Брoj 2743  вторник, 22 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Web Special

Уапсен Радован Караџиќ

Синоќа во белградско предградие е лишен од слобода поранешниот лидер на босанските Срби

Со акција на српските служби за безбедност синоќа е лоциран и лишен од слобода поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караѓиќ, обвинет од Хашкиот трибунал за воени злосторства, соопшти Советот за национална безбедност на Србија.

Според извор на српската полиција, кој побарал анонимност, Караѓиќ бил уапсен синоќа во предградие на Белград. Куќата во која се криел Караѓиќ, според изворот, била набљудувана во текот на изминатите неколку седмици.

Српските власти дејствувале врз основа на информација, дадена од странско разузнавање, додаде изворот. Шеесет и тригодишниот Караѓиќ не давал отпор при апсењето и бил во депресивна состојба во моментот на апсење, открива изворот.

Во меѓувреме, адвокатот на Караѓиќ, Светозар Вујачиќ, изјави рано утринава пред новинарите, дека неговиот клиент бил уапсен во Белград во петокот, на 18 јули. Вујачиќ тврди дека Караѓиќ бил уапсен во 21:30 часот по локално време во автобус, кој се движел од квартот Батајница.


Радован Караѓиќ денес

Поранешниот политички лидер на босанските Срби се движел од Батајница кон новиот дел на Белград, појасни неговиот адвокат. Тој посочи дека при апсењето биле покриени очите на неговиот клиент за да не види кој го уапсил, како и оти по апсењето бил одведен во „некаква соба со непозната местоположба“.

Според адвокатот, незаконски е тоа што неговиот клиент е доведен пред истражен судија во понеделникот вечерта. Радован Караѓиќ ќе се брани со молчење, бидејќи „целиот процес е фарса“, истакна Вујачиќ.

Адвокатот е убеден дека неговиот клиент ќе остане во српскиот Специјален суд за воени злосторства, додека не биде предаден на Меѓународниот трибунал за воени злостотрства за поранешна Југославија.

Сопругата на Караѓиќ, Лилјана, била информирана за апсењето на својот сопруг од нивната ќерка Соња некаде пред полноќ. - Кога телефонот заѕвони, знаев дека нешто не е во ред. Шокирана сум. Збунета. Сега барем знам дека е жив, изјави Лилјана Караѓиќ.

По апсењето Караѓиќ бил одведен и сослушан пред истражниот судија на српскиот Совет за воени злосторства Милан Дилпариќ.

Истражниот судија Дилпариќ потврди дека го сослушал Караѓиќ, а на прашањето дали донел решение за исполнетата претпоставка за испорачување на Караѓиќ на Хашкиот трибунал, Дилпариќ кусо одговорил оти се е завршено. Сослушувањето на Караѓиќ почнало нешто после еден часот по полноќ и траело околу еден и пол час во зградата на Специјалниот суд, која беше обезбедувана од полициски кордон.

Главниот обвинител на Хашкиот трибинал Серж Брамерц, кој беше предвидено да пристигне денеска во посета на Србија, ја одложи посетата по апсењето на Караѓиќ, соопшти портпаролата на Брамерц, Олга Кавран.

Таа не даде други детали за престојното префрлување на поранешниот политички лидер на босанските Срби во Хаг.

Караѓиќ во продолжение на повеќе од една деценија беше број еден во списокот на најбараните лица од Хашкиот трибунал.

Трибуналот уште во 1995 година - по крајот на војната во Босна, објави 15 обвиненија против него за воени злосторства, злосторства против човештвото, геноцид и други злосторства.

Претстои процедура за предавање на Караѓиќ на Трибуналот во Хаг, која може да трае неколку месеци.

По апсењето на Караѓиќ на слобода остануваат уште двајца хашки бегалци - поранешниот воен командир на босанските Срби Ратко Младиќ и лидерот на Република Српска Краина во Хрватска Горан Хаџиќ.

Европската унија го постави предавањето на сите обвинети како услов за прием на Србија за нејзина полноправна членка. Унијата го поздрави апсењето на Караѓиќ како огромен чекор напред во тој процес.

Хашкиот трибунал го обвинува Караѓиќ за раководење на масакрот на околу 8.000 муслимански мажи во Сребреница.

Караѓиќ се криеше од Трибуналот околу 13 години со помош на мрежа од помошници. НАТО досега имаше неколку неуспешни обиди за негово апсење.

Меѓународната заедница го поздрави апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби.

