Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Скопје
29.07.2012, 18:16

Летово „ќе одмора“ и владината фасада

Почетокот на реконструкцијата не е на повидок. Се чека на дозвола од Општина Центар, а се' уште се работи и основниот проект

Деспина Трајковска

Фасадата на владината зграда и летово ќе остане со препознатливиот лик. Нема да почне да се претвора во барокно здание, иако се најавуваше дека за време на летните одмори ќе стартува реконструкцијата на стаклениот објект.

Пари за фасадата има, барем за почетните фази, но, наводно, како што тврдат надлежните, се' уште се работи на основниот проект по кој објектот на „Илинденска“ бб ќе го смени сегашниот лик. Од владината служба за општи и заеднички работи допрва треба да добијат и дозвола од Општина Центар за планираните зафати и конечно да утврдат дали ќе има потреба додека траат работите на реконструкцијата владините функционери и администрацијата привремено да се иселат од таму, па во тој случај и да им најдат привремени простории за работа.

Но, тоа не значи, вели Васил Доневски, директор на владината служба, дека проектот е заборавен.

„Навидум ништо не се случува. Но, се прават анализи за тоа дали ќе има потреба од привремена преселба на вработените, а во меѓувреме на готовс сме да поднесеме барање за одобрение до Општина Центар, имајќи предвид дека општинарите го менуваа урбанистичкиот план. Авторите, пак, на идејното решение, кои го работат и основниот проект, деновиве привршуваат со својата обврска“, вели Доневски.

Тој дополнува дека нема никакви измени во идејното решение, кое беше избрано како урнек за обнова на фасадата на владината зграда, а чии автори се Жарко Чаушевски и Филип Богатинов. Нивниот предлог беше избран за најдобар по пат на онлајн-анкета во која граѓаните имаа можност да гласаат и за уште четири предлози, дел од нив модернистички, изведени во стакло, налик на постојната зграда, а дел изведени во мешани стилови.

Инаку, главната причина за промена на фасадата на владината зграда, како што тврдеа надлежните, е застареноста на постојната. Тврдеа дека шпекулација било оти идејата е и владината зграда да се вклопи во амбиентот на „Скопје 2014“. Наводно, застарената изолација и дрвенарија било главната причина фасадата да се реконструира. Обновата на надворешниот лик на објектот ќе биде прва интервенција откако објектот е изграден во 70-тите години на минатиот век. Досега, единствено се интервенирало во внатрешноста на владиниот дом.


Статијата е прочитана 1230 пати.

Испрати коментарЗабрането движење на тешки камиони низ центарот
Асфалт и осветление за новиот крак на „Максим Горки“коментатор на коњ, 30.07.2012 07:33:23
Рокот за изработка на основниот проект е пробиен. Така, согласно ЕСЈН, договорот за изработка на основниот проект е склучен на 05.03.2012 година, а рокот за изработка е 60 дена односно најдоцна до 05.05.2012 година.
mene, 30.07.2012 08:52:37
Не ми е јасно како оваа работа може да се нарекува „реконструкција“ кога практично во целост ќе се промени изгледот на зградата на Владата? Значењето на зборот „реконструкција“ е да се врати нештото во првобитната состојба, а не сосема да се промени.
Ing.arh, 30.07.2012 10:21:49
Moozebi, a se nadevam i da bide taka, krizata na budjetot ke ja stopira ovaa nebulozna idea za menuvanje na fasadata na vladata. Toa bese i treba da ostane edna od najmarkantnite objeki na modernata arhitektura na Balkanot.Celokupnata arhitektonska fela go negira i se gnasi od predlozenoto barokno resenie.
jordan, 30.07.2012 12:44:23
kolku covek i da gi opravduva potezite so gradenje spomenici i eden kup drugi zgradi i fasadi veke se preteruva.aj da e nova zgradata pa mozebi nekako i ke razberam.ama veke postoecka koja e simbol na edno drugo vreme da se renovira vo barok stil koj voopshto nikogash go nemalo kaj nas vo Makedonija e malku poveke od smeshno.da ne kazam tragicno.pa zar tie umetnicki i arhitktonski sovetnici na vladata ne se zapoznaeni so edna od najvaznite rabotii pri gradenjeto taka narecena ESTETIKA.ili pak samo gluvo si sovetuvaat sto saka premierot i gradonacalnikot koce sto sakaat da si izgradat....i na kraj nekako mene mi izgleda deka ne e ni bitno tolku sto se gradi kolku sto e bitno da se srushi se sto e napraveno za vremeto na jugoslavija.i ete cim veke renoviraat ostavshtini od nekoe minato vreme neka zemat da ja renoviraat vo barom i starata zeleznicka stanica i namesto voz koj ke dvizi na solarna energija neka kupat i parni lokomotivi.zasto toa e moderno sepak....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Претежно облачно

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |