Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Амортизер го погоди Маса во глава

Бразилецот доживеа тежок инцидент во периодот меѓу втората и третата фаза од саботните квалификации. Возачот на Ферари ја имаше таа несреќа да го погоди отпаднатиот амортизер на Рубенс Барикело в глава. Амортизерот заврши на левата страна на кацигата, по што Маса ја загуби контролата над болидот кој заврши во заштитната гумена ограда. Медицинската екипа брзо реагираше, Бразилиецот итно, со хеликоптер, беше префрлен во клиниката во Будимпешта, а заработи скршеница на черепот и потрес на мозокот, поради што мораше да биде опериран. Од тимот на Ферари соопштија дека неговата состојба е стабилна, но дека е под седативи и дека чувствува болки. Веднаш по квалификациите, Рубенс Барикело го посети Маса во болницата.

„Беше потполно зашеметен. Беше свесен, зборуваше, но мораше да остане во болница на понатамошни анализи. Ги мрдаше и рацете и нозете, меѓутоа, мораа да го успијат затоа што се заморуваше додека зборуваше“, изјави Барикело.

Скандалот на квалификациите во Хунгароринг на крајот го надополни и електорниката која пред крајот на третиот циклус комплетно откажа. На крајот дојде до комични сцени затоа што возачите немаа претстава кој од која позиција ќе тргне во вчерашната трка.

 


#
Статијата е прочитана 810 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Прва ватерполо радост на светските првенства
Потезите на Илчо Ѓорѓиоски го изнервираа Николовски
Тајсон Геј и под таблети за болки најбрз на 200 метри
Ибрахимовиќ
Луис Хамилтон триумфално низ Хунгароринг
Злато за Клери и за Маурер на 25 км.
Кога може Петровац, зошто не и Работнички
Пркачин го пропушта ЕП во Полска?