајот на годинава да ги смени сите пасоши со биометриски), дека тамошните власти прифатиле да ги издвојат пасошите на косовските Срби од тие што ќе добијат визно олеснување и оти во БиХ само околу две илјади Срби имаат српско државјанство, па не држат обвинувањата за етничка поделба на БиХ.

„Условите беа исти за сите земји, па сега не можеме да ги казниме другите поради бавното исполнување на условите во Албанија и во БиХ“, порачаа Рен и Баро. Тие, исто така, најавија дека Косово не е заборавено, но оти се неопходни уште технички услови за воопшто да почнат преговорите за укинување на визите. Очигледно биометриските пасоши се најсилното алиби на Брисел за разочараните, но и најсилен аргумент пред европските граѓани, особено во земјите-членки, кои и самите немаат вакви софистицирани патни документи.

Од ЕК објаснија дека граѓаните што ќе патуваат со стари патни исправи ќе мора да поседуваат визи, па од тој аспект лесно е да им порачаат на Албанците и на Босанците дека без таков документ илузија е да бараат препорака за безвизен режим.


Статијата е прочитана 2248 пати.

Испрати коментар

Од: Makedonec vo EU
Датум: 16.07.2009 00:05:25
Dobra vest - ke vidime dali ovoj uspeh ke mu pomogne na Gruevski da go prebrodi katastrofalniot pad na rejtingot sto go ceka po promenata na imeto.
Од: Владислав од Софија
Датум: 16.07.2009 00:29:40
Ги поздравувам сите македонски грагани со овој настан и им пожелувам забрзан развој и срекни патуванја во сите земи на ЕУ. Добродошли и во Бугарија!
Од: Ајван Доктор
Датум: 16.07.2009 08:36:10
Така еее! На Македонецот му недостасуваше само пасош, за да има посветла иднина! Ма, што сè ми изнакажавте!
Од: So iseluvanje Makedonija umira.
Датум: 16.07.2009 09:15:04
Prviot povoen bran na iseluvanje stana vo godinite po Vtorata sv. vojna za vreme na Tito(sega tamu crkvi,crkvi,crkvi...).Potoa imase branovi drugi, osobeno koga gi "zamrznaa" stedenjata vo nasi banki.Segasnite bezvizni nastani me plasat napolno da ne se opustosi Makedonija,ako Grujo ne go zastiti nasiot narod i go brani ne so selbi,ami kako pecalbari, povratnici.Organizirano na rabota. Grujo cuvaj go narodot, oti genocidot e predavstvo.
Од: makedonka
Датум: 16.07.2009 09:37:04
Citam i ne mi se veruva. Cestitki do izoliraniot makedonski narod. Na ovoj narod sega mu trabaat normalni plati i vrabotuvanje za da mozat da ja iskiristat ovaa sloboda. Za 40% nevraboteni ovaa vest ne e od posevno znacenje. Blagodarnost do Evropa.
Од: Svetlana od Germanija
Датум: 16.07.2009 09:47:17
Turistickite vizi ke bidat ukinati so pravo na prestoj do 90 dena. I bez pravo na rabota! Jas na primer i pokraj toa sto imam semejstvo ovde moram na sekoi tri godini da vadam nova viza i prilozuvam cel kup dokumenti.
Од: b
Датум: 16.07.2009 10:38:29
Ne se raduvam tolku so bezvizniot rezim, kolku sto se izraduvav sto povtorno go vidov firerceto. Konecno posle nekolku nedeli izleze od misja rupa, so site negovi poslusnici naredeni zad nego da ni ja soopsti vesta.Sega, sledno viduvanje, po nekolku meseci!
Од: Acko
Датум: 16.07.2009 11:41:24
Abre komunjarista polni ste zloba ova cudo da go napravese sdsm sega so zurli i tapani ke se slavese toa novinarite vasi ke ne poduea sekoj den so razni tekstovi od falbi a sega sto se slucuva ne vi e milo eeeeeeej pa vie od zloba ne se ni raduvate od sto ste zaslepeni novinarite vasi sega se vo organiziran MOLK.
Од: orka
Датум: 16.07.2009 12:06:39
ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ХЕХЕХЕ ДОБРА ШЕГА,. Биометриски пасош доволен за патување во ЕУ Доказ за финансиите може да ви биде банкарска гаранција или, пак, писмо од роднини или пријатели кои ќе гарантираат оти ќе имате каде да се сместите и храните. Укинувањето на визите не значи дека граѓаните ќе можат и да работат во земјите на ЕУ. Таму можете да отидете само туристички.максимум до 3 месеци
Од: KPMarija
Датум: 16.07.2009 13:26:35
Tokmu toa ukinuvanjeto na vizite znaci konecno novi vidici i moznosti za makedonskite gragani... Cestitki za R. Makedonija i za rabotata na Vladata !!
Од: Ljupco
Датум: 16.07.2009 13:47:28
Gluposti ova e sram za Makedonija , pa vladata se radva si prepisva zaslugi , o gospode ova e necueno , site se radvat demek so postignavme , a izgubivme . Izgubivme zasto Makedonija pred 2 ili 3 godini bese spremna i trebase ova da se sluci , a ne sega. Uste togas se suskase deka nema sansi sami da dobijame sengen vlez , tuku najverovatno ke odime vo paket so Srbija i Crna Gora ili Albanija , i verovatno go znaeja toa od vladata , verovatno mu bese jasno kazano vo Brisel. A nasata spremna i spretna namesto da se nafrli na evropa vlada ja svitka opaskata , ja pikna glata v zemja i zamolci . I za brzo go snema toa od javnite glasila (zasto se mnogu nezavisni i se smetat za nekoj faktor) . I veruvajte pamtete mi go zborot , ne radvajte prerano deka vo slucaj da ne se spremat barem srbite ili crnogorcite do vgodina sami nema sigurno da ja dobijame taja bezobrazna viza , ke se ceka da se spremat barem eden od tie dva fakori. A vprocem i za sekoja druga slicna "RADOST" ke si gi pocekame..

Најди! во Утрински
На прво место
За Србија одлуката е како падот на Бастилја
Награда за граѓаните на Македонија
Во Грција ќе се оди со патен лист?
Поттик за другите реформи