Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Рекреативниот центар „Моклиште“ стана мочуриште

Локалната самоуправа ја префрла вината на граѓаните и на нивната несовесност

Ангел Данов

КАВАДАРЦИ - Оние кои одамна немаат дојдено на браната „Моклиште“ во Кавадарци, а планирале да се искапат во езерцето, ќе мора да ги прекројат плановите. Браната е вистинско мочуриште. Привлекува само муви, комарци и жаби, но не и излетници. Многу треви, алги, нечистотија, пластични шишиња, лименки и по некоја обувка ја прекриваат површината на „Моклиште“. Наместо излетничко место, браната прераснува во извор на зарази.

Локалната самоуправа ја префрла вината на граѓаните и на нивниот несовесен однос спрема животната средина. Ветуваат дека ќе бидат преземени мерки за чистење на загадениот рекреативен објект. Тоа дека депонијата ќе биде расчистена ветуваат и од „Водостопанство – Тиквеш“.

Граѓаните коментираат дека за постојниот рекреативен центар треба да се грижи посебна служба.

Во 2005 година, Општина Кавадарци, со помош на Министерството за финансии и Светска банка, целосно ја реконструира браната „Моклиште“. Кавадарчани добија современ рекреативен центар што требаше да им овозможи разладување од горештините во летниот период. За жал, по само три години, центарот прерасна во депонија. Од нечистата и каллива вода во езерцето се шири непријатна миризба. Граѓаните реагираат незадоволни од негрижата и неодговорниот однос на надлежните. Се поставува прашање кој е виновник за ваквото загадување.

Претседателот на Општинскиот совет Ратко Грков ја оправдува инвестицијата, но е разочаран од негрижата за ова место.

„Инвестицијата во браната е инвестиција на земјиште кое не е општинска сопственост. Со браната располага држава��а, а еден дел е во приватна сопственост. Поради тоа, немаме законска сила да ја издадеме под концесија за управување“, вели Грков. Тој упати апел до извршителите во Општина Кавадарци да ги преземат своите улоги и да ги оправдаат платите така што ќе сторат нешто за средување на објектот.


Статијата е прочитана 274 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Четири лица казнети за непријавено движење во шума
Матурантите подобро знаат англиски отколку македонски
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
„Оче наш“ и молитвите за Алах - почеток на секој час по веронаука
Прекин на линијата Атина - Скопје поради судир на возови
И со референтните цени болните ќе користат најевтини лекови
Стимул за овчарството со 300 милиони денари
Во Гостиварско полни амбарите со жито
Дебарско Езеро врие од капачи
Формирана Комора на здравствените работници
Лекови за 27 болни од мултиплекс склероза