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун го поздрави апсењето на Караѓиќ, нагласувајќи оти тоа е историски момент за жртвите, кои, како што рече чекале 13 години за поранешниот лидер на босанските Срби да биде изведен пред лицето на правдата.Апсењето на Караѓиќ го поздрави и Белата куќа.

- Ја поздравуваме Владата во Србија и им се заблагодаруваме на луѓето, кои ја спроведоа таа операција, за нивната храброст и професионализам, изјави портпаролот на Белата куќа Дејна Перино.

Таа акцијата за апсење на Караѓиќ ја означи како важен доказ за напорите на српската Влада да ги исполни своите обврски и да соработува со Хашкиот трибунал.

Перино нагласи дека апсењето се случи неколку дена по годишнината од масакрот на седум илјади босански муслимани во Сребреница и додаде оти нема подобар начин за оддавање почит кон жртвите од „испраќање на убијците пред лицето на правдата“.

Американскиот дипломат Ричард Холбрук со чие посредство во 1995 година беше склучен Дејтонскиот мировен договор за ставање крај на војната во БиХ, изјави дека апсењето на Караѓиќ е историски ден.

- Симнувањето од сцената на човекот, одговорен за смртта на 300 илјади лица, многу ќе помогне за зацврстување на стабилноста, нагласи Холбрук.

Позитивни реакции за апсењето на Караѓиќ пристигнаа и од Европската унија.

Високиот претставник на ЕУ за заедничка надворешна политика и безбедност Хавиер Солана изрази огромно задоволство поради апсењето на Караѓиќ.

Солана нагласи дека тоа може да го забрза патот на Србија кон ЕУ.

Позитивни реакции за апсењето на Караѓиќ дојдоа и од претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и од францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Францускиот претседател Никола Саркози изрази исто така големо задоволство поради апсењето на Караѓиќ.

- Одамна очекуваното апсење ја покажа јасната желба на новата Влада во Белград за приближување на Србија кон ЕУ, истакна Саркози.

Еврокомесарот за проширување Оли Рен апсењето на Караѓиќ го означи како позитивен настан во соработката на Србија со Хашкиот трибунал. - Тоа ја покажува решеноста на новата Влада да ја оствари целосната соработка со Трибуналот, додаде Рен.

Главниот јавен обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц исто така го поздрави апсењето на Караѓиќ.

- Тоа е многу важен ден за жртвите, кои на ова апсење чекаа повеќе од една деценија, истакна Брамерц.

Тој нагласи дека ова е важен ден и за меѓународното право, бидејќи со овој чекор се покажува дека никој не е надвор од законот и порано или подоцна сите бегалци ќе бидат изведени пред правдата.

Апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби го поздрави и НАТО.

- Тоа беше нешто што го очекувавме од Србија и нешто на кое треба да се гледа како на позитивен настан, истакна портпаролот на Алијансата.

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Милибанд апсењето на Караѓиќ го означи како добра вест.

- Апсењето на Караѓиќ ќе го отвори патот за една подобра иднина за Србија, нагласи Милибанд.

Холандија, која го условува влезот на Србија во ЕУ со соработката со Хашкиот трибунал, оцени дека властите во Белград направиле голем чекор напред со апсењето на Караѓиќ.

- Останува следните недели уште само да видиме какви одлуки ЕУ ќе донесе во врска со Србија, изјави холандскиот министер за надворешни работи Максим Ферхаген (МИА)


Статијата е прочитана 2476 пати.

