Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Промакедонски натписи на грчки плакати во Италија

Атина - Со натписи „Македонија не е грчка“, осамнаа рекламни материјали, кои ја промовираат Грција во Италија.

Натписите, според грчката телевизија Нет, биле испишани на огромни фотографии кои се дел од изложба организирана од Грчката туристичка организација во Рим.

Натписите, на кои освен „Македонија не е грчка“, пишувало и „Ослободете ја Македонија, сопрете го нарушувањето на човековите права во Грција“ осамнаа вчераутро на шест од 32-те фотографии.

Текстот бил напишан на англиски и на италијански јазик, а чинот веќе го осуди Министерство за туризам, кое побара осуда и од Македонија.

Изложбата во февруари во Милано ја отвори грчкиот министер за туристички развој, а од минатата недела таа е преместена во Рим и во Неапол. (Макфакс)

 


Статијата е прочитана 1999 пати.

Испрати коментар

Од: jimmy1
Датум: 15.07.2008 01:09:59
Nie treba da gi nagradime a ne da gi osudime.
Од: napoli
Датум: 15.07.2008 01:32:21
ej kade vo napoli moram da odam da vidam :)
Од: olmec
Датум: 15.07.2008 02:31:32
Se soglasuvam so prijatelov .taka treba da se nagradat tie sto napisaa na plakatite vo italija bravo nasi. nasi patrioti imate golem pozdrav od patriotite od toronto canada,da zivee majka Makedonija.
Од: Dimitar
Датум: 15.07.2008 04:07:39
kje izlezi pak branko crvenkovski i ke gi obvini za populizam. kako smee nekoj da gradi ucilista a ?!! stram da vi e :))
Од: od mene
Датум: 15.07.2008 07:55:56
bravo za tie sto go storile toa tie treba da se nagradat i da se proglasat za patrioti nadvor od greanicite na makedonija
Од: od mene
Датум: 15.07.2008 08:46:35
Tuka sum privremeno znaci kaj nasiot juzen sosed normalno poseta na RODNINI.Kolku za informacija TOP TEMA e na televiziite.Pa kolku se oni navredeni i naluteni :):)U smisla sto e ova apsurd!?Koja denacionalizacija kakvi bakraci ne im odgovara nesto.Luge koi se zainteresirani na ovaa tema bi zamolila za podrska na org-cija na celo so g-not Goko Donev "VINOZITO" koi neizmerno se borat na dokazuvanje na vistinata i lezat tamu mnogu mnogu dokazi!!!bravo za natpisite iako malku se vandalski nema veze pravam otstapka i pozdravuvam
Од: bile
Датум: 15.07.2008 09:24:49
bravo za tie sto napisale taka treba na grcite trba da i vozvrakame za se sto ni pravam da zivee makedonija
Од: od Milano
Датум: 15.07.2008 10:20:16
Apel do tie od Rim sto uspeaja vo ovoj cin...da vi se priklucime vo podrskata_Milano e so vas...mora eden bis i tuka da im napravime!! eve vi moj mail: metamorf04@yahoo.it
Од: alex uk
Датум: 15.07.2008 11:30:08
i london e so vas!!!! samo kazete, se ke napravime za vistinata da se znae!!!!
Од: Глигор
Датум: 15.07.2008 13:23:21
Bravo, bravo, bravo!!! Eve kako se brani sopstveniot identitet - so licna akcija koja ke predizvika publicitet. Duri sega pocnuvame da sfakjame deka nie, poedincite sme tie sto treba da si go branime identitetot, a ne samo "drzavata". Preku ovie reakcii. tatkovinata gi nagraduva junacite.
Од: Vlatko Makedonski
Датум: 15.07.2008 14:10:09
A da bevte malku pojasni so informacijava nemashe da napravite losho: 1.Kade tochno? 2.Kako se sluchilo? 3.So penkalo,so sprej,so shto i kako e napishano? Dajte podrobnosti,a i da gi vidime slikovito tie raboti. Ovaka,jas lichno ne ve razbrav,kazano-nedokazano. Bidete barem 1% profesionalni,sepak ste vesnik,kakov takov,ama vo R.Makedonija eden od podobrite. Se nadevam jandobromaerno,kje me razberete shto sakav da vi kazam. Komentarite na lugjeto-sekoja chest-bravo,ve pozdravuvam Makedonci moi!
Од: natasa
Датум: 15.07.2008 15:02:40
Ej braka koi se tie podobro da ne znaeme oti nasava vlast ke gi pikne vo zatvor

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Претходен број
Грујовлада
ДУИ останува на барањето албанскиот да биде службен јазик
Матурантите подобро знаат англиски од македонски јазик
Зденко
Нема средба на децата-бегалци во Лерин
Драмата на Егејците (14)
Груевски со писмо бара од Караманлис да се реши македонското прашање
Нови повредени од падната гранка на „Егзит“, Македонката се бори за живот
Интернет плукачи
„Недофатливиот“ генерал
Слабата опозиција овозможува апсолутна власт и популизам
Уапсен кумановецот што ја уби сопругата
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
Хунза-македонски односи
Verbatim