Испрати коментар

Од: Zare Delija
Датум: 22.07.2008 10:26:41
Eeeee - najposle go hapsija kasapinot ot Srebrenica.
Од: Itar Peyo
Датум: 22.07.2008 10:35:35
Srbija postepeno izleguva od izolacija. Mestoto se osloboduva, imame sansa da ja zamenime. Sega nie ce velime deka Evropa e crna temnica, se samo fasizoidni drzavi. Samo Makedonija, bez sdsm, ce bide edna svetla tocka vo mrakot.
Од: Нг
Датум: 22.07.2008 10:36:23
Голема фарса на Хашкиот трибунал, штета што Харадинај, Ориќ и други злосторници се на високи функции. Требало да се убие кога го приведувале. П.С. Постои буква ЏЏЏЏЏЏ во нашиот јазик.
Од: Friedrich Freiher
Датум: 22.07.2008 12:21:26
Кога ќе сфатат луѓето дека Хашкиот трибунал е само фарса која е предвидено да трае што е можно подолго? А што е со хрватската војна во Словенија и Босна, па зарем само срби ли војуваа? Кој ќе зборува за лажираните напади кои Изадбеговиќ ги организираше врз сопствениот народ обвинувајќи ја српската војска?
Од: jovan
Датум: 22.07.2008 12:24:37
Srbija pocna da rascistuva so strukturite koj ja upropastija, ostanavme uste nie zaloznici na onie stari strukturi koj od Evropa i NATO begaat kako gavol od krst.
Од: Bastion
Датум: 22.07.2008 12:25:48
Cestitki !!! Neka se apsat site luge koi sto ja rasturija SFRJ,pozdrav do Srpskata Vlada koja sto ja nasoci Srbija pred portite na EU-apel: da se uapsat site voeni zlostornici koi ja rasturija SFRJ zaradi licni interesi,i da se uapsat site Kosovari koi sto izvrsija etnicko cistenje na Kosovo vrz Srbite
Од: Cro
Датум: 22.07.2008 13:43:51
Do Friedrich. Daj mi kazi kakva vojna imase Hrvatska so Slovenija? Aj napisi deka si Srbin i deka uste ja narekuvas Makedonija kao del na juzna Srbija. Srbite vo Hrvatska sakale drzava vo 1991 god, togas imale 12 % vo populacija vo Hr, a sega samo 5 %. Taka se pravi drzava., i Hrvatska na nikoj nemu dava niti metar od svoja zemlja, niti mali zaliv vo Piran.
Од: Александар
Датум: 22.07.2008 13:44:05
Ова е доказ дека никој не може да избега од меѓународната правда. Бавна, но достижна!
Од: Angy
Датум: 22.07.2008 13:45:19
Zz kolku pari go predadoa, za kakov dogovor stanuva zbor, go fatile posle tolku godini ,, smeski
Од: Vlach
Датум: 22.07.2008 14:17:24
Zagreota. Samo srbite si gi apsat tie sto se borea na nivna strana vo vojnata. Sekade drugite se heroi. Simtomaticno e sto od srpskoto MVR velat deka nivni pretstavnici ne ucestvuvale vo apsenjeto. Pa zarem moze vo sekoja normalna, demkoratska drzava nekoj drug da apsi osven policijata. Cudno. Zarem mislite deka ako mnogu licnosti od prostorite od poranesna Jugoslavija odat vo Hag i bidat sudeni i osudeni, rabotite ke se sredat. Ne. Toa nema da se sluci - stetata e napravena samo da ne se povtori nikogas.
Од: Филип
Датум: 22.07.2008 14:20:59
Избегаа бе Александар, многумина избегаа, тоа е најголемиот проблем.
Од: Sloven
Датум: 22.07.2008 14:53:44
He,he,he!!!!!!!Sto ke bide koga ke gi fatat i drugite dvajca?Ke nemaat nisto srbite da "prodavaat".Do sega "srbetina" bese ceneta na evrpskiot pazar,ama uste malku ke zavrsi seto toa.Se lazat ako mislat deka Evropake gi saka povece.Sala na strana,sekoj koj sto napravil zlocin treba da bide kaznet.Ama SEKOJ !Za zal golem broj na najgolemite kriminalci,trgovci so droga,trgovci so luge se setaat slobodno a za "demokratskiot" zapad toa se "borci za covekovi prava i demokrati".Dvojni arsini nikogas ne nosele dobro, pa zatoa koga/togas "demokratite od zapad"ke gi kosta.Pozdrav do site sloveni i anticki makedonci a se razbira pozdrav do site vo Makedonija
Од: rubin
Датум: 22.07.2008 15:00:33
Kolku i da se zanesuvame deka reformite se klucen faktor za da vleze MKD vo EU se lazeme. makedonija ne 2 tuku 22 da se stori nema da ja primat nea vo UE pred Srbija, zosto strategiski poglednato ne moze da bide ekonomijata na MKD potrebna za EU, ako pred toa ne e vo nea i Srbija. So ovaa postapka se zabrzuva i vleguvanjeto na MKD vo EU.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Претходен број
Без дебата, молам!
Македонскиот јазик ќе се штити со глоба во евра
Зденко
И новата влада ќе биде изгласана без опозицијата?
Драмата на Егејците (20)
Парното во Скопје поскапе за 60 отсто
Чуму политика дедо Стефане?
Девалвација на парламентот - закон за 35 секунди!
Нови мистерии околу крвната група на новинарот Владо Танески
Арогантни господари
Студен бран ќе донесе пониски температури и невреме со дожд
Со државата против државата
Бугарија ќе го одвлече и регионот подалеку од Унијата
Verbatim
Писмото на Груевски го чека Баросо